صفحه اصلی> اخبار مراکز

تهیه طرح مطالعاتی بحران بافت تاریخی شیراز

تهیه طرح مطالعاتی بحران بافت تاریخی شیراز


طرح مطالعاتی و مدیریتی بحران برای بافت تاریخی شیراز تا آخر امسال تهیه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، مدیر پایگاه بافت تاریخی شیراز گفت: با توجه به اینکه ۷۰ تا ۸۰ درصد از آثار موجود در بافت تاریخی مانند خانه ها، مالک شخصی دارد که در معرض خطر قرار دارند، طرح مطالعاتی و مدیریتی بحران برای این بافت تا آخر امسال تهیه می‌شود.
حسین عباسی مهر با بیان اینکه تا چند هفته آینده اعتبارات مطالعات بافت تاریخی شیراز تامین می‌شود که براساس آن پلان مدیریت بحران تهیه خواهد شد، افزود: این پلان که طرحی برای مقابله با تمامی حوادث غیرمترقبه است با همکاری دانشگاه شیراز در حال تهیه است.
وی گفت: چنانچه طرح پلان مدیریت بحران تهیه شود، هرگونه فعالیت در بنا‌های تاریخی و ارزشمند بر مبنای این پلان انجام خواهد شد.
مدیر پایگاه بافت تاریخی شیراز اضافه کرد: عمارت‌ها و خانه‌های تاریخی- ثبتی که در تملک ارگان‌های دولتی، چون میراث فرهنگی، دانشگاه و حتی شهرداری است به دلیل استحکام بخشی‌ها و مرمت‌های اضطراری که سالانه انجام می‌شود از وضعیت باثبات تری برخوردار است.
عباسی مهر افزود: این آثار عمدتا هرساله مورد مرمت و بهسازی قرار گرفته، به طور مثال دیوار‌ها و پی خانه تاریخی- ثبتی نصیرالملک مقاوم سازی و تقویت و حتی سقف این خانه نیز تعویض شده است.
وی گفت: طرح جامع حفاظت شهری در بافت تاریخی شیراز برای نخستین بار در کشور عملیاتی شده همچنان با همکاری یک گروه ایتالیایی در پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی شیراز در حال انجام است.
مدیر پایگاه پژوهشی بافت تاریخی شیراز در خصوص تهیه نقشه سه بعدی این بافت گفت: به زودی نقشه جامع و کاملی به همراه اسکن سه بعدی از محدوده ۳۵۷ هکتاری بافت تاریخی شیراز تهیه می شود.
بافت تاریخی شیراز دارای ۱۲ هزار پلاک ثبتی است و محله‌های قدیمی شامل محله لب آب - محله دروازه کازرون- محله بالاکف- محله بیات - محله اسحاق بیگ- محله سردزک - محله سنگ سیاه - محله کلیمی‌ها - محله درب شیخ و محله درب شاهزاده در محدوده این بافت واقع شده است.

واحد پژوهش صداوسیمای فارس

  1396/10/17
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.