سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    09/06/ 1400
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
نقش شيلات جنوب در اقتصاد ايران

شماره پايان نامه:
31الف
پديدآور: قاسمخان والي،محمد رضا
عنوان: نقش شيلات جنوب در اقتصاد ايران
استاد(ان) راهنما: حميد ديهيم
استاد(ان) مشاور: حميد ناظمان، نورعلي نوري
دانشنامه:کارشناسي ارشد
سال تحصيلي:‎1370
دانشگاه: امام صادق (ع)
دانشکده:معارف اسلامي و اقتصاد
چکيده:هدف از پژوهش حاضر، شناخت مشکلات و تنگناهاي موجود در امر صيد و امور شيلات و ارائه راه حلهاي مناسب جهت رفع اين مشکلات و سرانجام افزايش ميزان صيد و بالابردن ميزان توليد مواد پروتئيني در کشور مي باشد. فرضيه تحقيق مبتني است بر اينکه آيا صنعت شيلات جنوب از تمامي امکانات بالقوه آبزيان کشور در راستاي تامين پروتئين حيواني استفاده نموده است؟ تحقيق حاضر با استفاده از روش کتابخانه اي و پيمايشي انجام شده و اطلاعات از طريق فيش برداري و مصاحبه گردآوري شده است. مطالب تحقيق در پنج فصل به شرح ذيل تنظيم شده است. فصل اول، اختصاص به بر شماري ويژگيهاي کلي صنعت شيلات دارد. در فصل دوم، ذخائر آبزيان خليج فارس و درياي عمان و تاسيسات صيادي- شيلات جنوب مورد بررسي قرار مي گيرد. فصل سوم، به نظامهاي بهره برداري از آبزيان مي پردازد. بررسي سير تحولات توليد و مصرف مالي در فصل چهارم و بررسي پيرامون الگوي مصرف ماهي و آبزيان در ايران در فصل پنجم ارائه مي شود. براساس نتايج تحقيق، صنعت شيلات ايران داراي نقاط قوت زيادي است که اهم آنها عبارتند از: ‎) در شرايط کنوني که محدوديتهاي بسياري در زمينه توليد و تهيه انواع پروتئين حيواني در سطح کشور وجود دارد، استحصال از منابع دريايي با محدوديتها و مشکلات کمتري روبروست. درضمن صيد و استحصال ماهيها و آبزيان سبب صرفه جويي مقادير قابل توجه ارز مي گردد که هر ساله بابت خريد و واردات گوشت مرغ و گوشت قرمز صرف مي شود. ‎) انواع فرآورده هاي دريايي به گونه اي است که از شرايط مناسب عرضه در بازارهاي جهاني برخوردار مي باشند به عنوان مثال، ميگوهاي دريايي و پرورشي و يا لابسترهاي دريايي، هر کيلو قابليت جايگزيني با يک بشکه نفت را دارد. ساير آبزيان و محصولات دريايي از قبيل مرواريد، انواع صدفها، خرچنگها و .... نيز قابليت هاي مناسبي براي صادرات و نهايتا" تامين ارز را دارا مي باشند. مهمترين مشکلات و نکناهاي صنعت شيلات عبارتند از : ‎) ابهامات موجود در برآورد ميزان ذخاير ماهيان و آبزيان اقتصادي ‎) کمبود اسکله و موج شکن و ساير تاسيسات مورد نياز بنادر ماهيگيري ‎) فقدان آب و برق و راه ‎) اتخاذ سياستهاي بازرگاني ناهماهنگ ‎) عدم استفاده مطلوب از ظرفيتهاي توليدي و برودتي ‎) فقدان ظرفيتهاي تبديلي و کم توجهي به صنايع تبديلي ‎) پراکندگي مراکز صيادي و مشکل خدمات رساني ‎) عوامل اقليمي نامساعد و محدوديتهاي طبيعي ‎) آلودگيهاي نفتي در خليج فارس و مشکلات نانشي از جنگ تحميلي . پژوهش و برنامه ريزي دقيق در جهت جمع آوري آمار و اطلاعات صيد، بررسي و برآورد دقيق ذخاير گونه هاي آبزيان،واگذاري تسهيلات جهت اتفزايش صيد، ايجاد تاسيسات ضروري و عمومي در مراکز صيد و ... از مهمترين پيشنهادهاي تحقيق در زمينه مورد بحث مي باشند.


قاسمخان والي،محمد رضا  
دانشگاه امام صادق (ع)  
کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات صداو سيما است.