سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    04/16/ 1401
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
عدالت اجتماعی، رشد و توسعه اقتصادی با نگرشی به دیدگاه اسلامی

مقطع: کارشناسي ارشد
رشته گرايش: معارف اسلامي و اقتصاد
دانشگاه: امام صادق (ع)
استاد راهنما: قربانعلي دري نجف آبادي
استاد مشاور: اسدالله فرزين وش، حسن سبحاني
چکيده:
هدف از پژوهش حاضر، بررسي عدالت اجتماعي رشد و توسعه اقتصادي با نگرشي به ديدگاه اسلامي است. درحقيقت اين پايان نامه سعي دارد به اين سوال اساسي پاسخ دهد که آيا اساسا" برقراري عدالت در اجتماع و برخوردهاي مادي عادلانه - نه لزوما" برابر - با رشد و توسعه و مقتضيات آن سازگار است؟ و يا آن چنان که برخي درصدد اثبات آن مي باشند در تناقض با يکديگر قرار دارند و براي توليد و رشد و توسعه اقتصادي چاره اي از نابرابري هاي غير عادلانه نيست؟ روش انجام اين تحقيق کتابخانه اي است و مشتمل بر چهار فصل مي باشد. فصل اول به ابعاد روش شناسي و کلياتي در چارچوب عدالت و رشد وتوسعه اقتصادي مي پردازد و کارآيي شاخص ها را درتبيين رشد اقتصادي ، درآمد ملي و تشخيث فقر و نابرابري ، همکچنين مدل ها اقتصادي و نحدوديت هاي کاربردي در استفاده از آنها را مورد بحث قرار مي دهد. درفصل دوم ديدگاههاي کارکردگراها و ساختارگراها در مورد رشد و توزيع درآمد مورد بررسي واقع مي شود . ديدگاه کارکردگراها بيشتر عوامل مادي و بنحو اخص سرمايه را دخيل در رشد و توسعه مي داند و براي بدست آوردن هرچه بيشتر سرمايه براي تسريع رشد اقتصادي و هرآنجه توسعه مي نامه ، چاره اي از تشديد نابرابري نمي بيند . در ادامه ديدگاهه ساختارگرا و لزوم رفع فقر و نابرابري براي توسعه پايدار به بحث گذاشته مي شود و پس از آن عدالت و کارآيي به عنوان مقوله اي بسيار مهم در تحقق رشد توام با برابري ، دولت و بازار و تاثير و عملکرد مکانيزم بازار و ... مورد بررسي قرار مي گيرد. فصل سوم توسعه غرب و ابعاد نابرابري و توسعه نيافتگي در جهان سوم را بررسي مي کند و نهايتا" فصل چهارم به اصل عدالت اجتماعي در اقتصاد اسلامي مي پردازد براساس نتايج تحقيق نظام اقتصادي اسلام در جهت گيري مکتبي و احکام و قانونمندي هاي الهي خود، تدارک جامعه اي را مي بيند که عدالت نه در رها بودن سرمايه داري و نه در انجماد و نفي آزادي هاي فطري سوسياليسم بلکه با حفظ ملاک ها و ارزش هاي اسلامي تحقق يابد و از همين راستا، استعدادهاي معنوي و مادي تمامي انسان ها را شکوفا سازد، آنگونه که رشد و توسعه از بطن جامعه اي عدالتخواه برمي خيزد. شواهد تجربي بسياري از کشورها نشان مي دهد که رشد اقتصادي ، توفيقي در کاهش فقر و نابرابري نداشته است. بلکه فقر ، فقر بيشتر را بهمراه داشته است و تعديلي در فاصله طبقاتي به خودي خود صورت نمي پذيرد . دور و تسلسل فقر و نابرابري در کشورهاي توسعه نيافته، فاصله آنها را با توسعه يافته ها افزايش مي دهد و نظرات کارشناسانه نهادهاي اقتصادي بين المللي همچون بانک جهاني و صندوق بين المللي تاثيري در بهبود حال آنها نداشته است. درنظام اقتصادي اسلام، اهدافي بالاتر از رشد و توسعه مادي در زندگي و فعاليت هاي انساني ند نظر قرار مي گيرد. در اين ديدگاه رشد و توسعه بخودي خود هدف نيست بلکه وسيله اي در راستاي شکوفايي استعدادهاي عالي انساني مي باشد. علاوه بر اين حکومت اسلامي رسالت خود را در برقراري عدالت مي داند و حکومت در اسلام اساسا" با چنين اهدافي ، معني مي يابد.

کاربر گرامي جهت دريافت اصل پايان نامه ها به دانشگاه مربوطه مراجعه فرماييد.
نويسنده: یوسف خیل، حسین

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات صداو سيما است.