صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/03/19
 
شهر :  
نام مناسبت : آداب و رسوم مراسم عروسی اقوام ترک
زمان اجرا :   گذشته  
آداب و رسوم : مراسم عروسی در بین اقوام ترک در گذشته:
بعد از مراسم خواستگاری خانواده داماد برای خانواده عروس شیرینی می آوردند و بعد شب قبل از عروسی که به کچه کچه معروف است داماد را به حمام می بردند . مراسم به حمام بردن داماد همراه با آواز و رقص و پایکوبی بوده . بعد مادر عروس برای داماد لباس می فرستد که لباسها را در بقچه ای که نبات و نقل و شیرینی درلابلای آن ریخته شده به حمام می فرستند بعد داماد را به خانه عروس می آوردند و با جشن و پایکوبی و مراسم ولیمه عروس را به خانه داماد می آوردند .
داماد در چند متری مانده به خانه خود می ایستد و برای عروس قند و انار و سیب پرت می کند . بعد از اینکه عروس را به خانه داماد می آوردند بعد از سه روز خانواده عروس به دیدن عروس می آیند و برای او ناهار می آورند و او را به حمام برده و آرایشگری او را می آراید که مراسم خاصی در این روز انجام میشود که به آن پاتخت می گویند . بر پیشانی عروس پولکهای طلایی و نقره ای به نقش ماه و ستاره می زنند و چتری طلایی بر موهای او آویزان می کنند و بعد تا سه روز به جشن و پایکوبی می پردازند . عروس در این سه روز صورت خود را می پوشاند و با هیچ کس از اهل خانواده داماد سخن نمی گوید . تا اینکه به او انعامی بدهند که به اصطلاح ، عروس شماق می گیرد تا به او رونما بدهند .
از مراسم حاشیه عروسی مراسم جهاز بردن می باشد که جهاز عروس را برروی طبقهایی به دست حمالها می دادند و چند نوازنده در پیشاپیش جهاز عروس به نواختن و پایکوبی می پرداختند . اگر خانواده عروس وضع مالی خوب داشتند حتماً به عروس دو صندوق و یک قالی که به آن ( تخته قالی ) می گفتند به عروس می دادند که نشان دهنده تمکن مالی پدر عروس بود . از سنتهای قابل توجه این بود که خانواده عروس به خانواده و طایفه خود شام می داد و خانواده داماد به خانواده خود و بعد به دنبال عروس می آمدند و او را می بردند . عروس به خانواده داماد خیلی احترام می گذاشت و همه کارهای خود را باید با اجازه مادر شوهر و خانواده شوهر انجام می داد .
پژوهشگر : حامیه ذوقی
تاريخچه : این مراسم درگذشته در بین اقوام ترک انجام می گرفت . گفتنی است این مطالب به نقل از یکی از معمرین شهرستان بجنورد سرکارخانم قمری تجلی می باشد .
    
 
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.