صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/05/09
 
   
شهر :  روستای نوازن
نام مکان :   گنبد و بارگاه حضرت امامزاده عبدالله(ع)
نوع مکان : مذهبي تاريخي
تاريخچه : يکي از آثار تاريخي و مذهبي نوازن اين بقعه متبرکه است كه آرامگاه يكي از فرزندان امام موسي كاظم(ع) مي‌باشد. اينگونه كه نقل مي‌گردد اين بزرگوار جهت ديدار برادر بزرگوارش يعني حضرت ثامن‌الحجج امام رضا(ع) قصد عبور از اين منطقه را داشته ولي متأسفانه در دشتي كه در دامنه كوه پيرزن قرار دارد به دست دشمنان و اشقيا شهيد مي‌شود و يكي از اهالي نوازن به نام صدرالدين، پيكر مطهر امامزاده عبدالله(ع) را به روستا آورده و به خاك مي‌سپارد.
در حال حاضر ساختمان گنبد و بارگاه حضرت امامزاده عبدالله(ع) توسط ادارات مر‌بوطه بازسازي و ترميم شده است. البته خوشبختانه بافت اصلي و اصالت قديمي بقعه متبركه به هيچوجه تغييري نيافته است.
گنبد اين بقعه به صورت دو پوششي ساخته شده كه گنبد بيروني يا پوشش بيروني به صورت مخروطي و در كمال سادگي يعني بدون كتيبه نويسي و كاشي‌كاري ساخته شده است. در اينجا شايد ذكر دو نكته ضروري باشد، يكي اينكه در گويش اهالي، اين امامزاده به شاهزاده عبدالله(ع) نيز معروف است كه در توضيح اين مطلب گفته شده چون امامزادگان(ع) به نوعي از طريق حضرت امام سجاد(ع) از نسل حضرت امام حسين(ع) و همسر مكرمه اين بزرگوار يعني شهربانو دختر يزدگرد ساساني مي‌باشند، لذا برخي از ايرانيان شيعه مذهب معتقدند اين بزرگواران هم امامزاده هستند و هم شاهزاده.

نكته دوم نيز تلفظ كلمه نوازن است كه در توضيح اين مطلب دو قرينه وجود دارد. اول اينكه در لغت‌نامه دهخدا، ذيل مدخل نوازن دو كلمه را توضيح مي‌دهد كه در كلمه اول نوازن به معني آهنگساز و نوازنده و كلمه دوم، نوازن به معني دهي از توابع شهرستان اراك آمده است و هر دو مدخل به صورت نَوازَن (Navazan) ثبت شده است. يعني حرف ز مفتوح مي‌باشد، نه آنگونه كه در حال حاضر تلفظ مي‌شود يعني به صورت مكسور و اما قرينه دوم كه در برخي منابع آمده و همچنين بعضي از اهالي معتقدند، اين است كه مي‌گويند اهالي اين روستا اكثراً در بحث موسيقي و نوازندگي فعال بوده و دستي داشته‌اند و لذا اين روستا نيز به روستاي نوازندگان معروف بوده و بعداً اين نام كوتاهتر شده و به نَوازَن مشهور شده ولي پس از اينكه پيكر پاك حضرت امامزاده عبدالله(ع) در اين روستا به خاك سپرده مي‌شود اهالي به احترام وجود گنبد و بارگاه اين وجود مقدس و بزرگوار از نَوازَندگي دست مي‌كشند.

منبع: وب سایت فرهنگنامه استان مرکزی
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.