سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    04/16/ 1401
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 

• عزيزان من ! بعضي کسان از اسم جهاد مي رمند ! خيال مي کنند که تاسيس يک کشور ،ايجاد يک تمدن ، نظم در زندگي ،پيشزفت در زندگي مادي و معنوي و رفاه مشروع براي انسانها ، با جهاد نمي سازد وجهاد ضد اينهاست ! چه خطايي ! چه غلطي ! بدون جهاد هيچ چيز به دست انسان نمي آيد نه دنيا و نه آخرت . بدون جهاد در مقابل گرگ بي دست و پاي بيابان هم نمي توان ايستاد چه رسد به گرگ هاي بسيار بسيار خطرناک دنياي سياست و دنياي اقتصاد و سر پنجه هاي خونيني که ميليونها انسان را دريدند و ئنابود کردند و خوردند و بردند ! مگر يک ملت بدون جهاد مي تواند سرش را بالا بگيرد ؟ مگر يک ملت بدون جهاد مي تواند طعم عزت را بچشد؟ مخگر بک ملت بدون جهاد مي تواند در ميان ملتهاي دنيا شان و موقعيتي پيدا کند؟
( سخنان مقام معظم رهبري در 1377/7/26)

اهميت جهاد: ان الجهاد باب من ابواب الجنه.
هميشه همين طور است، دري است از درهاي بهشت، هم خلد برين الهي، يعني بهشت نشئه آخرت،
هم راحت در اين دنيا، يعني جهاد. (1377/7/26)

ضرورت جهاد : عزيزان من ! بعضي کسان از اسم جهاد مي رمند ! خيال مي کنند که تاسيس يک کشور ،ايجاد يک تمدن ، نظم در زندگي ،پيشزفت در زندگي مادي و معنوي و رفاه مشروع براي انسانها ، با جهاد نمي سازد وجهاد ضد اينهاست ! چه خطايي ! چه غلطي ! بدون جهاد هيچ چيز به دست انسان نمي آيد نه دنيا و نه آخرت . بدون جهاد در مقابل گرگ بي دست و پاي بيابان هم نمي توان ايستاد چه رسد به گرگ هاي بسيار بسيار خطرناک دنياي سياست و دنياي اقتصاد و سر پنجه هاي خونيني که ميليونها انسان را دريدند و ئنابود کردند و خوردند و بردند ! مگر يک ملت بدون جهاد مي تواند سرش را بالا بگيرد ؟ مگر يک ملت بدون جهاد مي تواند طعم عزت را بچشد؟ مخگر بک ملت بدون جهاد مي تواند در ميان ملتهاي دنيا شان و موقعيتي پيدا کند؟
( سخنان مقام معظم رهبري در1377/7/26)

همه‌ي معناي جهاد، جهاد با شمشير و تفنگ كه نيست؛ هر تلاش شما يك جهاد است. جهاد، يعني مجاهدت كردن و تلاش كردن. زندگي، يعني اين‌كه ما اين هدفها را ترسيم كنيم و ارزشهايي را كه براي ما عزيز و محترم است، مشخص كنيم و بعد با همه‌ي قوا بكوشيم؛
اصلا زندگي جز اين معني ندارد.
بيانات در ديدار با اعضاي «گروه اجتماعي» صداي جمهوري اسلامي ايران 29/11/1370

معناي جهاد: تلاش خستگي‌ناپذير در برابر دشمن يا در برابر موانع براي رسيدن به هدف
جهاد يعني مبارزه؛
در مبارزه، دو چيز، حتما لازم است:
يكي اينكه در آن، جد و جهد و تحركي باشد.... دوم اينكه، در مقابلش دشمني باشد.
(1375/3/20)

انواع جهاد: مبارزه انواع و اقسامي دارد: مبارزه‏ي علمي داريم، مبارزه‏ي مطبوعاتي داريم، مبارزه‏ي سياسي داريم، مبارزه‏ي اقتصادي داريم، مبارزه‏ي نظامي داريم، مبارزه‏ي آشكار داريم، مبارزه‏ي پنهان داريم؛ اما يك نقطه‏ي مشترك در همه‏ي اينها وجود دارد و آن اينكه در مقابلِ يك خصم است؛ در مقابلِ يك مانع است. (25/04/1386)

