سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    04/08/ 1401
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
بررسی جایگاه خمس و زکات در تامین مالی حکومت اسلامی

مقطع: کارشناسي ارشد
رشته گرايش: معارف اسلامي و مديريت
دانشگاه: امام صادق (ع)
استاد راهنما: مصباحي مقدم
استاد مشاور: محمد طالبي

چکيده:
پديده شگرف ظهور حکومت اسلامي ايران بر مبناي ولايت فقيه پس از ‎??قرن از رسالت پيامبر اکرم(ص) با هدف اسلامي شدن در تمام ابعاد نظام بشريت از جمله فرهنگ، سياست، مديريت، اقتصاد و غيره باعث ايجاد نگرشي جديد در معادلات نظام دنيا گرديد، اين رساله قدمي هر چند کوچک در جهت ايجاد مديريت منابع مالي اسلامي و اقتصاد اسلامي در قالب تشکيل نظام مالياتي اسلام بر مبناي خمس و زکات مي باشداستفاده از اين دو ابزار مالي جهت تامين مالي حکومت اسلامي و سازو کار ايجاد يک نظام کارآمد در جمع آوري خمس و زکات و مصرف آن از اهداف اين تحقيق مي باشد با توجه به اين که خمس و زکات از فروع دين بوده و فلسفه تشريح آنها اقتصادي و مالي مي باشند همچنين ريشه در کتاب و سنت دارند لذا در اين تحقيق به بررسي علمي ويژگي ها و اهداف مالياتهاي ثابت اسلامي (خمس و زکات) و مالياتهاي متعارف براساس الگوي تحصيل ومصرف پرداخته شده است همچنين تاثيرات اقتصادي آنها بر متغيرهاي اقتصادي و محاسبات ظرفيت هاي بالقوه آنها مورد ارزيابي قرار گرفته است و کارآيي ماليات هاي اسلامي خمس و زکات نسبت به ماليات هاي متعارف مشاهده مي شود. در ايت تحقيق خمس و زکات در کنار يکديگر ديده شده است و در واقع خمس مکمل زمات مي باشد در نهايت با توجه به مطالعات علمي و آزمون فرضيه هاي تحقيق توانايي ماليات هاي اسلامي(خمس و زکات) از لحاظ ميزان و قابليت آنها در جهت تامين مالي حکومت اسلامي به اثبات رسده است همچنين امکان ايجاد يک تشکيلت نظام مند جهت دريافت و اخذ خمس و زکات و مصرف آنها در بودجه نظام حکومت اسلاکي نتيجه شده است.


کاربر گرامي جهت دريافت اصل پايان نامه ها به دانشگاه مربوطه مراجعه فرماييد.
نويسنده: ادیب، سعید

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات صداو سيما است.