شهر :  آبادان
نام مکان :   زيارتگاه سيد عباس
نوع مکان :
تاريخچه : زيارتگاه سيد عباس :


زيارتگاه سيد عباس يكي از مهمترين زيارتگاه هاي شهرستان آبادان بشمار مي رود و حائز اهميت بسياري مي باشد. اين زيارتگاه در ايستگاه 12 فلكه امام جنب پارك شقايق واقع شده است. قبل از هر چيز در مورد زندگينامه سيد عباس توضيح مختصري مي دهيم و بعد به وضعيت ساختمان و موقعيت جغرافيايي مكان زيارتگاه مي پردازيم.
زندگينامه :
تاريخ دقيق تولد سيد عباس مشخص نمي باشد و طبق گفته هايي كه در دست مي باشد حدود 55 سال عمر كرده است. يعني حدوداً در سال 1246 شمسي و در حدود 82 سال پيش دارفاني را وداع گفت. يعني در سال 1301 شمسي و تاكنون كسي نتوانسته تاريخ دقيق تولد وي را محاسبه كند. سال ازدواج سيد عباس مشخص نمي باشد. همسر وي سيده مي باشد و فاطمه نام دارد. ايشان داراي چهار فرزند ( دو پسر و دو دختر ) مي باشد. يكي از پسران سيد عباس روحاني بوده و در نوجواني از دنيا رفته است. پسر دوم وي سيد ياسين نام دارد و در آبادان متولد شده است. سيد ياسين حدود 50 سال پيش دار فاني را وداع گفت يعني در سال 1333 شمسي زماني كه پسرش يك ساله بوده است. وي نيز حدود 55 يا 57 سال عمر كرده است.
محلي كه سيد حسين پسر بزرگ سيد عباس را در انجا دفن كرده اند در همان مزار پدرش مي باشد ولي حدود دقيقش مشخص نيست. و اما مطلبي براي نوشتن در مورد دختران سيد عباس وجود ندارد. تنها اطلاعي كه در اختيار ما قرار دادند محل دفن آنها مي باشد كه در قدمگاه خضر است. طبق مستندات سيد عباس و خانواده اش از حجاز وارد ايران شدند و شجره نامشان در حال بازنوشتن است ولي هستند و مستدل است كه نسب سيد عباس پس از 37 جد به سيد موسي كاظم (ع) مي رسد.
توصيف مكان :
در گذشته زماني كه سيد عباس فوت مي كند پسرش براي اينكه محل دفن پدرش از بين نرود اطراف قبر پدرش را ديواري 50 سانتي مي سازد و در همان زمان نيز مردم به زيارت مزار سيد عباس مي آمدند. در كنار قبر سيد عباس جاده خاكي وجود داشته كه وسايل نقليه از آنجا عبور مي كردند.
در آن زمان هيچ كدام از ساختمانهايي كه هم اكنون وجود دارند , وجود نداشته اند يعني نه منازل مسكوني و نه هيچ آبادي ديگري. در حقيقت اين قسمت نخلستاني بوده كه در آن زراعت انجام مي گرفته است. بعد ها مردي كه حاجت خود را از اين سيد بزرگوار گرفته بود نذر خود را ادا مي كند و اتاقي براي زيارت كنندگان درست مي كند كه با خشت و گل و با سقفي حصيري و چوبهايي كه چندل ناميده مي شوند مي سازد. در آن زمان اين اتاق نه ديوار و نه حياط خاصي داشت. سالها پس از ساخت اين اتاقك پسر سيد عباس , سيد ياسين و بعضي ديگر از نوادگان از هزينه نذورات دو اتاق جديد در كنار اتاقك قديمي بنا نهادند. و در زماني كه منازل شركت نفت كه اكنون در مجاورت مزار سيد عباس قرار دارد ساخته مي شد , انگليسي ها طبق طرح و نقشه تأسيس مي خواستند مزار وي را از بين ببرند. ولي نتوانستند قبر سيد عباس را تخريب كنند. هر بار كه با بلدوزر مي خواستند آنجا را صاف كنند بلدوزر خراب مي شد. در آن زمان مردم به انگليسي ها اعتراض كردند و مانع تخريب مزار سيد عباس شدند و انگليسي ها هم به پاك و مقدس بودن قبر سيد عباس يقين پيدا كردند و به همين دليل تمامي اراضي اين قسمت كه بسيار وسيع مي باشد را به خانواده سيد عباس بخشيدند كه بعدها ساختمان كنوني در آن نباشد. در اين صورت نقشه تأسيس منازل مسكوني مذكور را تغيير دادند و ساختمان در جاي خود ماندگار شد. بعد از چند سال ديواري براي آن ساخته شد. قدمت اين ساختمان حدود 75-70 سال پيش مي باشد كه به مرور زمان به اين شكل توسعه و گسترش پيدا كرده است.


