شهر :  محلات
نام مکان :   بنای باستانی خورهه
نوع مکان : مذهبي تاريخي
تاريخچه : بنای باستانی خورهه در شمال شرقی شهرستان محلات و در مجاورت روستای خورهه واقع شده است و تا شهر محلات 48 کیلومتر فاصله دارد حفاریهای باستان‌شناسی در خورهه در تابستان 1955 میلادی بعمل آمد.
اداره باستان‌شناسی ایران تصمیم به انجام این حفاری گرفت تا ساختمان آنرا آشکار و نظر هرتسفلد مبنی براینکه این ساختمان در اصل معبد دیونسیوس بوده است را تائید یا رد کند (هرتسفلد اظهارنظر کرده بود که بنای تاریخی خورهه باید به عنوان معبد دینسیوس «خدای شراب» شناسایی و پذیرفته شود) در این کاوش تعدادی سفال و چند تکه نقره متعلق به دوره سلوکیان کشف شد بعد از حفاری معلوم شد که ساختمان خورهه مرکب از سه ساختمان مربوط به هفتم ترتیب زیر است:
- ساختمان اصلی یا بنای جنوبی با ستونها، اتاقها و صحن حیاط
- ساختمان شمالی که از قسمت جنوب به بنای اصلی متصل شده است. این قسمت اتاقها و راهروهایی را تشکیل می‌دهد و دارای اتاق مربع شکل بزرگی است که حیاط پشتی بحساب می‌آید.
- بنای غربی، شامل تعدادی اتاق و یک سالن میباشد که متاسفانه طرح این قسمت واضح نیست، در مورد بنای باستانی خورهه با توجه به اینکه در یک منطقه باستانی نیز بوده مردم شناسایی نیز اظهار نظر نموده‌اند و بطور کلی عقاید متعددی در مورد این بنا (چه داخلی و چه خارجی) وجود دارد بهرحال این بنا از نظر باستانی و مردم‌شناسی دارای ارزشهای بسیاری است. در تابستان 1375 گروهی از باستان‌شناسان داخلی، مجدداً اقدام به حفاری در محدوده فوق نموده‌اند که نتایج اولیه نشان‌دهنده رد نظر هرتسفلد بوده است.

آدرس :  
     
 
 کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقيقات سازمان صدا و سيما است.