صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/05/09
 
   
شهر :  اراک
نام مکان :   امام زاده احمد و حوا خاتون
نوع مکان : مذهبي
تاريخچه : شاهزاده احمد از فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام و حوا بانو خاتون دختر امام محمد تقی علیه السلام ( امام محمد باقر علیه السلام ) می با شد که در 12 کیلو متری شمال اراک ( روستای موت آباد )، در عرض جغرافیایی 34 درجه و طول جغرافیایی 49 درجه و 50 دقیقه واقع شده و از سطح دریا 1665 متر ارتفاع دارد . موت آباد یکی از مراکز قدیمی در بافت قدیم فراهان محسوب می گردد و این بقعه تاکنون در این دشت، خود را حفظ و خود نمایی کرده است. بقعه امامزاده احمد و حواخاتون اثری است از گذشته های دور که به نظر می رسد مربوط به سال های 400 و 500 ه. ق می باشد.
مساحت محوطه و ساختمانهای اطراف بقعه حدود 180 متر مربع و بنای بقعه فقط 72 متر مربع است و دارای نماز خانه می باشد. امامزاده فاقد گلدسته است و گنبد آن از بناهای تاریخی ای است که به ثبت میراث فرهنگی استان نیز رسیده . این بنا متشکل از دو قسمت می باشد؛
اول: فضای مرقد حوا خاتون که گنبد آن گلی کوتاه است،
دوم: امامزاده احمد که مخروطی از بناهای آجری و بلند است که روی آجرها به صورت بسیار زیبایی نقاشی شده است و در بیرون کاشیکاری شده است. از کف تا ارتفاع حدود 2 متر دیوار ها سنگکاری شده است و دارای ضریحی فلزی است که در وسط حرم منصوب شده. تعداد موقوفات بقعه قطعه زمینی به مساحت حدود 600 متر مربع است که سابقاً قلمستان بوده و فاقد در آمد می باشد.
نذورات و صندوق منصوبه به حرم واریز می شود که توسط هیئت امنا صرف امامزاده می شود.
سنگ نوشته موجود و تغییر و تحول ساختاری در دوره صفویه نشان می دهد ک نامبرده دراین دوره با عنایت به هدف های دینی، سیاسی، اجتماعی و غیره متحول گردیده است.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.