در حال حاضر وقتي وارد زيارتگاه سيد عباس مي شويم در سمت راست اتاقي است كه مزار سيد عباس و پسر و برادرش در آن قرار دارد. مقبره سيد عباس در وسط اتاقي به ابعاد 4*12 متري قرار دارد. در جوار قبر سيد عباس فرزندش سيد ياسين مدفون مي باشد. هيچ فاصله اي بين آنها وجود ندارد. ابعاد اين دو قبر روي هم رفته 2*2 متر مي باشد. در فاصله حدود 1 متر از اين دو قبر , مدفن سيد سعد برادر سيد عباس قرار گرفته است. ابعاد اين قبر 2*1 مي باشد. بالاي قبر سيد عباس قاب چوبي اي وجود دارد كه در آن نوشته شده است : « سيد عباس فرزند سيد عبدالله , سال فوت 1340 قمري. » همچنين در بالاي قبر سيد ياسين قابي وجود دارد كه در آن نوشته شده است : « سيد ياسين فرزند سيد عباس , سال فوت 1373 قمري. »
بنا به نوشته اي كه در بالاي قبر سيد سعد وجود دارد سال فوت ايشان 1354 قمري ذكر شده است. اين اتاق بوسيله تخته اي چوبي به دو قسمت تقسيم شده است. يك قسمت مختص آقايان و قسمت ديگر اختصاص به زنان دارد. قسمتي كه به زنان اختصاص دارد مساحت بيشتري را دربر گرفته است.

حدود مقبره سيد عباس و سيد ياسين در قسمتي قرار گرفته كه مختص زنان مي باشد. در اين اتاق فرشهاي ماشيني مفروش است كه اهدايي مردم به اين زيارتگاه مي باشد. ديوارهاي سبزرنگ اين اتاق بوسيله تابلوفرشهايي پوشيده شده است. در اين تابلوفرشها شمايلي از ائمه به تصوير كشيده شده است. همچنين بر ديوارهاي اين اتاق قابهاي بزرگ و كوچكي به چشم مي خورد كه اهدايي زائران مي باشد. قاب 1*2 وجود دارد كه در آن آيه الكرسي نوشته شده است. يكي ديگر از قابها كه نظر بسياري از زيارت كنندگان را به خود جلب مي كند قابي است كه كل قرآن با خطي بسيار ريز در آن نوشته شده است.
قاب ديگري وجود دارد كه حاوي زيارت نامه اي يا متن زير مي باشد :
« السلام علي جدك المصطفي السلام علي ابيك المرتضي الرضا السلام علي السيدين الحسن و الحسين السلام علي خديجه ام سيده نساء العالمين السلام علي فاطمه ام الائمه الطاهرين السلام علي نفوس الفاخره بحر العلوم الزاخره شفعائي في الاخره و اوليائي عند عود الروح الي العظام الناخره ائمه الخلق و ولاده الحق. السلام عليك ايها الشخص الشريف الظاهر الكريم. اشهد ا لا اله الا الله و ان محمداً عبده و مصطفاه و ان علياً و ليه و مجتباه و ان الا مامه في ولده الي يوم الدين نعلم ذلك علم اليقين و نحن لذلك معتقدون و في نصرهم مجتهدون.»