• جهاد، فقط مخصوص ميدان جنگ نيست. (17/05/1385)

جهاد نرم‌
مبارزه انواع و اقسامي دارد: مبارزه‏ي علمي داريم، مبارزه‏ي مطبوعاتي داريم، مبارزه‏ي سياسي داريم، مبارزه‏ي اقتصادي داريم، مبارزه‏ي نظامي داريم، مبارزه‏ي آشكار داريم، مبارزه‏ي پنهان داريم؛ (25/04/86)
همه‌ي جهاد، به جبهه رفتن نيست. هرجا هستيد، مي‌توانيد مجاهد في سبيل الله باشيد. (26/6/1369)

جهاد سياسي
يك وقت در ميدان سياست است، اين جهاد سياسي است. (1375/3/20)

جهاد فرهنگي
يك وقت در ميدان فرهنگ است، اين جهاد فرهنگي است. (1375/3/20)

جهاد اقتصادي (جهاد سازندگي، باز سازي، توليد)
يك وقت در ميدان سازندگي است، اين جهاد سازندگي است (1375/3/20)

جهاد علمي
مي‌توان علم جهادي و نيز جهاد علمي داشت، (1/4/1383)
يك تحقيق، اقدام علمي... مبارزه است. (26/9/1382)

ميدانهاي ديگر جهاد
و البته ميدانهاي ديگري هم هست. (20/3/1375)
ما در مسابقات جهاني‌ـ مسابقه‏ي علمي، مسابقه‏ي سياسي، مسابقه‏ي صنعتي، مسابقه‏ي اقتصادي و مسابقه‏ي فرهنگي‌ـ مي‏توانيم وارد شويم و در كوتاه‏مدت اميد به موفقيت داشته باشيم، و در بلندمدت اميد به سرآمد شدن داشته باشيم. اين، وضع ملت ماست. (01/01/1386)

جهاد سخت (نظامي)
يك وقت در ميدان جنگ مسلحانه است، اين جهاد رزمي است. (1375/3/20)
كسي خيال نكند كه جهاد (همان جهاد مسلحانه را مي‌گوييم،...) تمام شده است. (1373/6/29).
البته، فضيلت جهاد مسلحانه، با فضيلتهاي ديگر، قابل مقايسه نيست. (1373/6/20)

جهاد دفاعي (دفاع از دار الاسلام)
اگر كفار بيايند و بلد مسلمين را تصرف يا احاطه كنند، هيچيك از فقهاي مسلمين‌ـ قديم و جديد‌ـ در وجوب عيني جهاد در اين مورد، ترديد نكرده است. همه‌ي مذاهب اسلامي، در اين معنا هم‌عقيده هستند. 13/09/1369
جهاد دفاعي كه اظهر مصاديق دفاع هم هست، واجب عيني است. 13/09/1369

جهاد ابتدايي (تهاجم به دار الکفر)
جهاد ابتدايي، واجب كفايي است. 13/09/1369

معناي في‌سبيل الله:
... اگر همه‌ي اينها در مقابل دشمن خدا و دشمن علي لسان الله و لسان رسوله و اوليائه، عليهم السلام، باشد، مي‌شود جهاد في سبيل الله (درس خارج فقه 1373/6/20)

• مسئله ي ديگر نگاه غير مادي به اقتصاد است. بسياري از اين مشکلاتي که در دنيا پيش آمده ،بخاطر نگاه مادي به مسئله ي اقتصاد و مسئله پول و مسئله ثروت است . همه ي اين چيزهايي که دوستان از انحرافهاي غرب و مشکلات فراوان و مسئله ي استثمار و استعمار و اينها ذکر کردند به خاطر اينست که به پول و به روت نگاه ماده گرايانه وجود داشته . مي توان اين نگاه را تصحيح کرد .اسلام براي ثروت اهميت قائل است ،اعتبار قائل است . توليد ثروت در اسلام مطلوب است منتها با نگاه الهي و معنوي اين است که از اين ثروت براي فساد ، براي ايجاد سلطه ، براي اسراف نبايد استفاده کرد از اين ثروت بايستي براي سود جامعه بهره برد.و بقيه ي مسائل فراواني که وجود دارد. (رهبر معظم انقلاب آذر ماه 1389)


پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب در سال 1390

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نخستین روز سال جدید در جمع زائران حرم مطهر رضوی با اشاره به شعار سال 1389 یعنی 'همت مضاعف، کار مضاعف' به دیدارهای خود در ابتدا و انتهای سال گذشته از نمایشگاه‌های صنعتی در کشور اشاره کردند که نشان دهنده پیشرفت‌های چشمگیر کشور در حوزه‌های مختلف از جمله صنعتی، پزشکی، ابررایانه‌ها و فناوری انرژی‌های نو بوده است که از دانش‌های سطح بالا هستند.

