صفحه اصلی> اخبار مراکز

درخشش کارکنان مرکز کردستان در اجلاسیه جهانی صدا

درخشش کارکنان مرکز کردستان در اجلاسیه جهانی صدا


 
اجلاس جهانی رادیو، فرصتی مناسب برای تبادل نظر و اندیشه میان دست اندرکاران رادیو از کشورهای مختلف است. فرصتی که می تواند به بالندگی و شکوفایی دیدگاهها و تفکرات مربوط به حوزه بی بدیل رادیو کمک کند. از آنجایی که در سپهر رسانه ای پر رقابت امروز، رادیو برای بقاء و حفظ مخاطبان خود نیازمند همگامی و همراهی با شتاب روزافزون پیشرفت در عرصه های گوناگون برنامه سازی اعم از فرم و محتوا است، لذا بهره گیری فعالان این حوزه از دستاوردهای فکری و کاربردی یکدیگر در اقصی نقاط جهان می تواند افق نوین و تازه ای به روی رادیو بگشاید.

صدا در عصر رسانه‌های نو، دوران جدیدی را تجربه می‌کند. فناوری‌های نوین ارتباطی، افق‌های تازه ای را بر روی رادیو گشوده‌اند. بهره­گرفتن از ظرفیت تعاملی اینترنت، انتشار محتوای تولیدی کاربران در قالب پادکست بر بستر وب، پیوند رادیو با رسانه ­های اجتماعی، پیوند رادیو با تصویر در رادیو دیداری، و ارائۀ خدمات مکان محور از جملۀ این تحولات است. بر این موارد باید صدای داده‌مبنا نیز افزود. ابزارهای نوین داده‌مبنا مانند رادیوی هوشمند، رادیوی کوچگرد و یا بلندگوی هوشمند برمبنای این نوآوری رشد و توسعه یافته‌اند و پیش‌بینی می‌شود که در سال‌های آتی این ابزارها اصلی‌ترین وسیلۀ شنیدن محتوای صوتی باشند. این تحولات حکایت از آن دارد که رادیو هنوز عرصه‌های تازه‌ای را در فضای میان‌رسانه‌ای تجربه می‌کند. «عصر شبکه» اگرچه جلوه‌های گوناگونی از فناوری را پدید آورده است نه‌ تنها از اهمیت صدا و شنیدن نکاسته است، بلکه «گوش» که به‌ تعبیر مولانای بلخی مایۀ فربه‌ شدن اندیشۀ بشر است: «آدمی فربه شود از راه گوش» همچنان با بهره گرفتن از فرصت‌های عصر شبکه پیش می تازد.

در ششمین دوره این اجلاس، با توجه به تحولات مذکور، فراخوان مقالات اجلاس در شش محور اصلی : رادیو در عصر شبکه، رادیو و آینده پژوهی، رادیو و نوآوری در برنامه سازی ، رادیو و فرهنگ، رادیو و جامعه و رادیو و اقتصاد با همکاری اتحادیه رادیو تلویزیون های آسیا و اقیانوسیه ABU و دانشگاه صدا و سیما از دی ماه ۹۷ اعلام شد که خوشبختانه با استقبال خوب پژوهشگران روبه‌رو و در نهایت ۱۶۲ عنوان چکیده مقاله در دبیرخانة اجلاس پذیرفته شد که از میان این مقالات، پس از داوری آثار مقاله (بررسی نقش رادیو در ارتباط با اقتصاد مقاومتی در حمایت از کالای ایرانی) در محور رادیو و اقتصاد اثر حسین سلطانیان از کارکنان معاونت صدای مرکز کردستان موفق شد رتبه دوم این اجلاسیه را کسب نماید.


  1398/02/12
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.