زائراني كه به زيارت اين سيد بزرگوار مي آيند پس از خواندن فاتحه براي روح مرحوم و پسرش و برادرش سنگ قبر را با گلاب شستشو مي دهند و بوسيله باقي مانده آن سر و روي خود را معطر مي كنند.
نوادگان سيد عباس كه در كنار اتاق دستفروشي مي كنند , زائران گلاب , شمع و ديگر احتياجات خود را از آنان تهيه مي كنند. هنگامي كه از در اصلي وارد زيارتگاه مي شويم با 6 اتاقك 9 متري بدون در كه در كنار يكديگر قرار دارند روبرو مي شويم. همه اين اتاقها با فرشهاي ساده اي مفروش شده اند. زائران از اين اتاقكها براي استراحت استفاده مي كنند. بجز اين اتاقكها , اتاقي در مجاور محل دفن سيد عباس وجود دارد كه در آنجا مراسم مولودي و سوگواري توسط زنان برگزار مي شود و همچنين زائراني كه از شهرستانهاي ديگري مي آيند , شب را در آنجا به صبح مي رسانند.
در سمت چپ در اصلي , سرويسهاي بهداشتي و آب سردكن وجود دارد. لازم به ذكر است كه در كنار سرويسهاي بهداشتي اتاقي به عنوان انباري است كه در آن وسايل مورد نياز جهت پخت نذري وجود دارد.
در قسمتي كه سرويسهاي بهداشتي وجود دارد شمعداني قرار دارد كه مردم براي گرفتن حاجت در آنجا شمع روشن مي كنند , در وسط حياط زيارتگاه درخت نخلي وجود داشت كه مردم براي گرفتن حاجت خود دخيل به شاخه هاي آن مي بستند ولي در حال حاضر از آن درخت نخل خبري نيست و آن را قطع كرده اند.


زيارتگاه سيد عباس داراي دو در ورودي مي باشد ولي در حاضر يكي از درهاي مذكور باز مي باشد ولي در دوم را بنا به مقتضاي وقت مثلاً در مناسبتها باز مي كنند. در تمام مدت كليه هزينه ساخت و توسعه اين بنا از صندوق نذورات تأمين مي شده است. در زمان جنگ اين ساختمان پابرجا بوده و تخريب نشده است و هيچ صدمه اي نديده. اكثر قسمتهاي اين ساختمان كه اكنون وجود دارد قبل از جنگ نيز موجود بوده است. اما پس از جنگ فقط مرمت و نوسازي آن صورت گرفته است. مساحت كل بنا حدود 1000 متر است. با اين وجود از آنجايي كه در مراسم اعياد و سوگواري و مناسبات خاص مذهبي تعداد كثيري از مردم براي زيارت به مزار مي آيند اين مكان از لحاظ وسعت جوابگوي جمعيت نمي باشد. اين تجمع مردم حكايت از اعتقادات خاص مردم اعم از بومي و غير بومي دارد.
گاهي كاروانهاي زيارتي كه به كربلا و ساير اماكن مقدس مي روند و راهيان نور كه به قصد زيارت شلمچه مي آمدند در مسيرشان به اين مكان مقدس مي آيند و بعد از زيارت و استفاده از سرويسهاي بهداشتي و استراحت كردن به راه خود ادامه مي دهند. در اينجا به توضيحي در مورد اختلاف بين نوادگان و متوليان سيد عباس و مسئولين شهر و اداره اوقاف مي پردازيم. متوليان زيارتگاه مي گويند كه مسئولين شهر با وسيع شدن زيارتگاه سيد عباس مخالفت مي كنند و اين مخالفت به دليل فضاي سبز اطراف زيارتگاه مي باشد. آنها معتقدند كه با توسعه زيارتگاه سيد عباس به فضاي سبز اطراف زيارتگاه لطمه اساسي وارد مي شود. همچنين متوليان به گفته خودشان قصد بستن ضريح بر سر سه مزار را داشتند ولي چون با مخالفت مسئولين شهر براي وسيع كردن محل روبرو شدند , نتوانستند ضريحي وصل كنند. طبق اظهارات متوليان مبلغ 3 ميليون و نهصد هزار تومان جهت خريد قسمتي از زمينهاي اطراف پرداخته شده اما واگذاري اين زمين تاكنون صورت نگرفته است.
