صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/05/09
 
   
شهر :  اراک
نام مکان :   روستای انجدان
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : در سر راه اراك به خمين در 40 كيلومتري اراك، دهكده اي باستاني به نام انجدان وجود دارد كه قدمت تاريخي آن متجاوز از ۱۰ قرن است. اين ده كه در دامنه ارتفاعات معروف هفتاد قله و لته در قرار دارد اغلب آب آن از چشمه تأمين مي گردد.
روستای انجدان در مدار جغرافیایی ۵۰ درجه و 2دقیقه و 38 ثانیه شرقی و ۳۳ درجه و ۵7 دقیقه و 42 ثانیه شمالی در 64 کيلومتري شمال خمين‌، 37 کيلومتري شرق اراک و با همين فاصله از غرب محلات قرار گرفته است‌ . انجدان‌ از روستاهاي دهستان مشک‌آباد بخش مرکزي شهرستان اراک ،مرکز استان مرکزي ايران است‌.

اين روستا در منطقه‌اي کوهستانى قرار دارد که کوه چشمه و کوه برف شاه در اطراف آن است و غارهاي کوچک و بزرگ فراوانى در نزديکى آن وجود دارد ارتفاع انجدان از سطح دريا دو هزار متر است‌ .

انجدان معرب واژة انگدان‌، و نام گياهى است که مادة انگرود يا آنغوزه‌ را از آن مى‌گيرند اين گياه در اطراف روستاي انجدان به فراوانى مى‌رويد و بدين سبب اين روستا را بدين نام خوانده‌اند .
آب روستا از چشمه و قنات تأمين مى‌شود، گفته مي شود سفره آبي که چشمه انحدان در آن قرار دارد همان سفره آب معدني محلات است و آب اين چشمه بسيار سبک و گواراست .
شغل عمدة مردم کشاورزي و دامداري است‌ محصولات آن گردو، گندم‌، جو، يونجه و انگور است‌ .
مذهب ساکنان انجدان شيعة اثنا عشري است‌ .
بر اساس مستندات تاریخی ، بویژه سنگ نوشته ها و سنگها ی قبور موجود ،قدمت این روستا به قبل از اسلام بر میگردد.
این روستا در ابعاد مختلف علوم اجتماعی و مردم شناسی دارای پتانسیلهای فراوانیست که این وبلاگ سعی در معرفی و به تصویر کشاندن آنها دارد.
این روستا در ابعاد مختلف علوم اجتماعی و مردم شناسی دارای پتانسیلهای فراوانیست که این وبلاگ سعی در معرفی و به تصویر کشاندن آنها دارد.
در طول تاريخ گذشته، شعرا، دانشمندان و علماي فراواني از اين ده برخاسته كه اسامي اكثر آنها در كتابهاي «تاريخ اراك» تأليف مرحوم «ابراهيم دهگان» و يا نامداران اراك و سيماي اراك تأليف مرحوم محمدرضا محتاط مندرج است و دیگر به علت غارهاي معروف و آثار باستاني شهرت يافته است. نزديکترين راه دسترسي به آن از طريق جاده آسفالت اراک خمين (کيلومتر 26 از طريق روستاي امان آباد ) است
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.