صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/05/09
 
   
شهر :  تفرش
نام مکان :   معرفي آب انبار بلور
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : آب‌انبار بلور در كوچه بلور محله فم تفرش واقع شده است. اين بنا در نزديكي تكيه زاغرم، مسجد جامع ششناو، گرمابه فم و همچنين امامزاده محمد فم قرار دارد. اين بنا براي تامين آب اهالي محل به ويژه در تابستان بوده است.
اين بنا در دوره قاجاريه به همت ميرزاحسين وزير ملقب به بلور از افراد خير تفرش در محله زاغرم شهرستان ‌تفرش ‌احداث شده و 600 متر مربع زيربنا دارد و از آجر, سنگ , آهك و گچ در ساخته شده است .
اين آب انبار از مخزن 2 بادگير در شرق و غرب , پاشويه و محوطه بيروني تشكيل شده و بخش ورودي ومحل برداشتن آب آن با طاق نمايي كه با آجرهاي قرمز وآبي‌ لعابدار و تزئينات رسم بندي تزيين شده پوشش يافته است.
در قسمت مخزن آب انبار 12 ستون اجري و 18 رابط متصل به ديوار با 20 گنبد خانه كوچك بر فراز ستونها قراردارد كه قطر اين ستونها به يك متر مي‌رسد. اين بنا كه تا 4 دهه پيش از آن بعنوان يك بناي عمومي وهمگاني‌استفاده مي‌شد امروزه به يكي ازجاذبه هاي تاريخي شهرستان تفرش تبديل و به ثبت رسيده است .
تمام جرزها و ستونهاي آب انبار با تيرهاي چوبي به يكديگر كلاف كاشي شده‌اند يك راه پله جهت تشخيص ميزان آب و نيز در مواقع ضروري جهت لايروبي و انتقال نقاله و رسوبات به بيرون استفاده مي‌كرده‌اند و عمده مصالح بكار رفته در اين شامل خاك، خشت، گچ، آهك، چوب، آجر و سنگ مي‌باشد.
تزئينات اين آب انبار شامل تزئينات آجري و نيز رسم بندي بر سردر ورودي پاشير و همچنين در بخش فوقاني دو بادگير بنا شده است.
آب انبار بلور تفرش در استان مرکزي در تاريخ 23/5/1378 به شماره 2336 در فهرست‌ آثار ملي ايران به ثبت رسيد.

آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.