لازم به ذكر است كه اداره اوقاف شهرستان آبادان مجوز توسعه و نوسازي بنا و ساختمان مذكور را به متوليان زيارتگاه سيد عباس نمي دهد.
به همين دليل زماني ذريه سيد عباس شكايت نامه اي را بر عليه اداره اوقاف تنظيم كردند و در دادگاه آن را مطرح كردند و بنا به اظهارات خودشان به محق بودن آنان رأي صادره كرده است و اكنون كه از زمان رأي دادگاه گذشته متوليان سيد عباس اقدام به انجام تغييراتي در بناي زيارتگاه نموده اند. به عنوان مثال ديوارهاي محل كه تا چندي پيش از آجر ساخته شده بود و به رنگ سبز نقاشي شده بود اكنون با سنگ هاي سفيد بازسازي شده است.
البته هزينه سنگ كردن ديوارها نذر يكي از زائران بوده است.
به گفته متوليان حدود 7-6 سال پيش كه اداره اوقاف مجوز سنگ نمودن ديوارها را نمي داد و زماني كه اداره اوقاف از تصميم متوليان خبردار شد , سنگها را مصادره نمود و بنا را نيز مورد بازخواست قرار داد.
تا اينكه حدود 4-3 ماه پيش مجوز سنگ نمودن ديوارها را نيز دريافت كردند و سنگهايي كه مدتها بلا استفاده مانده بود را در ساختمان بنا بكار بردند.
اكنون بعد از مدتها شهردار , فرماندار , نمايندگان مجلس و بسياري از مسئولين با متوليان همكاري نمودند و متوليان از اين امر رضايت كامل را داشتند. چون اين مكان وقف خاص است , اداره اوقاف هيچ گونه دخل و تصرفي در مبلغ نذورات ندارد. بنابراين درآمدي كه از نذورات بدست مي آيد صرف ساخت و تعمير و توسعه مكان و پذيرايي از زوار در مناسبتهاي خاص مورد استفاده قرار مي گيرد. همچنين در اين زيارتگاه مراسم عزا , محرم و صفر و مراسم خاص شبهاي رمضان و مناسبتهاي مختلف مانند ولادتها و شهادتهاي ائمه معصومين (ع) در اين مكان برگزار مي شود.
مطالبي كه ذكر شد از زبان نوادگان و متوليان زيارتگاه سيد عباس بوده است. طرف ديگر قضيه اداره اوقاف مي باشد كه اكنون اظهارات آنها را بازگو مي كنيم.
به گفته حاج آقا مقدم مسئول قبلي اداره اوقاف زيارتگاه سيد عباس يك زيارتگاه مهم و درآمدزايي مي باشد.
ايشان اظهار مي دارد در سنه 76 محل زيارتگاه سيد عباس از طريق اوقاف اداره مي شد. در آن زمان زمين اطرافش از طريق شهرسازي و كميسيون واگذاري شهرداري به اوقاف واگذار شد و نماينده اوقاف آن را صورتجلسه كرده است. چون مردم اعتراضات زيادي به مسئولين شهرداري و اوقاف براي سر و سامان دادن زيارتگاه كرده بودند , مسئولين تصميم گرفتند زيارتگاه سيد عباس را همانند سيد محمد سر و سامان بدهند.
از آنجايي كه ضريح سيد محمد بازتاب مثبتي داشته است قرار شد براي مزار سيد عباس هم ضريحي قرار بدهند. نداشتن ضريح و برنامه سازي براي مزار سيد عباس باعث شد كسي نداند پولهايي كه از طريق نذورات مردم به آنجا هديه داده مي شود صرف چه كارهايي مي شده است.
