صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/05/09
 
   
شهر :  اراك
نام مکان :   قلعه حاج وكيل
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : اين بنا مربوط به دوران قاجاريه است . باني اين بنا در اصل يك شركت تجاري انگليسي سويسي الاصل به نام ((زيگلر)) بود كه پس از انحلال ،قسمتي از آن توسط يكي از متمولين شهر اراك به نام ((حاج محمد حسين ميثمي وكيل)) مشهور به ((حاج وكيل)) خريداري شد و از آن پس به نام قلعه حاج وكيل شهرت يافت .
با توجه به اين كه اراك يكي از مراكز مهم فرش ايراني بوده است ،بسياري از كمپاني هاي خارجي امتياز تجترت فرش خود را در زمان ناصرالدين شاه به دست آورند. اين كمپاني ها كه تعداد آن ها به بيش از چهارده كمپاني مي رسيد ، به منظور در انحصار داشتن همه مراحل توليد، اقدام به احداث مجموعه وسيعي در سمت شرق شهر اراك نمودند كه در آن زمان خارج از شهر قرار داشت . اين مجموعه شامل كارگاه هاي توليد فرش ، رنگرزي و محل هاي مسكوني آنان بود . اين بنا با نظارت انگليسي ها ساخته شد. پس از انحلال شركت ها و كنسولگري آن ها قسمتي از مجموعه فوق توسط حاج وكيل خريداري شد .
ساختمان فعلي بخش كوچكي از كل مجموعه اوليه است كه در ساختمان هاي مسكوني جديد محصور شده است . اين بنا شامل حياط ،ايوان ، شبستان ، قسمت همكف و بالا خانه است و مساحتي حدود نهصد متر مربع را شامل مي شود و در محوطه اي به مساحت سه هزار و هشتصد متر مربع قرار دارد . اين بنا در بخش شمالي برون گرا و در بخش جنوبي داراي يك بخش نيمه درون گرا (يك حياط مركزي) است . بخش برون گراي شمالي شامل يك ايوان سرتاسري است كه از ستون هاي آجري متعددي تشكيل شده است و سر ستون هاي آن داراي تزيينات ساده و زيبايي است . از زير زمين اين بنا به عنوان انبار استفاده مي شده و در بالاي طبقه همكف كلاه فرنگي بسيار زيبايي ديده مي شود. بخش هايي از پوشش بيروني اين بنا به وسيله كاشي هاي نره لعاب دار تزيين شده است. داخل بنا تزيينات خاصي وجود ندارد . پنجره هاي قلعه نيز توسط شبكه هاي چوبي محافظت مي شود. اين بنا كه امروزه در خيابان شهيد چمران ( نيسانيان) اراك قرار دارد.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.