تهیه نقشه راه گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی توسط محققان دانشگاه بیرجند

1398/10/10
نقشه راه گیاهان دارویی و طب سنتی استان خراسان جنوبی براساس افق ۱۰ ساله توسط محققان دانشگاه بیرجند طراحی و اجرا شد.

خراسان جنوبی دارای تنوع گیاهان دارویی بسیار بالایی(وجود ۱۲۰۰ گونه گیاهی شناخته‌شده) است و پتانسیل اقتصادی شایان توجهی در این بخش وجود دارد. بر اساس آمارها درآمد استان خراسان جنوبی در سال گذشته از کاشت گیاهان دارویی بیش از ۲ هزار میلیارد تومان بوده و مواد موثره موجود در گیاهانی چون "زعفران"، "زرشک" و "عناب" بسیار بالاتر از استانداردهای جهانی است، ولی به دلیل نبود دانش و امکانات کافی از این پتانسیل اقتصادی استفاده نمی‌شود؛ از این رو از سوی محققان دانشگاه بیرجند این طرح بر مبنای برنامه ۱۰ ساله تهیه، طراحی و اجرایی شد.
با توجه به مصوبه "سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی کشور" در جلسه ۷۳۵ مورخ ۲۵ تیرماه سال ۱۳۹۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی و جهت تحقق اهداف و سیاست‌های راهبردی این سند مهم در برش منطقه‌ای و استانی، طرح پژوهشی با عنوان "تهیه، طراحی و اجرای نقشه راه گیاهان دارویی و طب سنتی استان خراسان جنوبی" توسط ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و از طریق بنیاد نخبگان خراسان جنوبی اجرایی شد.
وجود این نقشه راه برای شناخت موانع، مشکلات، محدودیت‌ها و ظرفیت‌ها و اقدامات اساسی برای گیاهان دارویی و طب سنتی در استان خراسان جنوبی بسیار مفید خواهد بود.
این نقشه بر اساس روش برنامه‌ریزی استراتژیک بوده و بر مبنای اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت ارائه شده است، علاوه بر مطالعات علمی و پژوهشی برای این طرح، کارگروهای علمی و تخصصی از اعضای هیأت علمی دانشگاه بیرجند، دانشگاه علوم پزشکی، جهاد دانشگاهی، مدیران و کارشناسان جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع و بخش خصوصی استان، تشکیل و از نظرات این کارگروه‌ها به عنوان اساس و پایه این طرح استفاده شد.
روش تهیه نقشه راه گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی را بر اساس روش برنامه‌ریزی استراتژیک و بر مبنای اهداف ۱۰ ساله (۱۳۹۷ تا ۱۴۹۷) ارائه شد و بر این اساس، این طرح در چهار مرحله اجرایی شده است.
"تجزیه و تحلیل وضعیت موجود گیاهان دارویی و طب سنتی استان خراسان جنوبی"، "نقاط ضعف و تهدیدها گیاهان دارویی و طب سنتی استان"، "نقاط قوت و فرصت‌های گیاهان دارویی و طب سنتی استان خراسان جنوبی" و "ارائه اقدامات، راهبردها و برنامه عملیاتی جهت تهیه نقشه گیاهان دارویی و طب سنتی استان" از مراحل چهارگانه اجرای نقشه گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی است.
برنامه عملیاتی و نقشه راه گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی را شامل ۵ حوزه است که برنامه‌های عملیاتی هر حوزه به طور جداگانه برای توسعه گیاهان دارویی استان ارائه شده که از آن جمله می‌توان به حوزه‌های "زیرساخت و توانمندسازی تولید گیاهان دارویی خراسان جنوبی"، "آموزش علمی و کاربردی"، "پژوهش و تحقیقات"، "بازار، اقتصاد و صنعت" و "ترویج و فرهنگ‌سازی" اشاره کرد.
"ارتقاء عملکرد و کیفیت محصولات در گیاهان دارویی در استان"، "بهبود معاش و اقتصاد کشاورزان، تولیدکنندگان و صنایع مرتبط در استان خراسان جنوبی"، "معرفی محصولات مهم گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی در سطح بین‌المللی و سهم مهم از بازار بین‌المللی" و "افزایش همکاری و ارتباط میان سرمایه‌داران در جهت تولید، تجاری‌سازی و نوآوری محصولات گیاهان دارویی و اشاعه طب سنتی و تعریف و تبیین طرح‌ها و اقدامات فنی و اجرایی در استان" از اهداف اجرای طرح نقشه گیاهان دارویی در این استان می باشد.کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقيقات سازمان صدا و سيما است.