نوادگان سيد عباس پولهايي كه در صندوق نذورات جمع مي شد را به صورت ادواري بين خود تقسيم مي كنند. بخاطر همين اوقاف تصميم گرفت ضريحي بسازد تا زوار نذورات خود را در ضريح بياندازند حتي در آن زمان اوقاف اين كار را هم انجام داد و ضريحي براي مزار سيد عباس ساخت و پلاكاردي با اين مضمون كه ( زوار محترم از اين به بعد اين زيارتگاه به سرپرستي اداره اوقاف در آمده است ) درست كردند ولي متوليان آنجا مخالفت خود را براي نصب اين پلاكارد اعلام نمودند. قرار بود پلاكارد در بالاي دو سر زيارتگاه نصب شود و بعد از آن درگيري لفظي بين اداره اوقاف و متوليان بوجود آمد. قرار شد نماينده اي از طريق اداره اوقاف در زيارتگاه حضور داشته باشد و نظارت كند كه نذورات مردم در ضريح انداخته شود. در زماني كه ضريح آماده نصب شد , مسئولين ذيربط همكاري لازم را انجام ندادند و ضريح بلاتكليف ماند. جنس ضريح از آلومينيوم مي باشد و هزينه آن نيز پرداخته شده است.
در آن زمان اداره اوقاف زمين اطراف زيارتگاه را منهاي پارك شقايق از ابتداي خيابان كنار زيارتگاه تا زمين سمت چپ كه در هفته چند روز در آنجا مغازه داران بساط مي كنند , به نام اداره اوقاف ثبت شد و صورتجلسه آن نيز در حال حاضر موجود مي باشد.
از طريق مسكن و شهرسازي محل زيارتگاه كه 620 متر مي باشد به اداره اوقاف واگذار شد. در آن زمان اين مسئله به دادگاه كشيده شد و متوليان مي خواستند زيارتگاه سيد عباس را خودشان اداره كنند. باني اين شكايتنامه خود اداره اوقاف مي باشد و متوليان را به دادگاه احضار نمود ولي متأسفانه زيارتگاه سيد عباس تا به امروز بلاتكليف مانده است.
وقتي زيارتگاه به اوقاف واگذار شد اين اداره نقشه اي براي اين زيارتگاه با همكاري دفتر فني آبادان و با هماهنگي دفتر فني استان خوزستان تهيه كردند. در اين نقشه 4 گلدسته , يك گنبد , يك كتابخانه بزرگ , دو درب ورودي كه يكي براي ورود خانمها و ديگري براي ورود آقايان مي باشد.
زمين زيارتگاه به سمت پارك شقايق توسعه مي يافت و در ورودي حاضر به علت ازدحام زياد و رفت و آمد ماشينها بسته مي شد و دري به سمت شمال كه در نقشه موجود است باز مي شود ولي متأسفانه از اين نقشه استقبالي نشد.
در حال حاضر زيارتگاه سيد عباس توسط نوادگان وي اداره مي شود و اين زيارتگاه از اهميت بالايي برخوردار است. در آخر مي توانيم بگوييم كه اداره اين زيارتگاه هنوز بلاتكليف مي باشد و مشخص نيست كه به نوادگان سيد عباس واگذار مي شود يا به اداره اوقاف و اين يك مشكل اساسي اين زيارتگاه مي باشد.
كرامات سيد عباس
- چندي پيش مردي به همراه همسرش از منطقه نارمك تهران به زيارت سيد عباس آمده بودند و طبق گفته هاي آن مرد , حدود 15 روز همسرش در كما بسر مي برده است. مرد كه در گذشته يكبار به زيارتگاه سيد عباس آمده بود , نذر مي كند كه اگر همسرش شفا پيدا كند آن را به زيارت سيد عباس بياورد و مبلغي را به صندوق نذورات زيارتگاه هديه بدهد. به خواست خداوند و توسل آن مرد به سيد عباس همسرش شفا پيدا كرد و او را به زيارتگاه آورده بود.