ایشان افزودند:خوشبختانه دانشمندان ما که متوسط سن آن‌ها 35 سال است به نحو شتابنده‌ای مشغول پیشروی هستند به طوری که گزارش‌های مراکز معتبر بین المللی نشان می‌دهد که این رشد از بسیاری از کشورهای جهان بیشتر و چند برابر متوسط پیشرفت جهانی است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تبریک فرارسیدن سال جدید، عید نوروز را فرصتی مغتنم دانستند که می‌توان از آن در سمت و سوی حرکت اسلامی و برای تکامل انسان و پیشرفت معنوی و مادی بشر و انسان استفاده کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: ما ایرانی‌ها می‌توانیم با استفاده از این مناسبت در مسیر کارهایی که اسلام ما را به آن‌ها دعوت کرده است حرکت و خودمان را با اهداف عالیه اسلام آشنا کنیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در بخش نخست سخنان خود به ارائه گزارشی از جمع بندی تلاش‌های سال 1389 در یک نگاه کلان و سپس به موضوع تبیین شعار سال 1390 یعنی 'سال جهاد اقتصادی' پرداختند.

مسائل مهم منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا

ایشان همچنین درسومین بخش سخنان خود، مسائل مهم منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و رخدادهای این منطقه اسلامی را با توجه به تزویر و ترفندی که دشمنان امت در پیش گرفته‌اند، بیان کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به قیام های مردمی که اخیرا در منطقه اتفاق افتاده است، فرمودند: حوادث مصر، تونس، لیبی و بحرین حوادث بسیار مهمی است و یک تحول بنیانی در منطقه عربی و اسلامی دارد انجام می گیرد که نشانه بیداری امت اسلام است.

حضرت آیت الله خامنه ای عصر روز دوشنبه و در جمع هزاران تن از زائران حضرت ثامن الحج علی ابن موسی الرضا(ع) در مشهد مقدس، افزودند: بیداری امت اسلام همین چیزی است که ده ها سال شعار آن در جمهوری اسلامی داده می شود و امروز در متن زندگی این کشورها دارد خود را نشان می‌دهد.

ایشان با بیان این که در تحولات منطقه دو خصوصیت وجود دارد ، خاطرنشان کردند: یکی عبارت است از حضور مردم و دیگری سمت و سوی دینی این حرکت ها است و این دو عنصر اساسی است. رهبر انقلاب اسلامی تصریح کردند: حضور مردم با جسم خودشان، همان اتفاقی است که در انقلاب اسلامی افتاد و احزاب و پشت میز نشین‌ها و تحلیلگرهای ذهنی هیچ کاری نتوانستند انجام دهند.

حضرت آیت‌الله خامنه ای اظهارداشتند: هنر بزرگ امام (ره) بزرگوار ما این بود که توانست مردم را وارد صحنه کند و وقتی که مردم به عرصه آمدند جسم خودشان، دل خودشان و همت و نیت خودشان را وارد عرصه کردند، گره های کور باز و راه های بن بست گشوده شد و امروز همین اتفاق دارد در کشورهای دیگر می افتد.

ایشان در ادامه یاد آورشدند: در مصر و یا تونس مردم وارد صحنه شده اند، روشنفکران همیشه بوده اند و همیشه هم حرف می زدند و خیلی از اوقات هم مردم را دعوت می کردند اما کسی به حرف آنها چندان توجهی نمی کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: در اینجا (کشورهای منطقه) خود مردم وارد صحنه و عرصه شده‌اند و گرایش و جهت گیری آنها هم، جهت گیری دینی است یعنی نماز جمعه و جماعتش نام خدا است، علمای دینند، افراد مبلغ دین و بنیانگذاران تفکر نوین دینی در برخی کشورها هستند، اینها هستند که وارد میدان شده‌اند ، مردم آمده‌اند در صحنه که این خصوصیت این قضیه است.

