سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    04/16/ 1401
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
كتاب «جهاد اقتصادی» منتشر شد

به همت جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشكي تهران و به مناسبت پنجمين جشنواره ملي بهار، كتاب «جهاد اقتصادي» تأليف جمعي از نويسندگان منتشر شد.

اين كتاب در سه فصل تنظيم شده است، فصل اول به حوزه ديني ـ قرآني، فصل دوم به مباحث فرهنگي ـ اجتماعي و فصل سوم به عرصه اقتصادي مرتبط است.

در فصل اول به موضوعاتي مانند مقدمه، پيشينه، ضرورت؛ جهاد اقتصادي از منظر لغت، جهاد اقتصادي از منظر قرآن، شاخص‌هاي زمينه‌ساز در جهاد اقتصادي و ... مي‌پردازد.

ايمان و رعايت تقواي الهي، وجود اخلاق اقتصادي، توجه دقيق توأم با ايمان به قاعده نفي سبيل، تعاون و همكاري سازنده، تصاحب اموال ديگران از طريق نامشروع، قرض‌الحسنه، عدالت، توجه به عبادت بودن كار و ... هم جزو شاخص‌هاي زمينه‌ساز در جهاد اقتصادي است كه در اين فصل مورد بحث و بررسي قرار گرفته است.

در فصل دوم اين اثر هم مباحث مختلفي مانند نقش دانشگاه و دانشجويان در جهاد اقتصادي، نقش دانشجويان و محصلين بورس خارج از كشور در رشد كشور، پيوند صنعت با دانشگاه، مؤلفه‌هاي مؤثر در موفقيت تعاملات محققان دانشگاهي با شريكان صنعتي، فرهنگ و رويكرد فردگرايي در تحصيلات عالي دانشگاه، فقدان ارتباط با نيازهاي جامعه، ترجيح مطالعات نظري بر مطالعات كاربردي و ... مورد نظر محققان بوده است.

در فصل سوم كه به عرصه اقتصاد مرتبط است هم مباحث مختلفي مانند نقش و جايگاه علم و دانشگاه در سال جهاد اقتصادي، تبيين هدف اصلي جهاد اقتصادي، منابع و سرمايه‌هاي مؤثر در جهاد اقتصادي، منابع و سرمايه‌هاي انساني عامل كليدي در دستيابي به اهداف اقتصادي، مسائل موجود در مسير تحقق جهاد اقتصادي در كشور و رسالت آموزش عالي در سال جهاد اقتصادي مورد نظر مؤلفان بوده است.

در يادداشتي كه در ابتداي اين كتاب آمده و به قلم حسين بختو رئيس پنجمين جشنواره ملي بهار نوشته شده، آمده است: يكي از سنت‌‌هاي حسنه كه در سال‌هاي اخير هم‌زمان با آغاز عيد نوروز به وقوع مي‌پيوندد، نام‌گذاري سال متناسب با مسائل و شرايط مهم حاكم بر جامعه و مناسبت‌هاي مختلف كشور و جهان اسلام مي‌باشد كه با هدف جهت‌دهي به برنامه‌ريزي‌هاي يك ساله توسط مقام معظم رهبري(مدظله‌العالي) پايه‌گذاري شده است.

وي مي‌افزايد: جهاد دانشگاهي نيز به عنوان يك نهاد انقلابي سعي كرد با تأليف و تدوين كتاب حاضر گامي كوچك در جهت تحقق آرمان‌هاي مقدس نظام جمهوري اسلامي ايران و رهبر گرامي اين مرز و بوم بردارد.

يادآور مي‌شود، با حضور رئيس جهاد دانشگاهي علوم پزشكي تهران، معاون فرهنگي دانشگاه علوم پزشكي تهران، دبير علمي جشنواره ملي بهار و معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي علوم پزشكي تهران، 28 آبان‌ماه طي مراسمي از كتاب «جهاد اقتصادي» رونمايي شد.

رهبر حكيم و فرزانه انقلاب اسلامي حضرت آيت‌الله‌ خامنه‌اي(مدظله‌العالي) هر ساله همزمان با تبريك نوروزي، پيام حكيمانه و مدبرانه خود را در قالب عنوان سال، فراروي مردم و فرهيختگان جامعه قرار مي‌دهند تا همگان هوشيارانه در پيشبرد آرمان‌هاي انقلاب اسلامي، همسو و همدل گام بردارند. در اين راستا جهاددانشگاهي علوم پزشكي ايران به عنوان يك نهاد انقلابي و يك پايگاه دانشجويي در دانشگاه‌هاي كشور با ايجاد نوآوري، تحرك و مشاركت فكري دانشجويان كه قشر فرهيخته جامعه و آينده‌سازان مملكت هستند و به منظور پيشبرد ملي به سمت علم و تحقيق و گسترش فرهنگ مطلوب، اقدام به برگزاري جشنواره ملي بهار در بخش‌هاي آموزشي، پژوهشي و فرهنگي كرده است. اولين جشنواره بهار در سال 1386 با موضوع اتحاد ملي و انسجام اسلامي در سطح دانشگاهيان سراسر كشور برگزار شد و امسال هم پنجمين جشنواره ملي بهار با موضوع جهاد اقتصادي در سطح دانشگاهيان سراسر كشور برگزار مي‌شود.


اسماعيل عاكفی، فروزنده جعفرزاده‌پور و علی رنجبركی 
به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)  
کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات صداو سيما است.