- مردي لنجش به گل نشسته بود و پولي هم در دست نداشت كه بتواند لنجش را از گل بيرون بياورد. در همان زمان دلش را بسوي زيارتگاه سيد عباس مي برد و از صميم قلب به اين سيد بزرگوار متوسل مي شود كه از خدا بخواهد تا مشكلش را حل كند. فرداي آن روز وقتي به سمت لنج رفت با كمال تعجب مي بيند كه لنج به گل نشسته اش در ميان آبهاي روان قرار گرفته و از گل بيرون آمده است و آن مرد نذر خود را كه هديه دو پنكه به زيارتگاه بود , ادا مي كند.
- مردي كه در حال زيارت بود اظهار مي داشت هر روز به زيارت سيد عباس مي آيد. وقتي علتش را جويا شديم چنين گفت : دختري دارم كه در سن 13 سالگي بيمار شد بطوريكه گردنش فلج شد. به هر دكتري مراجعه مي كردم جواب قانع كننده اي نمي داد. او را به اينجا آوردم و دخترم شفا پيدا كرد و از آن روز سالها مي گذرد و ما هميشه به اين زيارتگاه مي آييم و زيارت مي كنيم.
- كي ديگر از كرامات وي كه در اينجا ذكر شده است در مورد زني است كه اظهار مي داشت بختش را بسته اند و در زمان قبل از جنگ به زيارت مي آيد و در آنجا طلب حاجت مي كند و بلافاصله بعد از متوسل شدن ازدواج مي كند.
زيارت كنندگان سيد عباس نيز از شهرستانهاي اطراف هم مي باشند. به اين دليل كه اين زيارتگاه از نظر مكاني و موقعيت جغرافيايي بر سر راه مسافران قرار دارد.
سيد عباس مريضهاي بسياري را شفا داده است و مردم آبادان و شهرستانهاي اطراف به ايشان اعتقاد و ارادت خاصي دارند. براي اثبات اين مطلب كرامات ديگري از سيد عباس را مرور مي كنيم.
- يكي از خانمهايي كه مشغول زيارت بود اظهار مي داشت كه مبتلا به سرطان بوده است و در سال 1381 به نيت شفاي خود به اين مكان مقدس مي آيد و از خداوند خالصانه مي خواهد به حرمت اين انسان شريف ( سيد عباس ) بيماريش را شفا ببخشد و نذر مي كند. بعد از گذشت مدت كوتاهي به نزد پزشك متخصص خود مي رود , دكتر با ناباوري تمام اظهار داشت كه هيچ علائمي از بيماري در وي ديده نمي شود. بنابراين از وي مي خواهد كه آزمايشات متعددي انجام دهد. بعداز آزمايشات مجدد دكتران از نتيجه آزمايش شگفت انگيز مي شوند چون ديگر از بيماري اثري نبود و وي در صحت و سلامت كامل بسر مي برد و از آن به بعد زائر اين زيارتگاه مقدس مي باشد. وي اضافه مي كند درصورتيكه در هر كار كوچك و بزرگي گرفتار شود به سيد عباس متوسل مي شود و حاجتش برآورده مي شود.
