شهر :  بیرجند
نام مناسبت : هفت منبر
زمان اجرا :  محرم 
آداب و رسوم : همه‌ساله با آغاز ماه محرم و صفر، استان خراسان جنوبی شاهد برپايي مراسم و آيين‌هاي ويژه‌اي است كه در شهرهاي مختلف برگزار مي‌شود چرا که عمق واقعه کربلا و حرمت انسان هایی که در آن به شهادت رسیدند به حدی زیاد است که نه تنها انسان ها بلکه تمامی مخلوقات عالم هستی در هفت آسمان بر شهدای کربلا نوحه خوان و مویه کنان هستند که مردم خراسان جنوبی این فرهنگ دیرینه الهی و حاکم بر نظام هستی را در قالب سنت دیرینه هفت منبر به نمایش گذاشته اند.
در این سنت زیبای فرهنگی، شمع ها در هفت منبر، مسجد و حسینیه برای امام حسین (علیه السلام) تا جایی که جان در بدن دارند از دیده سرشک اشک جاری می‌کنند و مردم این سرشک های شمع را برای تبرک جمع می‌کنند و به‌عنوان نمادی از تربت امام حسین (علیه السلام) در خانه نگهداری می‌کنند.
مراسم هفت منبر از جمله مراسم ایام محرم است که توسط زنان در عصر روز تاسوعا بر پا می‌شود و زنان سالخورده، جوان و دختران در هفت منبری که در ایام محرم در آنها مراسم روضه خوانی انجام شده شمع روشن می‌کنند.
برگزارکنندگان مراسم خادم‌های ‌مسجد، حسینیه و یا منزل هستند که از عصر تاسوعا روی منبر یک پارچه سیاه می‌اندازند و آن را در نزدیکی در مسجد یا حسینیه می‌گذارند و آماده پذیرایی از عزاداران سالار شهیدان می شوند.
یک مجمعه بزرگ و یا تشت پر از گل را روی پله منبر گذاشته و تشتی خالی را هم در پله دیگر می‌گذارند زن‌ها در نزدیکی غروب آفتاب به این اماکن می‌روند و پس از نیت کردن، شمع خود را روشن کرده و داخل سینی می‌گذارند و بعد نذورات خود را از قبیل خرما، شیرینی و پول را در داخل تشت می‌ریزند و منبر را زیارت می‌کنند و به مکان دیگر می‌روند.
معمولاً در هر مکان فقط یک شمع روشن می کنند اما اگر مسجدی بسته و یا راه دور باشد احتمال دارد که در یک مکان دو شمع روشن کنند.
نذوراتی که جمع می‌شود به خادم منبر تعلق دارد و او باید تا پایان مراسم و خاموش شدن شمع‌ها در آنجا بماند و هیچ یک از شمع‌ها را خاموش نکند و صبر کند که شمع‌ها خاموش شود اشک‌های شمع را هم دور نمی ریزند و در مکانی از مسجد جمع آوری می کنند.

تاريخچه : مراسم هفت منبر در شهر بیرجند قدمت زیادی دارد و کسی به یاد نمی آورد که از کی این مراسم آغاز شده است و شبیه این مراسم را در زمان قاجار در شهر تهران در 41 منبر برگزار می کردند.
    
 کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقيقات سازمان صدا و سيما است.