صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/10/09
 
 
تهیه نقشه راه گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی توسط محققان دانشگاه بیرجند

1398/10/10
نقشه راه گیاهان دارویی و طب سنتی استان خراسان جنوبی براساس افق ۱۰ ساله توسط محققان دانشگاه بیرجند طراحی و اجرا شد.

خراسان جنوبی دارای تنوع گیاهان دارویی بسیار بالایی(وجود ۱۲۰۰ گونه گیاهی شناخته‌شده) است و پتانسیل اقتصادی شایان توجهی در این بخش وجود دارد. بر اساس آمارها درآمد استان خراسان جنوبی در سال گذشته از کاشت گیاهان دارویی بیش از ۲ هزار میلیارد تومان بوده و مواد موثره موجود در گیاهانی چون "زعفران"، "زرشک" و "عناب" بسیار بالاتر از استانداردهای جهانی است، ولی به دلیل نبود دانش و امکانات کافی از این پتانسیل اقتصادی استفاده نمی‌شود؛ از این رو از سوی محققان دانشگاه بیرجند این طرح بر مبنای برنامه ۱۰ ساله تهیه، طراحی و اجرایی شد.
با توجه به مصوبه "سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی کشور" در جلسه ۷۳۵ مورخ ۲۵ تیرماه سال ۱۳۹۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی و جهت تحقق اهداف و سیاست‌های راهبردی این سند مهم در برش منطقه‌ای و استانی، طرح پژوهشی با عنوان "تهیه، طراحی و اجرای نقشه راه گیاهان دارویی و طب سنتی استان خراسان جنوبی" توسط ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و از طریق بنیاد نخبگان خراسان جنوبی اجرایی شد.
وجود این نقشه راه برای شناخت موانع، مشکلات، محدودیت‌ها و ظرفیت‌ها و اقدامات اساسی برای گیاهان دارویی و طب سنتی در استان خراسان جنوبی بسیار مفید خواهد بود.
این نقشه بر اساس روش برنامه‌ریزی استراتژیک بوده و بر مبنای اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت ارائه شده است، علاوه بر مطالعات علمی و پژوهشی برای این طرح، کارگروهای علمی و تخصصی از اعضای هیأت علمی دانشگاه بیرجند، دانشگاه علوم پزشکی، جهاد دانشگاهی، مدیران و کارشناسان جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع و بخش خصوصی استان، تشکیل و از نظرات این کارگروه‌ها به عنوان اساس و پایه این طرح استفاده شد.
روش تهیه نقشه راه گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی را بر اساس روش برنامه‌ریزی استراتژیک و بر مبنای اهداف ۱۰ ساله (۱۳۹۷ تا ۱۴۹۷) ارائه شد و بر این اساس، این طرح در چهار مرحله اجرایی شده است.
"تجزیه و تحلیل وضعیت موجود گیاهان دارویی و طب سنتی استان خراسان جنوبی"، "نقاط ضعف و تهدیدها گیاهان دارویی و طب سنتی استان"، "نقاط قوت و فرصت‌های گیاهان دارویی و طب سنتی استان خراسان جنوبی" و "ارائه اقدامات، راهبردها و برنامه عملیاتی جهت تهیه نقشه گیاهان دارویی و طب سنتی استان" از مراحل چهارگانه اجرای نقشه گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی است.
برنامه عملیاتی و نقشه راه گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی را شامل ۵ حوزه است که برنامه‌های عملیاتی هر حوزه به طور جداگانه برای توسعه گیاهان دارویی استان ارائه شده که از آن جمله می‌توان به حوزه‌های "زیرساخت و توانمندسازی تولید گیاهان دارویی خراسان جنوبی"، "آموزش علمی و کاربردی"، "پژوهش و تحقیقات"، "بازار، اقتصاد و صنعت" و "ترویج و فرهنگ‌سازی" اشاره کرد.
"ارتقاء عملکرد و کیفیت محصولات در گیاهان دارویی در استان"، "بهبود معاش و اقتصاد کشاورزان، تولیدکنندگان و صنایع مرتبط در استان خراسان جنوبی"، "معرفی محصولات مهم گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی در سطح بین‌المللی و سهم مهم از بازار بین‌المللی" و "افزایش همکاری و ارتباط میان سرمایه‌داران در جهت تولید، تجاری‌سازی و نوآوری محصولات گیاهان دارویی و اشاعه طب سنتی و تعریف و تبیین طرح‌ها و اقدامات فنی و اجرایی در استان" از اهداف اجرای طرح نقشه گیاهان دارویی در این استان می باشد.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.