مقام معظم رهبری با اشاره به علت ورود مردم منطقه به صحنه، فرمودند: این به صورت واضحی مساله عزت و کرامت انسانی آنها بود، در مصر؛ تونس و دیگر کشورهای منطقه، مردم غرورشان به دست حاکمان ظالم جریحه دار شده بود و مردم مصر مشاهده می‌کردند که رییس جمهور آنها که در راس کشورشان قرار دارد به نیابت از اسراییل کثیف ترین کارها را مرتکب می‌شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در قضیه محاصره غزه اگر حسنی مبارک با اسراییل همکاری نمی‌کرد، اسراییل نمی‌توانست غزه را آنجور زیر فشار قرار دهد و آن جنایت‌ها را مرتکب شود.

ایشان با تاکید بر جریحه دار شدن غرور ملت مصر، اظهارداشتند: نظیر این مساله در کشورهای دیگر هم وجود دارد. مثلا در لیبی با این که قذافی در سال‌های اول روی کار آمدن گرایش ضد غربی نشان می‌داد، اما در سال‌های اخیر خدمات بزرگی را برای غربی‌ها انجام داد و آنها هم به چشم خود دیدند که با یک تهدید خشک و خالی غرب امکانات هسته‌ای خودش را این آقا جمع و همه را سوار کشتی کرد و به غربی‌ها گفت ببرید.

رهبر معظم انقلاب در ادامه با اشاره به وضعیت و جایگاه رفیع ملت ایران، فرمودند: ملت ما مشاهده کرد که همه دنیا به سردمداری آمریکا علیه حرکت هسته‌ای آنان قیام کرده، تحریم و دعوا راه انداخته‌اند و تهدید نظامی و حمله کردند، اما مسئولین کشور نه تنها عقب نشینی نکردند بلکه امکانات هسته‌ای را هر سال چندین برابر نسبت به سال قبل بیشتر کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه بیانات مهم عصر روز دوشنبه در حرم رضوی فرمودند: به توفیق الهی سلسله شکست های آمریکا در منطقه ادامه پیدا خواهد کرد.

مقام معظم رهبری با اشاره به اوضاع لیبی، خاطرنشان کردند: آنجا مردم دیدند که مسئولین کشورشان همه امکاناتی را که داشتند درمقابل تهدیدهای غربی ها و یا به قول خودشان در مقابل مشوق‌های آنها از دست دادند و غرورشان جریحه دار شد که این موضوع در همه کشورهایی که مردم آنها قیام کرده‌اند مشاهده می‌شود.

حضرت آیت الله خامنه ای با مطرح کردن این سوال که موضع آمریکایی‌ها در این زمینه چه بود؟، فرمودند: آمریکایی‌ها نخست درمقابل این حوادث متحیر ماندند و دچار بی‌تحلیلی شدند و نمی‌دانستند که دارد چه اتفاقی می‌افتد و باورشان نمی‌شد و بعد از آن که این حوادث اتفاق افتاد و تحلیل درستی از حوادث نداشتند و مردم را نمی‌شناختند مواضع متناقضی گرفتند.

ایشان با بیان این که البته آنچه که تا به امروز همواره در رفتار آمریکایی‌ها در قبال این کشورها و کشورهای دیگر دیده شده است، پشتیبانی از دیکتاتورها بوده، خاطرنشان فرمودند: آمریکایی‌ها تا آخرین لحظه از حسنی مبارک دفاع کردند و هنگامی که دیدند دیگر نمی‌شود، آنوقت او را دور انداختند که این هم یک درس عبرتی برای سردمداران وابسته به آمریکا است که بدانند آن وقتی که فایده و تاریخ مصرف خود را طی کنند و فایده‌شان را از دست بدهند، مثل یک پارچه کهنه‌ای آنها را دور می‌اندازند و اعتنایی به آنها نمی‌کنند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به این که آنچه که برای غرب و آمریکا اتفاق افتاد، حقیقتا غیرقابل تحمل بوده و هست، تصریح کردند: مصر یکی از ستون‌های سیاست خاورمیانه‌ای آمریکا است و آنها به این سیاست متکی بودند اما نتوانستند این ستون را به نفع خودشان حفظ کنند و ملت‌ها بر آنها فائق آمدند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمودند: این تزویرها و ترفندها آمریکایی، غربی، موذیانه و خباثت آلود اما در عین حال سطحی است که اگر ملت‌ها هوشیار باشند می‌توانند این تزویرها را رو و این ترفندها را باطل کنند.

