صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/05/09
 
   
شهر :  
نام مکان :   سنگ‌نگاره‌ها در تفرش
نوع مکان :
تاريخچه : سنگ‌نگاره‌های هر دیار شناسنامه های آن سرزمین و نشانه‌هایی از هویت ملی آن مردمان اند.سنگ‌نگاره‌های کوه‌ها و دره های شهرستان تفرش به شرح ذیل می‌باشد.
1- دره ها و کوه‌های منطقه روستای «زاغر» در شمال غرب شهرستان تفرش. جاده باریک و سنگلاخ پایین دست سد خاکی بالای روستای زاغر فقط یک نقش بسیار کم رنگ از بزکوهی دیده می‌شود.2- کوه‌ها و دره های شمال غرب شهرستان تفرش روستای «دربر» در مسیر نامناسب و پر پیچ و خم، مناطق کبوران، بازرجان، دارقان، عزالدین و رودخانه قره چای، همان نقش هایی که در 18 استان ایران شاهد آنها بودیم، دراین جا هم وجود دارند و فرق آنها در این بود
که نقوش همچون دیگر نقاط ایران روی سنگ‌ها‌ی سیاه نبود، بلکه روی سنگ‌ها‌ی سفید حک شده بودند. دایره های استلیزه Abstruse شده بزکوهی، یعنی نماد آب، زایندگی و فراوانی نعمت (27مورد )، نقوش بزکوهی(چهار مورد) و خطوط هندسی ایلامی ( سه مورد ) طرح گل که جدید بود و به حدود 300 سال پیش می‌رسید( دو مورد ) عمق حکاکی ها بین یک تا سه میلیمتر بود. همه‌ی حکاکی‌ها با ضربه زدن های دقیق کنار هم و طی سه دوره متفاوت به وجود آمده است. بیشترین نقوش برروی یک تخته سنگ سفید قوسی شکل می‌باشد که به وسیله ی شکافی از دو تخته سنگ دیگرجدا شده‌اند. قدمت نگاره ها متفاوتند، اما از طریق خطوط هندسی ایلامی و میزان هوازدگی و ریز فرسایش‌های ایجاد شده با توجه به نمونه های سال یابی شده در دیگر نقاط ایران ( میمند و دره ناهوک سراوان ) و نمونه‌های مشابه در کشورهای قزاقستان و ارمنستان، قدمتی بیش از 4000 سال تخمین زده می‌شود.
شباهت ظاهری سنگ‌ها‌ی گرد قهوه ای که جنس آنها اغلب از سنگ‌ها‌ی دگرگونی و رسوبی بودند، آدمی را به یاد سنگ نگاره‌های موجود در قوبستان جمهوری آذربایجان ، ارسباران درآذربایجان ایران و مشکین شهر در اردبیل می‌انداخت . این سنگ‌ها‌ در سطحی گسترده در عرصه ی دشت پراکنده بودند. به جز چند مورد که نقش انسان و بعضی نمادها بود بقیه ی سنگ‌ها‌ دارای نقوش بزکوهی بودند که طی زمان های مختلف حکاکی شده‌اند. به تعبیر بعضی مردم در هزاره های قبل شاید در طوفان نوح این سنگ‌ها‌ی گرد از مسافت های بسیار دورتوسط گرد باد های سهمگین بدینجا آورده شده‌اند . شاید هم براثرباران‌های شدید از کوه‌های بالا دست به این دشت آورده شده باشند. به هرطریقی که این سنگ‌ها‌ به اینجا آمده باشند، صحنه‌هایی زیبا از نقوش بسیارکهنی هستند که توسط نیاکان ما بر آنها هنر آفرینی شده‌است که رمز و راز های بسیار در خود دارند . تعداد تخته سنگ‌ها‌ی دارای نقش بیش از یک صد مورد است که مجموع نقوش آنها جهت شمارش و تفکیک نیازمند کاری طولانی و دقیق است.
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.