صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/05/09
 
   
شهر :  محلات
نام مکان :   چشمه آبگرم محلات
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : چشمه هاي آب گرم محلات به فاصله 15 كيلومتري شمال شرقي و در ارتفاعات بلند منطقه چشمه آبگرم محلات جوشان است که از معروفیت خاص برخوردار است . اين چشمه هاي آب گرم معدني در سمت شرقي كوه خورزن در نزديكي روستاي نينه از دهستان خورهه قرار گرفته است . استفاده از چشمه هاي آب گرم معدني محلات سابقه باستاني داشته و مي توان تاريخ استفاده از آن را با آثار باستاني خورهه در يك جهت پنداشت
بطور کلی چشمه‌های آبگرم، دو نوع تقسیم می‌شوند: نوع اول چشمه‌هایی هستند که آب آنها از روی زمین سرچشمه گرفته و در ابتدا دارای حوادث طبیعی بوده، اما پس از فرورفتن در زمین و گذشتن از لایه‌های گوناگون، گرمای آنها گرفته شده و برخی مواد کانی را در خود حل می‌نماید و از راهها و منافذ دیگری در سطح زمین متجلی می‌گردند نوع دوم آبگرمهایی هستند که بیشتر از بخار خمیره سنگهای سوزان درون پوسته زمین بوجود آمده و به سطح زمین می‌رسند.
تحقیقات بعمل آمده مشخص می‌سازد که آبگرم محلات از نوع دوم می‌باشد.
از دوران باستان تاكنون از آب گرم محلات به خاطر خواص درماني آن استفاده مي كرده اند . آب اين چشمه ها از تركيب ، آبهاي سولفاته كلسيك و از ته آبهاي ، هيپبر ترمال بوده كه در درمان بيماري هاي نقرس و هم چنين بيماري هاي كبدي ، صفراوي و كليوي و دستگاه گوارش مؤثر است
فصول استفاده از چشمه هاي آب گرم محلات بهار و تابستان است به ويژه دو ماهه مرداد و شهريور مي باشد
دسترسی به این چشمه به دو طریق ممکن است:
1- از طریق جاده دلیجان- محلات 2- جاده اصلی قم- اصفهان (از طریق جاده دودهک- خورهه)

خواص درمانی آبگرم محلات:
رنگ مایل به قرمز و تیره آب چشمه‌های آبگرم محلات نشان می‌دهد که این آب دارای ترکیبات آهن و احتمالاً گوگرد می‌باشد به همین جهت دارای خاصیت درمانی است در کتاب «تاریخ و جغرافیایی قم» آمده است هرکس را که بیماری و علتی سرد باشد یا بادی در اعضای او باشد چون خود را بدین آب شوید به قدرت عزوجل شفا یابد.
در جای دیگر آمده است «آب این چشمه از ترکیبات آبهای سولفاته کلسیک و از دسته آبهای هیپرترمال یا باقی‌مانده خشک زیاد می‌باشد که مدربوده و در درمان بیماریهای نقرس و همچنین بیماریهای کبدی، صفراوی- کلیوی و دستگاه گوارش مصرف دارد.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.