ایشان افزودند: آنها سعی کردند حالا که حسنی مبارک در مصر و یا بن علی را در تونس از دست داده‌اند شاید بتوانند شاکله نظام را حفظ کنند و آدم‌ها عوض شوند اما نظام باقی بماند لذا اصرار کردند که در این کشورها یک نخست وزیر بماند و در این زمینه هم پافشاری کردند اما ملت‌ها قیام خودشان را ادامه دادند و بر این ترفند هم فائق آمدند و این دولت‌ها را هم ساقط کردند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه این بیانات مهم ضمن تاکید بر شکست سیاست‌های آمریکا در منطقه، فرمودند: بعد از این که آمریکایی‌ها عوامل خود را در این کشورها از دست دادند، دو ترفند را در پیش گرفتند که یکی 'فرصت طلبی' و دیگری 'شبیه سازی' است.

حضرت آیت الله خامنه ای اظهارداشتند: فرصت طلبی آنها این بود که خواستند اگر بتوانند این انقلاب‌ها را مصادره کنند یعنی سر مردم کلاه بگذارند و با آنها اظهار همراهی و افراد طرفدار خود را سر کار بیاورند که در این مساله نیز شکست خوردند.

حضرت آیت‌الله خامنه ای ولی امر مسلمین جهان با بیان این که منافق واقعی در جهان آمریکا است، فرمودند: نفاق واقعی عملی است که اینها (آمریکایی‌ها) دارند انجام می‌دهند، ادعای دفاع از ملت‌ها دارند، در مورد مصر می‌گویند ما طرفدار ملت هستیم اما دروغ می‌گویند. اینها با دشمن ملت مصر تا لحظه آخر همکاری کردند و در مورد تونس هم عین همین حرف را می‌زنند و می‌گویند طرفدار ملت هستیم.

ایشان در خصوص دومین ترفند آمریکایی‌ها اضافه کردند: ترفند دوم آمریکایی‌ها شبیه سازی بود یعنی شبیه آنچه را که در مصر، تونس، لیبی و برخی کشورهای دیگر اتفاق افتاده است در ایران پیاده کنند و عواملشان هم در داخل کشور که حقیقتا دستخوش هواهای نفسانی هستند تلاش کردند اما ملت ایران توی دهنشان زد.

رهبر معظم انقلاب با بیان این که بد نیست ملت بداند که رییس جمهور آمریکا به ملت ایران پیغام داده که ما طرفدار شما هستیم، افزودند: اوباما ادعا می‌کند که ما با دیکتاتورها مخالفیم و با حقوق ملت‌ها موافق هستیم اما دروغ می‌گویند به دلیل این که اینها نه فقط به ملت‌های دیگر رحم نمی‌کنند بلکه به ملت خودشان هم رحم نمی‌کنند.

ایشان اظهارداشتند: رییس جمهور کنونی آمریکا هزارها میلیارد دلار را در وضعیت اقتصادی بسیار بد رکود این کشور از کیسه ملت صرف کرد برای این که بانک‌ها، صنایع اسلحه سازی را زنده نگه دارد و کیسه کمپانی‌ها و بانک‌ها را پر می‌کنند و به مردم خودشان هم رحم نمی‌کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه ای تصریح کردند: امروز ملت آمریکا در بحران اقتصادی همه گیر و عمیق دست و پا می‌زنند و راه علاجی هم ندارند، حالا شکنجه‌گاه‌های گوانتانامو و ابوغریب عراق و بقیه شکنجه‌گاه‌ها داستان مفصل و جداگانه‌ای است.

ایشان با بیان این که اینها ملت‌ها را نمی‌فهمند و درک نمی‌کنند ، خاطرنشان کردند: حالا آیا رییس جمهور آمریکا می‌فهمد دارد چه می‌گوید و در واقع متوجه است که پشت سر سیاست‌های او چیست؟ و یا آن که غافل و گیج است این را دیگر ما نمی‌دانیم.

