صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/10/09
 
شهر :  
نام مناسبت : میله
زمان اجرا :  13 فروردین 
آداب و رسوم : تقریباً عموم مردم، روز سیزده ی نوروز،کارکردن و در خانه ماندن را نحس می دانند و تلاش می کنند به هر صورتی که شده، تا فضای سبزی یا کشمان یا باغ و بوستانی بروند و به اصطلاح "قدم وَر سبزه گُذََاْرَن"،یعنی پا روی سبزه بگذارند ، روز را با بازی و انواع سرگرمی و خوردن غذا و تنقلات و با احتیاط،به پایان برسانند و نحوست سیزده را به در کنند.این مراسم تقریباً به دو صورت اجرا می شود:
گروه هایی از مردم که بیشتر اهل خوشی و سرگرمی هستند، سبزه های نوروزی را روی دست یا بار چهاپایان و امروزه روی کاپوت یا سقف ماشین ها گذاشته،و به اصطلاح بیرجندی ها به میله می روند، بدین مفهوم که برابر قول و قرارهای قبلی با اقوام و خویشان یا دوستان و رفیقان، به نقاط سرسبز کوه ها، دره ها و چشمه ها رفته، مردان به تفریح و سرگرمی های خاص خود و زنان به پخت و پز می پردازند و در ضمن آن از گردش و تفریح و بگو بخند هم غافل نمی مانند. سپس سفره های خود را پهن کرده، پس از صرف غذا به استراحت می پردازند.
هنگام مراجعت، سبزه هایی را که قبلاً کاشته اند در آب جاری انداخته و با بازگشت به خانه، به نحوست سیزده و تعطیلات نوروزی خاتمه می دهند تا اول صبح دنبال کار و زندگی بروند.
گروه دوم کسانی هستند که تقریباً صبقه ی دینی دارند و می کوشند آیین ملی را با باورهای دینی همراه کنند. این گروه به زیارتگاه ها، امام زاده ها یا مزارهای دور و نزدیک می روند تا هم در دامن طبیعت، نحوست سیزده را بدر کنند و هم از ثواب زیارت بهره مند گردند.
تاريخچه :
    
 
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.