صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/10/09
 
شهر :  شهرستان خوسف- خراسان جنوبی
نام مناسبت : بیل زنی
زمان اجرا :  محرم 
آداب و رسوم : بیل‌زنی یکی از این آیین‌های بی‌مانند و میراث‌های معنوی سوگواری امام حسین (ع) در شهرستان خوسف خراسان جنوبی است.
این مراسم در حقیقت یادآور تدفین پیکرهای شهدای کربلا توسط طایفه بنی اسد است.
عصر روز عاشورا زمانی که دشمن به خیمه‌های اهل حرم حمله و آن‌ها را به اسارت برد جسدهای بی‌جان شهدا در زیر آفتاب سوزان صحرای کربلا بر روی زمین ماندند و بعد از سه شبانه‌روز طایفه بنی اسد این پیکرهای آسمانی را با حزن و اندوه به خاک سپردند و حالا مردمان شهر خوسف هرساله بعد از نماز روز عاشورا با برهم زدن بیل‌ها و حمل کجاوه‌ای به‌عنوان نخل و نماد تشییع پیکر امام حسین (ع) این مصیبت را به عزا می‌نشینند.
در این مراسم هیئت به دسته‌های چندنفره تقسیم‌شده و در هرکدام از این دسته‌ها، افراد بیل به دست پی‌درپی به هوا پریده و بیل‌ها را در هوا تکان می‌دهند و با فریاد حسین، حسن، حیدر و علی سر بیل‌ها را بر هم می‌زنند.
گروه دیگری از عزاداران نیز کجاوه‌ای بزرگ به‌عنوان نخل که با پارچه تزیین‌شده و در حقیقت نمادی از تشیع پیکر امام حسین (ع) و گهواره‌ای کوچک‌تر که نشانه تشییع پیکر شهید شش‌ماهه کربلاست، را بر دستان خود حمل کرده و با نوای نوحه و چاوش‌خوانی به سمت محلی به نام قتلگاه حرکت می‌کنند.
پس از رسیدن به قتلگاه نیز دسته‌های بیل‌زنی بیل می‌زنند و نخل‌ها را در حال دویدن می‌گردانند.
کشاورزان خوسفی استفاده از بیل‌ها را نماد تبرک محصولات کشاورزی خود می‌دانند و با حضور در این مراسم روزی حلال را باواسطه امام حسین (ع) از خداوند طلب می‌کنند.
به هم خوردن بیل‌ها نماد رویارویی لشکریان کفر و لشکریان امام حسین (ع) بوده که بصیرت مردم پس از واقعه عاشورا را نشان می هد و گواهی می‌دهد که تا زمانی که محرم و روز عاشورا در میان مردم زنده است بساط و بنیاد هیچ ظلم و ستمی پایدار نیست.
تاريخچه : این مراسم که قدمت آن به ۲۵۰ سال قبل و به دوران صفویه می‌رسد، در حقیقت یادآور تدفین پیکرهای شهدای کربلا توسط طایفه بنی اسد است.
    
 
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.