- در جاي ديگر شخصي از كرامات سيد عباس چنين مي گويد : كه حق و حقوق 10 ساله وي را ضايع كرده است اما با متوسل شدن به سيد عباس حقي كه هيچ اميدي به بازپس گرفتن آن نداشت را بازپس مي گيرد. وي مي گويد براي اينكه جاجتش برآورده شده است هنگام غروب به مزار سيد عباس مي آيد و اتاق محل دفن وي را جارو مي زندو بعد استخاره مي كند و آيه اي با اين مضمون كه شخصي كه باعث آزار شما شده از مسير راهتان برخواهيم داشت را پيش روي خود مي بيند و اين را نشانه اي از برآورده شدن حاجت خود مي داند و پس از چندي اين اتفاق مي افتد. اين فرد در جاي ديگر در مورد فرزندش چنين مي گويد :
- فرزندش دچار بيماري مي شود و آن را به دكتر مي برد و دكتران عقيده داشتند كه بايد آن را بستري كنندولي وي چنين كاري را انجام نمي دهد و فرزندش را نزد مزار سيد عباس مي آورد و متوسل آن مي شود. پس از انجام اين كار فرزندش بهبود پيدا مي كند. وي مي گويد : از آن پس هر وقت كه فرزندش بيمار مي شود به پزشك مراجعه نمي كند بلكه مستقيم وي را بر سر مزار سيد عباس مي آورد. وي مي افزايد كه اغلب اوقات مبلغ بسيار ناچيزي را به صندوق نذورات اهدا مي كند ولي بلافاصله حاجتش برآورده مي شود. وي ادعا مي كند كه گاهي اوقات براي مشكلات ديگران هم دعا مي كند. به اين دليل كه يكي از روزهايي كه به اين مكان آمده بود , خانمي را مي بيند كه براي شفاي پدر خود كه سكته كرده بسيار دعا مي كند. او مبلغ بسيار ناچيزي را به صندوق نذورات اهدا مي كند و از سيد مي خواهد كه شخص مذكور را شفا ببخشد. چند روز بعد كه بر سر مزار سيد عباس مي آيد و جوياي حال پدر آن خانم مي شود ,‌ خبر سلامتي و شفاي حال بيمار را مي شنود. وي 7 سال است كه بر سر مزار سيد عباس مي آيد. پيش از اين وي ساكن اهواز بوده است. وي اصالتاً شيرازي است.
كرامات سيد عباس آنقدر زياد مي باشد كه قلم عاجز از نوشتن تمام آنهاست و در اينجا فقط به چند نمونه ديگر بسنده مي كنيم.
- خانمي كه 15 سال در آبادان زندگي مي كرد شاهد بوده است , روزي شخصي كه دچار بيماري رواني بوده است را به مزار سيد عباس مي آورند و او را به درخت نخلي كه سابقاً در حيات زيارتگاه وجود داشته بوسيله طنابي مي بندند. پس از گذشت چند ساعت او طناب را باز مي كند و در حاليكه سيد عباس را صدا مي زده خود را بر سر مزار سيد عباس مي رساند و از او كمك مي خواهد. دقايقي بعد همه متوجه تغيير حالت وي مي شوند و همه چيز حكايت از شفاي بيمار را داشت.
- دختر خانم جواني كه سه سال در خرمشهر زندگي مي كند مي گويد كه مدت كوتاهي است كه به مزار سيد عباس مي آيد اما از دوستان خود هميشه از كرامات سيد عباس مي شنود. وي مي گويد گاهي دوستانش براي اثبات ادعاي خود به نام سيد عباس قسم مي خورند و اظهار مي دارند كه هيچ قسمي را به دروغ به نام وي نمي خورند.
لازم به ذكر است اطلاعات بيشتري در مورد زندگينامه سيد عباس در دسترس نمي باشد. طبق اظهارات متوليان زيارتگاه مذكور كسي اطلاعات جامع و كاملي در اين زمينه ندارد.
بنابر آنچه از شخصيت سيد عباس در ميان نوادگانش نقل است , سيد عباس هيچ وقت غيبت نمي كرد و كمتر سخن مي گفت. سيد عباس به فقرا احترام مي گذاشت و به آنان كمك مي كرد. به اين ترتيب مردمان آن دوره و معاصر سيد عباس ، براي شخصيتش احترام خاصي قائل بوده اند و حتي پس از مرگش نيز به علت آن احترام و كرامتهاي سيد عباس , اتاقكي از گل با سقفي چوبي برايش مي سازند كه بعدها همين اتاقك محلي ، به مزاري كه امروزه شاهد آن هستيم ، توسعه مي يابد.

آدرس :  
     
 
 کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقيقات سازمان صدا و سيما است.