صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/05/15
 
   
شهر :  ایرانشهر
نام مکان :   قلعه بمپور
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : قلعه بمپور كه در شمال بمپور واقع شده است، معروف ترین قلعه در استان سیستان و بلوچستان محسوب می شود كه بر فراز تپه یی مصنوعی ساخته شده است. هرچند مردم بلوچستان بر این باورند كه این قلعه توسط نادرشاه افشار ساخته شده و با وجود اینكه نادر اجازه ساخت قلعه یی را در منطقه بمپور به نصیرخان براهویی داد، اما بنای قلعه بمپور بسیار كهن تر از آن است.در سال 1960میلادی خانم بئاتریس دیرینه شناس انگلیسی بخشی از سراشیبی تپه زیر قلعه بمپور را مورد كاوش قرار داد و آثاری از دوران آغازین تاریخ به دست آورد. قلعه بمپور از جمله بناهای مسكونی و تدافعی است كه تمام آن از خشت و گل ساخته شده و از دو قسمت ارگ حاكم نشین و عامه نشین تشكیل شده و حصاری مرتفع گرداگرد آن را احاطه كرده و چهار برج دیده بانی آن را حفاظت می كند.

اتاق سربازان و انبارهای قلعه در قسمت جنوبی و عامه نشین قرار گرفته است. قلعه بمپور در زمان های مختلف مورد تهدید و تخریب قرار گرفته و آسیب هایی به آن وارد شده به طوری كه در زمان «آقامحمدخان محلاقی» در سال 1257هجری شمسی «حبیب الله خان سردار» برادر آقاخان محلاقی بار دیگر قلعه بمپور را به توپ بست.

قلعه بمپور با توجه به حوادث مختلف همچنان استوار و باصلابت پابرجا در ایرانشهر ایستاده است. به استناد پاره یی از نوشته ها بمپور به عنوان مركز پورا در زمان كوروش كبیر در فاصله سال های 530-559 قبل از میلاد تحت سلطه وی بوده است.

به گزارش CHN در تاریخ باستان شناسی بلوچستان غربی، سه تپه، بمپور، چاه حسینی و خوراب از مهم ترین محوطه های باستانی و مسكونی بوده اند كه در این بین بمپور همواره مهم ترین منزلگاه در این ناحیه به صورت حلقه واسطی مناطق تمدنی پیرامون خود (تمدن های نواحی داخلی ایران، تمدن های سند و هند) را در زمینه های بازرگانی، اجتماعی و فرهنگی به یكدیگر پیوند می داده است.

نحوه ساخت قلعه و برج و دیوارهای آن دست كم تاریخ بنای آن را به زمان سلاجقه كرمان نسبت می دهد. شباهت بنای قلعه بمپور با بناهای دوره ساسانی منطقه از جمله قلعه دختر كرمان و قلعه بم نشان می دهد كه تاریخ ساخت اولیه تا دوره ساسانیان به عقب برگردد.

آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.