صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/05/09
 
   
شهر :  دلیجان
نام مکان :   مجموعه زیارتی مشهد اردهال
نوع مکان : مذهبي تاريخي
تاريخچه : یکی از مهمترین مراکز زیارتی ایران که توانسته هر ساله تعداد زیادی از زائران و گردشگران داخلی و بین المللی را به خود جذب نماید، مجموعه زیارتی مشهد اردهال در انتهای مرز شهرستان دلیجان و ابتدای شهرستان فین کاشان است. این مجموعه که هم اکنون در حال شکل گیری و ساماندهی به عنوان یک منطقه نمونه زیارتی کشور محل دفن سه تن از فرزندان و نوادگان امام معصوم (ع) به شرح زیر می باشد:

امامزاده سلطانعلی
آستان مقدس حضرت سلطانعلی بن محمدباقر علیه السلام در دامنه کوههای جاسب و بر سر مسیر جاده دلیجان به نراق واقع شده است. این مجموعه دارای صحن، رواق و زائر سراهای متعدد می باشد. دو صحن شرقی و یک صحن غربی در اطراف روضه احداث گردیده است. هم اکنون برای زیارت و رود به روضه، بانوان از ایوان شرقی و آقایان از ایوان جنوبی، مشرف می شوند.
برای رسیدن به روضه و ضریح مطهر از ضلع جنوبی بایستی از سه ایوان بزرگ عبور نمود: دروازه نخست که جدید التاسیس بوده و درست در مقابل دروازه دوم ساخته شده است. این دروازه دارای یک ورودی اصلی بزرگ و دو ورودی کوچکتر در طرفین می باشد. دو مناره بلند در بالای این ورودی ساخته شده است بعد از عبور از این مکان به دروازه دوم می رسیم که بنای آن قدیمی تر بوده و از دو ایوان شمالی و جنوبی و یک راهرو تشکیل شده است. در بالای ایوان شمالی و جنوبی دو نقاره خانه ساخته شده و همچنین در بالای ایوان شمالی سنگ آب بزرگی که از سنگ یکپارچه تراشیده شده قرار دارد که خود از آثار بی نظیر هنرمندان سنگ تراش ایرانی می باشد. دروازه ایوان سوم که متصل به روضه حضرت سلطانعلی (ع) می باشد، به ایوان اصلی معروف است. این ایوان با انواع کاشی های معرق، گچ بریها و مقرئسکاریهای بسیار ماهرانه ای تزیین شده است. طرح ها، نقاشی ها و رنگهای به کار رفته در سقف و دیواره ایوان بسیار زیبا، زنده و هنرمندانه می باشد. در بسیاری از این طرحها و نقاشیها از آب طلا برای تزئین استفاده شده است.
ایوان ورودی شرقی که خاص ورود بانوان است، به نظر می رسد در گذشته، ورودی اصلی به روضه و زیارت ضریح مطهر بوده است. معماری و هنر تزئین این بخش از بنا کاری انحصاری می باشد. این بخش از مجموعه حرم شامل دو مناره بسیار بلند، ایوان ورودی، گنبد و روضه و 6 گلدسته در طرفین ایوان می شود. دیوارها و طاق ایوان با انواع اشکال هندسی، تصاویر، نقاشیها، آینه کاری و کاشیکاری بسیار زیبا تزئین گردیده است. همچنین سقف ایوان با چوب درختان ارس معرق کاری شده با اشکال چند ضلعی پوشش داده شده است. پایه های سنگی ایوان و مناره ها که از جنس سنگ مرمر می باشد از بیرون نمایان است. دو در چوبی معرق قدیمی ککه شاهکار هنر استادکاران معرق ایران است در دو دروازه ورودی شرقی و جنوبی روضه نصب شده است.
بر روی قبر مطهر آن حضرت، ضریح بزرگی از جنس نقره با آبکاری طلا که کار هنرمندان اصفهانی می باشد قرار گرفته است.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.