صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/05/09
 
   
شهر :  دلیجان
نام مکان :   امامزاده زبیده خاتون فرزند بلا فصل امام جواد(ع)
نوع مکان : مذهبي
تاريخچه : اين امامزاده از دختران بلا فصل امام جواد مي باشد که در 7 کيلومتري جنوب غربي شهر نراق در منطقه اي به نام بيدشک واقع گرديده و بقعه متبرکه آن حضرت زيارتگاه عاشقان و دلسوختگان اهل بيت رسول ا... مي باشد. به نقل مشهور کارواني از سادات از مدينه به سوي ايران حرکت مي کند که در بين آنها دختر 9 ساله امام جواد که از جايگاه بلندی در تقوی و علم برخوردار بوده است نيزوجود داشته است .
حکومت وقت با کسب اطلاع از اين مهاجرت و ترس از نفوذ سادات علوي در ايران آنها را از مدينه تعقيب و در منطقه فعلي تنها و غريب محاصره کرده و تعداد زيادي از بانوان مکرمه بني هاشميان که در رکاب و ملتزم آن حضرت بوده اند را به شهادت مي رساند ، مظلوميت شهادت اين بزرگواران و دفن شدن پيکرهاي مطهر آنها در اطراف امامزاده به کل منطقه که به خاک سفید معروف است فضاي معنوي کم نظیری بخشيده است. هر سوخته دلي که يک بار به زيارت اين دردانه امام جواد(ع) مشرف مي شود ديگر نمي تواند ياد و خاطره اين ديدار را فراموش کند .در حال حاضر به همت هيات امناء امامزاده و خيرين شهر نراق و شهر هاي اطراف و بخصوص آقاي يار محمد قاسمي گنبد و بارگاهي بسيار زيبا و ديدني در محل ساخته شده است که در معرفي اين فرزند امام جواد نقش بسزايي داشته است .
مي گويند حج فقرا زيارت امام رضا (ع) است ، در باور مردم نراق و منطقه زيارت این امامزاده جلیل القدر مساوی است با زيارت امام رضا (ع). اگثر زائران آن حضرت بخصوص کساني که اولين بار به زيارت آن حضرت مي آيند اعتراف مي کنند که خواب ديده اند به پابوس جد شريفشان امام رضا مشرف شده اند و اين نشان از عظمت اين امامزاده بزرگوار دارد . این امامزاده در سال های اخیر کرامات متعددی از خود نشان داده و باعث شده است زائران از سراسر ایران و حتی خارج از کشور به زیارت ایشان نائل گردند.
روز زیارتی این امامزاده اربعین سالار شهیدان می باشد . سالها است که مردم نراق در این روز عشق و ارادت خود را به خاندان رسالت ابراز داشته و در سالهای اخیر به همت و سعی نراقیها مراسمی باشکوهی در آن مکان برگزار می گردد که بیش از 7000 زائر در آن شرکت دارند و در این روز از نزورات آن اطعام می شوند .
در سالهای گذشته در شهر نراق و مناطق اطراف بین گله داران رسم بوده است که در این روزگوسفندان خود را به منطقه آورده و شیر آنها را به زوار آن حضرت می دادند و چنانچه گوسفندی از گله جدا شده و به سمت امامزاده حرکت می کرد و در درب ورودی زانو می زد آن را سر بریده و گوشت آن را بین زوار تقسیم می کردند . متاسفانه در حال حاضر این رسم از بین رفته ولی دامداران منطقه هنوز هم گوشت مراسم پذیرایی روز اربعین را تامین می کنند و در هر گله نراق و اطراف آن گوسفندانی وجود دارد که نذر امامزاده می باشد .
متولیان این امامزاده به علت رشد سریع زوار و دوستداران آن حضرت در ایام تعطیل بخصوص جمعه ها ، هر ساله تعدادی سالن و فضا به بنا اضافه می نمایند با کمبود جا مواجه شده و در حال حاضر پروژه آسفالت جاده و برق رسانی را در دستور کار خود دارند که خود عاملی برای جذب بیشتر زوار می باشد . به امید روزی که این مکان به پایگاه یاران مخلص صاحب الزمان(عج ) تبدیل گردد.
اين مجموعه به شماره 6972 ثبت آثار تاريخي گرديده است
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.