صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/05/09
 
   
شهر :   اراک
نام مکان :   دشت گیتو
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : هرگاه به هنگام طلوع آفتاب از فراز قله ی بلند شهباز، دشت گیتو را نظاره کنی آنجا را چون دایره ای سبز در سبز می بینی که افزون بر یکصد و پنجاه روستای کوچک و بزرگ بر مخمل مرغوبش آرمیده است. دشتی با سایه روشن های دلفریب. چون پر طاووس. مواج و رنگارنگ و سحر انگیز.

دشت وسیع و گسترده ای در جنوب شهرستان اراک قرار گرفته که حد فاصل منطقه ی لرستان و ایران مرکزی است. این دشت حاصل خیز با چشمه های جوشان و جویبار های روان، پوشیده از درختان بید و صنوبر است و هوایی بس فرح بخش دارد. هوایی که هر تازه وارد را نیرو و هر تن خسته را جان تازه می بخشد.
این دشت پهناور، "گیتو" (Gito) نام دارد که گرداگردش را بخشی از کوه های مرکزی ایران فرا گرفته است. واژه ی گیتو از لغت گیتی گرفته شده و به معنای جهان کوچک است. دشت گیتو از طرف شمال به شهرستان اراک،از طرف جنوب به دورود و الیگودرز و ازنا، از طرف مشرق به خمین و محلات و از طرف مغرب به ملایر و بروجرد محدود می شود. پالایشگاه هفتم و کارخانه ی پتروشیمی اراک در گوشه ی شمال غربی دشت گیتو ساخته شده است. این مجتمع عظیم شیمیایی، گذشته از سودمندی های اقتصادی اش، در به هم ریختن اکوسیستم و آلوده ساختن هوای پاک این ناحیه، تاثیر به سزایی دارد و تهدیدی جدی برای ساکنان و محیط زیست آن جا محسوب می شود.
دشت گیتو به تشت کنگره داری می ماند که لبه اش را دیواره ای از کوه های ناهمگون ساخته باشد. بعضی از کوه ها بلند و پربرف و استوار، برخی کوتاه و خشک و فرسوده اند.
چشم اندازهای این دشت در نیمه ی اول سال چون مخملی سبز در سبز تا چشم کار می کند با فراز و نشیب های موزون و گیاهان گوناگون، دلربا و سرشار از طراوت و پاکیزگی است. پرواز دلنشین پرندگان سبکبالی چون کبوتر چاهی، اردک وحشی، کبک و تیهو، رنگ و جلای دلپذیری به این سرزمین داده و آوای ترسیده ی همین پرندگان وقتی که از هراس ِ باز و قرقی و شاهین در تب و تابند، رمز و رازی به آن بخشیده.
دشت گيتو به وسيله ی چهار گذرگاه يا دربند به اطراف راه پيدا می كند. يک معبر در شمال است كه از طريق مهاجران و رباط ميل و ايستگاه راه آهن سمنگان به شهرستان اراک می رسد. و سه معبر ديگر ايران مركزی را به لرستان و منطقه جنوبی كشور وصل می كند.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.