صفحه اصلی> اخبار مراکز

کتابی تازه در خورموج رونمایی شد

کتابی تازه در خورموج رونمایی شد


  کتاب " آیین ها و نمادهای تشرّف و رازورزی در افسانه های ایرانی" اثر ناهید جهازی در خورموج رونمایی شد.
ئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی استان بوشهر در این آیین گفت: در این اثر مراحل مختلف گذار در افسانه‌ها و آیین های ایرانی شرح داده می‌شود و به صورت عملی این عناصر در چندین افسانه مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد.
حمید زارعی افزود: در این کتاب چندین افسانه‌ مرتبط با بحث می‌آید که این افسانه‌ها از گنجینه ارزشمند زنده یاد استاد ابوالقالسم انجوی شیرازی گرفته شده‌ اما تاکنون چاپ نشده‌اند.
زارعی ادامه داد: کتاب آئین‌ها و نمادهای تشرّف و رازورزی در افسانه‌نویسنده کتاب آئین‌ها و نمادهای تشرّف و رازورزی در افسانه‌های ایرانی گفت: تشرّف به معنی گذار از مرحله کودکی به نوجوانی است، از دید ولادیمیر پرات (افسانه شناس روسی) مهم‌ترین عنصر در افسانه هاست که تاکنون در افسانه‌های ایرانی به آن پرداخته نشده است.های ایرانی توسط انتشارات بهین در هزار نسخه و ٢٢٥ صفحه منتشرشده و طرح جلد آن از هنرمند خورموجی سمیه غریبی است.
ناهید جهازی افزود: شخصیت کودکان تحت تاثیر آیینهای پنهان آموزش در افسانه‌ها مرحله گذار را پشت سر گذاشته و وارد بزرگترین مرحله زندگیشان یعنی بلوغ و نوجوانی یا بزرگسالی می‌شود.
وی بیان کرد: این اثر در هفت فصل تدوین یافته است که در فصل اول آیین معرفی می‌شود و در فصل دوم کارکردهای آیین مورد بررسی قرار می‌گیرد.
جهازی ادامه داد: در فصل سوم به انواع فرضیه وجود آیین در افسانه‌ها پرداخته می‌شود و در فصل چهارم الگوهای تشرّف بررسی می شود.
وی افزود: در فصل پنجم عناصر مرتبط با راز آموزی در افسانه‌ها بررسی می‌شود و در فصل ششم آیینهای گذار در ایران معرفی می‌شود.
جهازی اضافه کرد: فصل هفتم به نمادهای تشرف در افسانه‌هایی مانند ننه ماهی، بلبل سرگشته، کره اسب دریایی و افسانه‌های دیگر می‌پردازد و در پایان اصل افسانه‌ها مانند افسانه اسب چهل کره، نمکو، سبز علی قبا و شکر هما آورده شده است.

شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی با ۴۱ هزار نفر جمعیت در ۸۰ کیلومتری جنوب بوشهر واقع است
  1398/03/08
آرشیو اخبار پژوهشی
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.