سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    04/16/ 1401
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
نقش زکات در نظام اقتصادی اسلامی

مقطع: کارشناسي ارشد
رشته گرايش: معارف اسلامي و اقتصاد
دانشگاه: امام صادق (ع)
استاد راهنما: محمد باقر باقري کني
استاد مشاور: مسعود درخشان

چکيده:
هدف از اين پژوهش، بررسي نقش زکات به عنوان يکي از مهمترين منابع درآمد حکومت اسلامي در نظام اقتصادي اسلام است. تحقيق حاضر که به روش کتابخانه اي انجام يافته، مشتمل بر چهار فصل است. فصل اول، اختصاص به کليات زکات دارد. در فصل دوم، منابع زکات مورد بررسي قرار مي گيرد. فصل سوم، به مصارف زکات مي پردازد. نهايتا" فصل چهارم، نقش حکومت اسلامي در زکات را بيان مي دادرد. براساس نتايج حاصل از تحقيق، وجود ثروت و مال، با گذشت زمان باعث ايجاد شکاف طبقاتي بين ثروتمندان و تهيدستان جامعه مي شود و اين شکاف طبقاتي، تمام مفاسد خانمان براندازي که منجر به تباهي جامعه مي شود را به دنبال دارد. اسلام براي کم کردن شکاف موجود بين زندگي طبقات فقير و غني و تامين حداقل معيشت براي فقرا، اغنيا را موظف مي سازد که به شکرانه نعمات الهي و به خاطر مسووليت شرعي که نسبت به بردران ديني خود دارند، سهمي از اموال مازاد بر احتياجشان را بنام زکات و بعنوان عبادت بپردازند. چون ميزان نيازهاي جامعه بر حسب تطور زمان و مکان متغير است، لذا انواع اموال زکوي، نصاب زکات و نرخ آن و نيز راههاي مصرف آن بايد سيال، ديناميک و متغير باشد و با نظر ولي فقيه حاکم تعيين گردد. بعنوان يک را ه عملي براي تعيين نصاب پيشنهاد مي شود بجاي محاسبه ميزان توليد، ميزان پول لازم براي رفع احتياجات سالانه هرفرد در هر اجتماع و دوره را محاسبه کرده و به آن مرز احتياج اطلاق مي شود. کساني که درآمدشان از اين حد پايين تااست مابه الاتفاوت را از بيت المال بگيرند و آنهايي که درآمدشان تا چنين حدي است، از پرداخت زکات معاف باشند و چيز هم نگيرند و از آن به بالا بسته به اينکه افراد از چه نوع فعاليتهايي و در برابر صرف چه مقدار کار درآمدهاي اضافي داشته اند، نصابهاي متناسب برقرار گردد تا بدين ترتيب فقر و مسکنت از بين برود، کار تشويق شود، توليدات بالارود و جامعه اسلامي هم رفاه و هم قدر ت را بدست آورد. همچنين زکات مي تواند نقش تعيين کننده و فعالي را جهت برقراري عدالت اجتماعي و تقليل شکاف طبقاتي بين ثروتمندان و تهيدستان جامعه ايفا کند . به عبارت ديگر همواره ارتباطي تنگاتنگ بين ابعاد اخلاقي و عبادي اسلام با احکام اقتصادي و مالي آن وجود دارد و همين خصوصيت، زکات را از ماليات مرسوم و امروزي جدا مي کند. با تاديه زکات دو نتيجه بسيار مهم و حساس در حيات فردي و اجتماعي حاصل مي شود: تزکيه نفس و تزکيه مال، و ايندو روي يکديگر تاثير متقابل دارند، بنابراين براي داشتن يک اقتصاد سالم اسلامي، بايد نسبت به ساير ابعاد اسلام يعني اعتقادات، اخلاقبيات و عبادات نيز توجه کافي و عنايت کامل مبذول شود.

کاربر گرامي جهت دريافت اصل پايان نامه ها به دانشگاه مربوطه مراجعه فرماييد.
نويسنده: لاجوردی، عدنان

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات صداو سيما است.