صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/05/09
 
   
شهر :  محلات
نام مکان :   آتشکده آتشکوه
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : بدون شک یکی از مهمترین آثار بجا مانده از دوران باستان در سرزمین کهن ایران، بقایای آتشکده آتشکوه نیم ور و در استان مرکزی است. عظمت این بنا به حدی است که قطعاً جزو برترین آتشکده های زرتشتیان جهان بشمار می رود. چنانکه ابن فقیه همدانی بنای این آتشکده را هم طراز با ایوان کسری، قصر شیرین و معبد آناهیتای کنگاور می داند. مورخان بنای آتشکده را متعلق به دوره ساسانیان دانسته و معتقدند که بر اساس شواهد و قرائن تا قرن چهارم هجری سالم بوده است.

آندره گدار باستان شناس معروف که درباره آتشکده های ایران تحقیق نموده در کتاب آثار ایران جلد 1 و 2 می نویسد: گفته حمدالله مستوفی قزوینی: نمیسور از اقلیم چهارم است. جمشید پیشدادی ساخت و در آنجا جهت خود قصری عالی کرده بود اطلال و آثار آن هنوز باقی است و گشتاسب درو آتشخانه ساخت از قصر قدیمی اصلی بیشک چیزی برجای نمانده است.

در همین زمینه حکیم محمد تقی خان در کتاب گنج دانش در مورد بنای آتشکده آورده است که: گویند جاسب از بناهای یکی از امرای عسگریه همای دختر بهمن بن اسفندیار مشهور به نیم ور می باشدو این امیر در نراق و دلیجان و دهات پشت گدار حکومت داشته و امیر مذکور آتشکده ای در دو فرسخی نمیم ور در کوه معروف به کوه آتشکوه ساخته و به وضع چهار صفه بنا شده و هنوز پایه هایش برقرار است و در آن سنگ های عریض و طویل به ککار برده اند که هر قطعه سنگی از آن یک زرع و نیم عرض و سه زرع طول دارد و دوازده گره کلفتی هر پارچه سنگ می شود. در این زمانی که خراب شده ، چهار عدد از آن سنگها روی هم نصب و استوار است و در کنار آتشکده چشمه جاری است که از آن آب، زراعت می نمایند هوای خوب و مرتعی دلکش و مرغوب دارد که الحال متعلق به چند خانوار بختیاری است.
بنای آتشکده در دامنه کوه آتشکوه و در کنار رودخانه ای به همین نام ، در مساحتی حدود 600 متر مربع احداث شده است. طول بنا 40/28 متر و عرض آن در بخش شرقی 60/12 و در بخش غربی 25 متر می باشد. مجموع آتشکده از سه بخش تالار اصلی (شرقی)، تالار غربی و راهرو تشکیل شده است که به ذکر مشخصات آن می پردازیم:

تالار اصلی یا شرقی آتشکده:
این بخش که احتمالاً محل آتشدان و نیایش بوده شامل تالاری است مربع شکل که هر ضلع آن از بیرون 60/12 متر ظول دارد. این تالار دارای چهار ستون مستحکم به ابعاد 70/2 × 70/2 متر و به ارتفاع 6 متر تا پای طاق می باشد که از سنگ و سروج ساخته شده است. گنبد و طاق این بنای عظیم بر روی این چهار ستون استوار بوده است. دو سوی ستون ها به طرف داخل تالار به صورت نیم دایره و دو سوی دیگر آنها به صورت مستقیم و دارای زاویه هستند.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.