ایشان با بیان این که اوباما می‌گوید مردم میدان آزادی تهران همان مردم میدان التحریر مصر هستند، فرمودند: وی راست می‌گوید، در 22 بهمن هر سال در میدان آزادی همین ملت هستند که جمع می‌شوند و شعار آنها 'مرگ بر آمریکا' است.

دفاع از ملت‌ها و حقوق ملت‌ها

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مورد موضع جمهوری اسلامی در قبال اوضاع منطقه، فرمودند: موضع ما دفاع از ملت‌ها و حقوق ملت‌ها است. ما با ملت های مسلمان و ملت های مظلوم در هر نقطه عالم موافقیم و با زورگویان و مستکبران و دیکتاتورها و خبیث ها و سلطه گران و غارتگران در هر نقطه دنیا مخالف هستیم و این موضع ملت ایران و موضع نظام اسلامی است.

ولی امر مسلمین افزودند: این موضع آشکار و عیان نظام جمهوری اسلامی است و سیاست‌ها و دلها این است و منطق و بیان ها از سوی ملت و دولت هم این است.

لیبی و بحرین

مقام معظم رهبری در ادامه با بیان این که دو نقطه قابل توجه وجود دارد که یک نقطه لیبی و دیگری بحرین است، اظهارداشتند: در قضیه لیبی ما رفتاری را که دولت این کشور با مردم در پیش گرفته بود و در پیش گرفته است، کشتار مردم و فشار بر آنها، بمباران شهرها و کشتن غیرنظامیان صددرصد محکوم می‌کنیم ضمن این که ورود آمریکا و دخالت آمریکایی‌ها و غربی‌ها در لیبی را نیز صددرصد محکوم می‌کنیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: اینها ادعا می‌کنند که ما به دفاع از مردم می‌خواهیم وارد لیبی شویم و یا در این کشور عملیات نظامی انجام دهیم اصلا قابل قبول نیست.

ایشان با بیان این مردم لیبی بودند یک ماه است که بمباران می‌شوند، افزودند: این کشورها (غربی‌ها) به جای این که اسلحه در اختیار مردم قرار دهند، یک ماه نشستند و کشتار مردم را تماشا کردند و حالا می‌خواهند وارد شوند پس شما به دفاع از مردم نیامده‌اید بلکه به دنبال نفت لیبی هستید.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه سخنانشان حمله غرب به لیبی را ایجاد جای پا در این کشور آفریقایی دانستند و اضافه کردند: شما به دنبال گرفتن جای پا در لیبی هستید و می‌خواهید از این کشور به عنوان یک جای پا استفاده کنید تا دولت‌های انقلابی آینده مصر و تونس که دو طرف لیبی قرار دارند را زیر نظر داشته باشید، نیت شما نیت فاسدی است و ما این حرکتی را که غربی‌ها به سردمداری آمریکا دارند انجام می‌دهند، قبول نمی‌کنیم و متاسفانه سازمان‌های عمومی از جمله سازمان ملل که باید در خدمت ملت‌ها باشد آلت دست شده و هر چه که مورد نیاز اینها است برای آنها آماده می‌کند که این ننگی برای این سازمان است.

مقام معظم رهبری افزود: بنابر این در لیبی حضور قدرت‌های بیگانه و غربی‌ها هیچ قابل قبول نیست و اگر می‌خواهند به مردم لیبی کمک کنند راه کمک به مردم این کشور باز است و می‌توانند مردم را تجهیز کنند تا آنها خودشان مساله‌اشان را با قذافی و دیگران حل کنند شما چرا وارد می‌شوید.

حضرت آیت الله خامنه‌ای به بحران بحرین اشاره کردند و اظهارداشتند: مساله بحرین، درست از نظر ماهیت همانند مسایل دیگر کشورهای منطقه است یعنی مساله بحرین با مساله مصر و تونس و لیبی هیچ فرقی ندارد، ملتی هستند، حکومتی هست که بر سر آنها است و حقوق آنها را نادیده می‌گیرد.

