سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    04/16/ 1401
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
افزایش توان مقابله ایران با تحریم‌ها

يک پايگاه خبري ترکيه با اشاره به رشد قابل توجه تشکيل شرکت هاي ايراني در ترکيه نوشت اين امر توانايي ايران براي دور زدن تحريم هاي غرب را بالا برده است.


به گزارش گروه اقتصاد بين الملل فارس پايگاه خبري سانديز زمان ترکيه طي گزارشي نوشت رشد سريع حضور شرکت هاي ايراني در ترکيه به صورت بي سابقه، توانايي ايران براي دور زدن تحريم ها عليه خود را افزايش داده است.

بر اساس اين گزارش ترکيه نگران است، برخي فعاليت هاي شرکت هاي ايراني موجب افزايش خطر رويارويي ناخواسته آنکارا با دولت هاي غربي متحد اين کشور در مورد نقض تحريم هاي آمريکا و اروپا عليه ايران شود.

يک مقام دولتي ترکيه در گفتگو با سانديز زمان گفت: «ما به دقت در حال بررسي اقدامات اين شرکت ها هستيم تا ببينيم آيا آنها مرتکب نقض قوانين ترکيه و يا قوانين بين المللي که ترکيه متعهد به اجراي آنهاست شده اند يا نه.»

اين مقام ترک که به دليل حساسيت موضوع و تاثير آن بر روابط دوجانبه بين دو کشور، ترجيح داد ناشناس باقي بماند، افزود: «ما اجازه نمي دهيم که هيچ يک از اين شرکت ها منافع ملي مان را به خطر بياندازند.»

بر اساس آمار اتحاديه اتاقهاي بازرگاني ترکيه ، تعداد شرکت هاي خارجي اي که با سرمايه ايرانيان در سال 2011 در اين کشور تاسيس شده اند، 590 شرکت بوده، که در مقايسه با سال گذشته، 41 درصد رشد را نشان مي دهد. اين موضوع ايران را در صدر کشورهاي تاسيس کننده شرکت هاي خارجي در سال 2011 قرار داده است. از جهت رشد تعداد شرکت هاي خارجي در ترکيه نيز شرکت هاي ايراني مقام اول را دارا هستند. از 31 دسامبر 2011 تا کنون، تعداد شرکت هاي تاسيس شده با سرمايه ايرانيان در ترکيه به 2 هزار و 140 شرکت رسيده که عمليات مربوط به تاسيس يک چهارم اين شرکت ها در سال گذشته انجام شده است.

اتحاديه اتاقهاي بازرگاني ترکيه همچنين در ژانويه 2012، ايران را با ثبت 63 شرکت، در صدر ليست کشورهاي تاسيس کننده شرکت در اين کشور قرار داد که تمامي اين شرکت ها به جز يکي با مسئوليت محدود ايجاد شده اند که تناسبي با حجم فعلي مبادلات تجاري بين دو کشور ندارد.

در سال گذشته ميلادي، حجم مبادلات تجاري ايران و ترکيه به 16 ميليارد دلار رسيد، که بخش عمده اي از اين مبادلات مربوط به معاملات نفت و گاز بوده است. ترکيه با خريد روزانه حدود 200 هزار بشکه نفت از ايران، حدود 30 درصد از نفت مورد نياز خود را از اين کشور تامين مي کند. اين ميزان نفت، بيش از 7 درصد صادرات نفت ايران را تشکيل مي دهد. ايران همچنين يک سوم نياز ترکيه به گاز طبيعي را تامين مي کند. در مقابل، آلمان، اصلي ترين شريک تجاري ترکيه، با حدود 37 ميليارد دلار مبادلات تجاري غير از انرژي، تنها 36 شرکت در ژانويه 2012 در ترکيه تاسيس کرده است.

يک مقام سابق عالي رتبه يک شرکت ترک که سرمايه گذاري چند ميليون دلاري در ايران انجام داده است گفت: «روشن است که برخي از اين شرکت ها براي تامين و انتقال کالاهاي تحت تحريم به ايران و نقض آشکار تحريم ها ايجاد شده اند... آنها از قاچاقچيان براي انتقال کالا به داخل ايران استفاده مي کنند.» وي افزود: «اکثر قراردادهاي ما در ايران بدين معناست که آنها مي توانند هر چيزي را با قيمت واقعي اش، بدون ارتباط با بازرسان گمرک در اختيار داشته باشند.» وي خاطر نشان ساخت در برخي موارد، تجهيزات حساس ابتدا به عراق مي رود و سپس به ايران صادر مي شود.

بر اساس ليستي که توسط اتاق بازرگاني استانبول تهيه شده، از ابتداي سال 2011، بيش از نيمي از شرکت هاي تاسيس شده با سرمايه ايرانيان در ترکيه (1200 شرکت) در شهر استانبول واقع شده اند. اين شامل 25 درصد کل شرکت هاي خارجي در استانبول است. بنابر اعلام اتاق بازرگاني استانبول، اين شرکت ها اکثرا در زمينه هاي برق، الکترونيک، ارتباطات و ساخت و ساز فعاليت مي کنند.

خبرگزاري فارس

  
کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات صداو سيما است.