صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/05/09
 
   
شهر :  خمین
نام مکان :   بیت امام خمینی(ره)
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : محل تولد حضرت امام خمینی(ره)
این منزل را محسن نامی که از متنفذین خمین بود و با تجاوزات افراد شرور نیز مخالفت داشت در تاریخ 15 ربیع الثانی 1255 ق به فردی که تازه وارد شهر شده ولی محبوب مردم بود و خوی شرارت نداشت واگذار کرد. این شخص کسی جز جد بزرگوار حضرت امام نبود. عمارت مذکور در پس دروازه محله سادات ـ شرق خمین ـ واقع است که شامل اندرونی و بیرونی می‏شود، اتاقها و منضمات این مکان تغییر آنچنانی نکرده‏اند و در توسعه و تعریض خیابان بروج و باروی جهت شرقی بنا را از بین برده است. این بیت از طریق کوچه‏ای مارپیچ و باریک به بازار و مسجد جامع متصل می‏شود. پدر امام در خانه مزبور را بر روی بی‏پناهان و پابرهنگان باز گذاشته و برای دفع اشرار و دفاع از محرومان سلاح بر دوش گرفته و این مکان را به محل مبارزه با متجاوزان و جایگاه امن مظلومان تبدیل کرده بود.
مجموعه بیت امام خمینی(ره) كه ایشان تا سن 19 سالگی در آن زندگی می كرد 167 سال پیش توسط سیداحمد"جد بزرگوار حضرت امام"، پس از هجرت از نجف به ایران برای سكونت خانواده خود خریداری شده بود.
امام خمینی در بیستم جمادی الثانی سال 1320 ق همزمان با سالروز میلاد خجسته کوثر ولایت حضرت فاطمه زهرا (س) در این خانه دیده به جهان گشود و دوران کودکی و نوجوانی را در منزل مزبور سپری ساخت.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.