ملت بحرین با این قیامشان چه می‌خواستند ، خواسته اساسی آنها این است که انتخابات انجام بگیرد و هر نفر آدم یک رای داشته باشد، این توقع زیادی است؟

رهبر انقلاب اسلامی گفتنند: اینجا غربی‌ها فرصت را مغتنم شمردند برای این که در قضایای منطقه دخالت کنند و با طرح یک مساله جدید (مساله شیعه و سنی) شرایطی ایجاد کردند که هیچ کس نباید در دنیا از آنها حمایت کند. تلویزیون‌هایی که جزئیات قضایای منطقه را پخش می‌کردند نسبت به قضایای بحرین سکوت کنند و کشتار مردم بحرین را منعکس نکنند، یک عده‌ای هم در کشورهای حاشیه خلیج فارس جه سیاستمدار و یا روزنامه نگار گزافه گویی کنند و بگویند که مساله یحرین موضوعی بین شیعه و سنی است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای ملت بحرین را مظلوم دانستند و تاکید کردند: اعتراض ملت بحرین به ظلمی که دارد به او می‌شود درست همان چیزی که در تونس بود و یا آنجوری که در مصر بود و یا در لیبی و یمن است فرقی ندارد .

آمریکاییها خوشحال هستند که بتوانند به وسیله بوق‌های تبلیغاتی خودشان در منطقه مساله بحرین را به عنوان یک مساله اختلاف بین شیعه و سنی جا بزنند. هم کمک‌هایی که ممکن است به مردم مظلوم این منطقه بشود جلویش را بگیرند و هم ماهیت قضایا را عوض کنند و سرایت بدهند و بگویند که چرا ایران پشتیبانی می‌کند از مردم بحرین. ما از همه پشتیبانی کردیم.

رهبر انقلاب اسلامی تصریح کردند: ما 32 سال است که از مردم فلسطین داریم پشتیبانی می‌کنیم کدامیک از کشورها و دولت‌ها در این مدت این پشتیبانی را کردند مگر ملت فلسطین شیعه هستند.

مردم ما نسبت به فلسطین، غزه و مصر و تونس همه جا ابراز احساسات کردند آنها که شیعه نبودند، بحث شیعه و سنی نیست، بدخواهانه و بددلانه سعی می‌کنند مساله بحرین را به عنوان یک مساله شیعه و سنی وانمود کنند متاسفانه برخی از آدم‌هایی که آدم خیال می‌کند انگیزه سویی هم ندارد در این دام افتادند اگر خیرخواهانی در این بین وجود دارد من به آنها اعلام می‌کنم که مساله را مساله شیعه و سنی نکنید.

ایشان در ادامه درگیری شیعه و سنی جلوه دادن قیام مردم بحرین را بزرگترین خدمت به آمریکا دانستند تاکید کردند: بزرگترین خدمت به آمریکا و دشمنان امت اسلامی آن است که حرکت عمومی ضد استبدادی یک ملت را به دعوای بین شیعه و سنی نسبت دهند. ما بین غزه و فلسطین و تونس و لییبی و بحرین و یمن فرقی نمی‌گذاریم در همه جا ظلم به ملت‌ها محکوم است و حرکت ملت‌ها با شعار اسلام در جهت آزادی مورد تایید ما است و اوج وقاحت آمریکایی‌ها انجایی است که آمدن تانک‌های دولت سعودی به داخل خیابان‌های منامه را دخالت نمی‌دانند اما وقتی علما و مراجع ما خیرخواهانه می‌گویند مردم را نکشید می‌گویند دخالت است آیا این دخالت است؟

ولی امر مسلمین شرایط منطقه را اوج وقاحت آمریکایی‌ها و اذناب آنها دانستند و فرمودند: البته دولت سعودی به نظر ما اشتباه کرد و نباید این کار را می‌کرد خودش را در منطقه منفور می‌کند، آمریکایی‌ها هزاران کیلومتر از این منطقه فاصله دارند اگر منفور شوند ممکن است برایشان زیاد اهمیت نداشته باشد اما عربستان سعودی در این منطقه زندگی می‌کند و اگر ملت‌ها از آن متنفر باشند خسارت سنگینی برای آن است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: آنچه که به طور قاطع عرض می‌کنم این است که به توفیق پروردگار یک حرکت جدیدی در منطقه آغاز شده است که این حرکت، حرکت ملتها و امت اسلامی است و حرکت با شعار اسلام و به سمت اهداف اسلامی است و نشان دهنده بیداری عمومی ملت‌ها است و طبق وعده الهی این حرکت قطعا و یقینا به پیروزی خواهد رسید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات صداو سيما است.