صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/05/09
 
   
شهر :  
نام مکان :   غار دارینو
نوع مکان :
تاريخچه : غار دارینو واقع در ارتفاعات مشرف به روستای سرچال می‌‌باشد، برای رسیدن به محل غار باید از شهر اراک به سمت ملایر حرکت نمود و در محل روستای فر، واقع در 35 کیلومتری اراک ازطریق جاده آسفالته که از جاده اصلی جدا می‌‌شود، به سمت روستای سرچال حرکت نمود، پس ازگذشتن از چند‌آبادی در حاشیه این جاده آسفالته که توسط قلل لجور و شاه کیخسرو، از یک طرف(سمت جنوب) و قله آلا داغ از طرف دیگر(سمت شمال)محاصره گردیده، پس از طی حدود یکساعت به روستای سرچال می‌‌رسد. در پایین دست این روستا امامزاده ای معروف به دارینو(دارنو) قرار دارد که واقع برروی خروجی یک سراب قرار دارد،که خود این سراب از دل یک غار بیرون می‌‌آید طبق اعتقادات محلی، خواهران امام رضا (ع) برای فرار از شر دشمنان در دل این غار پنهان گردیده اند و دیگر بیرون نیامده اند وبهمین دلیل، مردان اجازه ورود به این غار را ندارند، مردم بر در این غار دخیل می‌‌بندند و شمع می‌‌افروزند و حال و هوای خاصی بر آن حکمفرماست. بر روی خط الرآس کوهی که این امامزاده و غار و سراب در آن واقع گردیده، دهانه‌هایی وجود دارد که برخی از آنها محل زندگی کبوتر چاهی می‌باشند و یکی از دهانه ها هم به گفته اهالی توسط خود آنها به وسیله خاک کور گردیده و علت آن حادثه ایست که برای فرزند یکی از اهالی رخ داده و داخل آن سقوط کرده، اما دهانه اصلی غار را می‌‌توان با کمک اهالی پیدا کرد.
برای ورود به غار باید از دهانه نسبتآ تنگی عبور کرد، ارتفاع ورودی غار تا اولین تالار آن 3 مترمی‌‌باشد که نیاز به وسیله فنی ندارد، اما کمی احتیاط لازم است.. تالار اول غار تقریبآ مکعب شکل و به ارتفاع متوسط 4متر و عرض 10متر و طول 15 متر می‌‌باشد اگر بر خلاف درب ورودی غار و به سمت مخالف آن حرکت کنیم،درست در عرض مخالف درب غار ابتدا یک قیف با دهانه تقریبی به قطر 3متر قرار دارد و در ادامه با زاویه 45 درجه به یک چاه متصل می‌‌شود، با استفاده از چند سنگ طبیعی در داخل تالار می‌‌توان کارگاهی نصب نمود و طناب را مستقیمآ داخل قیف ریخت.
پس از 3 ‌متر فرود ابتدای یک قیف، وارد یک چاه می‌‌شویم که ادامه فرود به صورت معلق را میسرمی‌‌سازد
‌ سپس پس از حدود 8 متر وارد یک دهانه تنگ تر می‌‌شویم (در امتداد همان مسیر) که برای عبورلازمست ‌قبل از آن کوله ها را پایین بفرستیم (به دلیل تنگی مسیر)
پس از عبور از این قسمت وحدود 3متر فرود دیگر، پایمان زمین را لمس می‌‌کند ‌و وارد یک شیب تند می‌‌شویم در این محل چشمه‌ای به بیرون می‌‌جوشد و از طریق شیب تند وارد تالار نسبتآ بزرگ دیگری می‌‌شود، پس ازادامه فرود ما هم وارد این تالار خواهیم شد. این تالار هم تقریبآ به شکل یک مکعب نه چندان منظم می‌‌باشد (به ارتفاع 13 الی 8 متر و طول و عرض تقریبی15*12متر). جویبار حاصل این چشمه پس از پایان شیب کف تالار وارد یک سوراخ تنگ غیر قابل عبور می‌‌شود اما صدای ریزش آب از زیر این تالار به گوش می‌‌رسد. اگر رو به خروجی این چشمه با یستیم در سمت چپ ما و در ارتفاع 2متری دیواره غار، یک سوراخ وجود دارد که باید به صورت گربه رو وارد آن شد،
پس از حدود 1. 5متر چاهی نمایان می‌‌شود که صدای ریزش آب از داخل آن شنیده می‌‌شود. برای ورود به آن کارگاهی به صورت قرقره آماده می‌‌شود تا بتوان در صورت کمبود وقت و یا مسا ئل غیر قابل پیش بینی در بازگشت از آن استفاده نمود،پس از یک فرود آسان به ارتفاع 3 متربه یک دالان می‌‌رسیم ورودی آن کمی تنگ است پس از حدود 15 متر، افت و خیز به یک فرود معلق 3متر می‌رسیم که وارد یک تالار نسبتاً کوچک می‌شود و در پایان مسیر مجددآ تنگ میشود. در این نقطه جوی آب ناشی ‌از چشمه یاد شده وارد این تالار می‌شود و از مسیر تنگ خروجی عبور می‌کند.
هرچند که از این ناحیه نمی‌توان عبور کرد اما به نظر می‌رسد ‌تالارها و معبرهای دیگری در ادامه این غار وجود داشته باشد که ممکن است بعدآ کشف شود. همچنین تشکیلات آهکی زیبایی در این تالار در حال شکل گیری است که به نظر جوان می‌آید.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.