صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/05/09
 
   
شهر :  اراک
نام مکان :   منطقه هفتاد قله اراک
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : منطقه حفاظت شده هفتاد قله كه نام خود را از كوهي به همين نام بر گرفته يكي از بهترين زيستگاههاي حيات وحش ايران است كه داراي عناصر و ارزشهاي منحصربفردي است . اين منطقه از نظر مكاني در فاصله 25 كيلومتري شرق اراك،30 كيلومتري شمال خمين،15 كيلومتري شمال غرب محلات و35 كيلو متري شمال غرب دليجان قرار گرفته. از نظر جغرافيايي محدوده ايست به وسعت 81125 شامل كوهستان و دشت كه از ديربازيكي از شكار گاهابوده. اين منطقه از پيكره اي كوهستاني كه در گستره اي از دشتها و تپه ها قرار گرفته تشكيل شده، بلند ترين قله اين منطقه كوه" برف شاه" ميباشد كه ارتفاع آن 2993 متراست. هيچ رودخانه دايمي در اين منطقه جريان ندارد و همواره كمبود آب را ميتوان در آنجا احساس كرد. منابع تامين آب حيات وحش اين منطقه غالبا سنگابها و چشمه ها مي باشند. از مهمترين چشمه هاي اين منطقه چشمه چكاب در انتهاي دره چكاب وچشمه سيبك در دامنه كوه سيبك مي باشد كه در چند سال اخير باز سازي شده و هم اكنون تا مين كننده آب مورد نياز حيات وحش منطقه مي باشد و از ارزش و اهميت زيادي برخوردار است..
((سكونتگاههاي موجود وراههاي ارتباطي منطقه)): منطقه" هفتاد قله"بين چهار شهر بزرگ اراك،خمين،محلات و دليجان واقع شده نزديكي اين منطقه به مركز استان و ديگر شهر هاهمچنين وجود آن در كنار بزرگراه اراك- تهران موقعيت مناسبي را براي اين منطقه فراهم كرده تا ارزشها و گردشگاههاي خود را در تمامي سال به علا قمندان طبيعتعرضه نمايد. علاوه بر 4 شهر فوق تعداد 20 روستا در داخل و حاشيه منطقه قرار گرفته كه بعد از انقلاب توسعه و گسترش زيادي يافته اند. روستاهاي عمروآباد،لته در ،وقلعه مشك آباد و خير آباد در داخل منطقه و بقيه روستا ها در مرز يا حاشيه آن قرار گرفته اند كه مهمترين آنها عبارتند از روستاهاي:ابراهيم آباد،امان آباد،انجدان و كارچان.
اين منطقه از شمال و شمال غربي در مسير بزرگراه اراك - تهران قرار گرفته و از اين طريق شهر هاي اراك و قم به آن دسترسي دارند. در جاده اراك- خمين در محل دو راهي امان آباد از طريق جاده آسفالته فرعي به سمت انجدان و در نهايت به منطقه منتهي ميشود. شهر محلات از طريق جاده آبگرم و خورهه و شهر دليجان از طريق جاده دودهك- خورهه به اين منطقه دسترسي دارند متاسفانه اين امر باعث شده اين منطقه براحتي در دسترس عموم از جمله صيادان قرار گيرد
پوشش گياهي:
در بررسي هاي بعمل آمده در اين منطقه 205 گونه از گياهان شناسايي شده .اين گونه ها به 153 جنس از 41 خانواده تعلق دارند . بيشترين تنوع گونه اي به ترتيب مربوط به خانواده هاي كاسني، نعناع، شب بو، گندميان، چتريان، پروانه آسا، ميخك، گاوزبان، لاله، ميمون و آلاله مي باشند.
بر اساس تقسيم بندي اقليمي بخش عمده منطقه در اقليم استپي سرد قرار دارد وجامعه گياهي مشخص آن جامعه استپيدرمنه و گون است.بيشتر گياهان بومي منطقه به دليل شرايط اقليمي به ويژه ميزان كم بارندگي بوته اي ، علفي و تعداد كمي درختچه اي هستند. برخي از گياهان موجود در منطقه در اصطلاح مهاجم ميباشند كه در زمينهايي كه پوشش اصلي گياهي خود را از دست داده اند رشد و نمو نموده اند كه مهمترين آنها عبارتند از چوبك،گون،كنگر ،شيرين بيان، ورك،اسفندوسنبلهء ارغواني. گروهي از گياهان موجود در منطقه نيز داراي خواص درماني مي باشند كه مهمترين آنها كاكوتي،شيرين بيان،خاكشير، ريواس، شريرشاتره و... هستند كه از جمله گيا هان دارويي و معطر شناخته شده منطقه هفتاد قله نيز ميباشند.

منبع: سایت سرخ کوه
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.