صفحه اصلی> اخبار مراکز

برگزاری همایش جریان شناسی موسیقی کردی ویژه سید علی اصغر کردستانی در سنندج

برگزاری همایش جریان شناسی موسیقی کردی ویژه سید علی اصغر کردستانی در سنندج


سرویس کردستان- مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان از برگزاری همایش جریان شناسی موسیقی کوردی ویژه سید علی اصغر کردستانی همزمان با نیمه دوم سال جاری در سنندج خبر داد.

به گزارش کرد پرس به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، جلال قلعه شاخانی با اشاره به پیشینه غنى و تاريخى موسیقی در کردستان، اظهار کرد: ظرفیت‌های این استان در عرصه‌ی موسیقی در سطح کشور شناخته شده است.

وی، تکریم و بزرگداشت مفاخر استان را یکی از اولویت این اداره کل برشمرد و افزود: بر همین اساس همایش جریان شناسی موسیقی کوردی با هدف تجلیل و بزرگداشت بزرگان موسیقی کردستان به عنوان یکی از برنامه های روتین استان پیش بینی شده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان از برگزاری این ویژه برنامه همزمان با نیمه دوم سال جاری خبر داد و بیان کرد: به زودی فراخوان و نحوه دریافت مقالات پژوهش گران به این ویژه برنامه اعلام می شود.

قلعه شاخانی، به محورهای این همایش اشاره کرد و افزود: زندگی و آثار ظهور سید علی اصغر کردستانی، دوره تاریخی و زمینه های اجتماعی ظهور سید علی اصغر کردستانی، طرح مسئله در باب مکتب و شیوه آوازی، شعر و نسبت های موسیقایی در آواز وی، ویژگی های فنی (ملودی، مد، ریتم، متر، دینامیک، تمپو و ..) با نگاه به ابداعات سید علی اصغر از جمله محورهای است که برای این همایش تعریف شده است.

وی روش اجرای نوازندگان آثار وی، بررسی تطبیقی شیوه آوازی سید علی اصغر کردستانی در قیاس با موسیقی ردیف دستگاهی، زمینه های احیا، آموزش و ترویج روش آوازی سید علی اصغر کردستانی و ماخذشناسی (دیسکو گرافی، متون و روایت ها) از دیگر محورهای این همایش برشمرد.

لازم به ذکر است، سیدعلی اصغر کردستانی از هنرمندان اهل سنندج و از استادان آواز دوران قاجار و اوایل پهلوی است که وسعت صدا، تحریرهای ریز پی‌درپی در صدای اوج و ادای تحریر روی واجهای زمینه ی نامأنوس در آواز ایرانی همچون «ای» (با بسامد بسیار بالا)، «او» و حتی صامت های «م» و «ن»، از ویژگی‌های آواز اوست.


  1397/04/23
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.