صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/05/09
 
   
شهر :  دلیجان
نام مکان :   غارچال نخجیر
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : در شمال شرقی شهر دلیجان، در فاصله 8کیلومتری شمال شهر، حد فاصل نراق و دلیجان در دامنه کوه مقابل غار شگفت انگیزی وجود دارد که به غار چال نخجیر معروف است. این غار که در سال 1368 کشف گردیده، آنچنان از نظر دارا بودن اشکال و پدیده های رسوبی و دولومیتی غنی می باشد که شاید بتوان آن را جزو بهترین و زیباترین غارهای جهان منظور کرد. منشورها و اسفنج های بلورین کلسیت، باغهای مرجانی، دالانها، دهلیزها، تراسها و حوضچه های متعدد، جلوه های انحصاری به این غار داده است که آن را سرآمد سایر غارهای آهکی جهان قرار داده است.

بعد از ورود به غار 47 پله شما را به عمق غار و اولین تالار هدایت می کند. مسیر حرکت به درون غار و دالان های مختلف کف سازی شده و به پلکان و حفاظ مجهز بوده و تمامی غار از سیستم روشنایی برق مطلوبی برخوردار است. توده های عظیم استالاکمیت و استالاکتیت سراسر غار را پوشانده است.

بافتهای کلسیتی، قندیل های مخروطی، بلورهای شیشه ای، توده های کلسیتی گل کلمی که در نتیجه رسوبات کربن کلسیم ایجاد شده آنچنان اشکال گوناگون و انحصاری را ساخته است که هر بیننده ای را شگفت زده می نماید. جریان فرسایش قطرات آب و محلول شیمیایی کربنات کلسیم بستری پر از شاخه های مرجانی، درختان کاج و سرو مانندی از جنس بلور، توده های اسفنجی، آبشارهای کریستالی و لایه های ورقی را ایجاد نموده که گویی در بستر یکی از اقیانوس های مهم دنیا در حال قدم زدن می باشید.

از نکات قابل توجه، شکل گیری دائمی اشکال است که تقریباً تمامی سقف، دیواره و کف غار از طریق قطرات آب و محلولهای کلسیم در جریان عملیات ساخت توده های آهکی، کریستالی و مرجانی قرار دارد.
غار از یک شاخه اصلی و چند شاخه فرعی تشکیل شده، شاخه اصلی حدود 1100 متر برای بازدید آماده سازی شده است. در دو نقطه از این مسیر هوا جریان داشته و باد ضعیفی می وزد.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.