صفحه اصلی> اخبار مراکز

اصفهان _ عمده ترین هدف شبکه ماهواره ای جِم پرداختن به موضوع خیانت است

اصفهان _ عمده ترین هدف شبکه ماهواره ای جِم پرداختن به موضوع خیانت است 
به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، دکتر جعفر عبدالملکی رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما به عنوان مهمان نشست کافه نقد به تحلیل برنامه‌ها و روبکردهای شبکه ماهواره‌ای جم پرداخت.     

دکتر عبدالملکی در این نشست گفت: رسانه به تعبیر اندیشمندان و جامعه‌شناسان در زندگی مردم سایه افکنده و در سبک زندگی آن‌ها تاثیر ویژه‌ای دارد.
وی با اشاره به هدف‌گذاری پنهان شبکه جم در سال 1385 اظهار کرد: اوایل سال 1386 اولین شبکه جم راه‌اندازی شد و چون به موضوعاتی می‌پرداخت که در ادبیات رسانه‌ای ایران مطرح نشده بود مورد توجه مردم قرار گرفت.
رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما ادامه داد: بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در جمع مسئولان فرهنگی کشور، نفوذ دشمن در ابعاد رسانه‌ای مورد توجه قرار گرفت. پس از این نقشه نفوذ عملیات دشمن در مرکز پژوهش های صدا و سیما تدوین شد و برای مدیران ارشد، سیاست‌گذاران رسانه ملی، مسئولان حوزه های فرهنگی، نمایندگان و ائمه جمعه ارسال شد و بر اساس مصادیق علمی نشان دادیم یکی از مدخل‌های دشمن شبکه جم است.
دکتر عبدالملکی آرایش و چالاکی رسانه‌ها را مهم‌ترین ویژگی آن‌ها دانست و خاطرنشان کرد: نخستین بار، مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در مورد آرایش رسانه‌ و چالاکی رسانه ای صحبت کردند. چالاکی رسانه‌ای از چابکی آن مهم‎تر است و این یعنی رسانه با سرعت و در کوتاه‌ترین زمان با بهره‌گیری از بهترین نیروها بتواند به اهداف خود برسد. اگر رسانه های ما به آرایش و چالاکی با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنند، مورد توجه مردم قرار خواهند گرفت.
وی علاقه ایرانیان به دیدن فیلم و سریال را زیاد عنوان کرد و گفت: شبکه جم بر اساس همین ذائقه با پخش فیلم و سریال‌های ترکی فعالیت خود را آغاز کرد که در برنامه‌ریزی بلند مدت آن‌ها خانم‌ها جایگاه ویژه‌ای داشتند حتی برای ایرانیان خارج کشور هم مورد غفلت آن‌ها نبودند.
دکتر عبدالملکی با اشاره به هدف‌گذاری این شبکه روی بزرگسالان ابراز کرد: عمده ترین هدف این شبکه خیانت است. از همان سال 1386 موضوع خیانت در این شبکه مطرح شد که برای ایرانیان جالب بود چون نخستین بار بود که به صورت واضح با آن آشنا می‌شدند.
رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما با اشاره به بیشترین محور برنامه‌های کودک این شبکه اظهار کرد: خشونت، تقابل گرایی با والدین، همجنس بازی، رابطه آزاد دختر و پسر و رسیدن به عشق به هر قیمتی برای تاثیر روی کودکان طراحی شده است.
دکتر عبدالملکی درباره برنامه‌های مستند این شبکه تصریح کرد: در این برنامه‌ها بیشترین توجه روی ترویج سبک غربی، اشرافی گری، لذت گرایی، القای ناکارآمدی دین و عادی سازی خوراک حرام است.
رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما ادامه داد: با نشان دادن ایرانیانی که با مهاجرت توانسته‌اند در کشورهای دیگر موفق شوند مردم را به مهاجرت ترغیب می‌کنند، همچنین اخبار منفی، تعارض و درگیری در این شبکه جایگاهی ندارد و تمرکز آن‌ها برای جذب مخاطب روی اخبار مثبت است.
دکترعبدالملکی بیشترین تمرکز و خط قرمز این شبکه را در حوزه موسیقی دانست و عنوان کرد: موسیقی جزو اصلی‌ترین و برنامه ثابت این شبکه قرار گرفته که عمده ترین اهداف موسیقی در این شبکه ترویج روابط آزاد، خوانندگی زنان، ارائه پوشش خاص و عادی سازی آلات قمار و شراب است.
گفتنی است؛ نشست کافه نقد به عنوان پاتوقی برای اهالی رسانه روز یکشنبه 24 مرداد ازسوی کمیته فرهنگ رسانه سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان برگزار شد.

  1395/06/02
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.