صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/08/01
 
 
 
نام و شهرت : عباس بابایی
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت : خلبان
سوابق کاري : شهید سرلشكر خلبان عباس بابایی سال ۱۳۲۹ در شهرستان قزوین دیده به جهان گشود. وی دوره ابتدایی و متوسطه را در همان شهر گذراند. در سال ۱۳۵۸ به دانشكده خلبانی راه یافت و پس از دوره آموزش مقدماتی، برای ادامه تحصیلات به آمریكا رفت. او در آمریكا جزو معدود دانشجویان فعالی بود كه علاوه بر انجام تمامی واجبات دینی خود، به نشر این احكام می پرداخت و همواره اندیشه خدمت در وطن و اعتلای كشور را در سر می پروراند. وی پس از اتمام تحصیلات به ایران بازگشت.
با اوجگیری مبارزات مردم علیه نظام ستمشاهی، بابایی به عنوان یكی از پرسنل فداكار ارتش و علاقه مندان حضرت امام خمینی (ره) وارد میدان مبارزه علیه رژیم پهلوی شد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با دارا بودن تعهد، ایمان، تخصص و مدیریت اسلامی چنان درخشید كه به فرماندهی پایگاه هشتم هوایی منصوب شد. شهید بابایی، در تاریخ دفاع مقدس با بیش از ۳ هزار ساعت پرواز با انواع هواپیماهای جنگنده، اخلاص و ایثار خود را بیش از پیش به نمایش گذاشت.
این سرباز فداكار اسلام در پانزدهم مرداد برابر با روز عید قربان پس از سالها مجاهدت و فداكاری در یك عملیات برون مرزی به فوز عظیم شهادت نایل آمد. رهبر فرزانه انقلاب درباره ایشان اظهار كردند: «این شهید عزیزمان انسانی مؤمن و متقی و سربازی عاشق و فداكار بود و در طول این چند سالی كه من ایشان را می شناختم، همیشه بر این خصوصیات پا بر جا بود.»

شهادت امیر سرلشكر خلبان، بسیجی شهید عباس بابایی، معاونت عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران كه روز جمعه ۱۵ مرداد ماه سال ۱۳۶۶ مصادف با روز عید قربان، در یك مأموریت داوطلبانه هوایی به فیض عظیم شهادت نائل آمد.
عباس بابایی در روز چهاردهم آذر ماه سال ۱۳۲۹ در شهر قزوین و در خانوادة مذهبی به دنیا آمد.
پس از موفقیت در كنكور سراسری، در حالی كه در رشتة پزشكی پذیرفته شده بود، به خاطر علاقه به خلبانی داوطلب تحصیل در دانشكدة خلبانی نیروی هوایی شد.
پس از گذراندن دورة آموزش مقدماتی برای تكمیل تحصیلات در سال ۱۳۴۹ به آمریكا رفت. در پایگاه ریس آمریكا، فرمانده پایگاه او را به عنوان كاپیتان تیم‌ملی والیبال معرفی كرد.
پس از بازگشت به ایران همراه چند نفر دیگر از هم دوره‌‌ای‌هایش برای پرواز با هواپیمای اف- ۱۴ انتخاب و به اصفهان منتقل شد.
با شروع مبارزات پنهانی مردم علیه رژیم شاه عباس نیز از این موقعیت استفاده كرد و دست به فعالیتهایی در پایگاه اصفهان زد.
در طول خدمت به خاطر كاردانی و فعالیت شبانه روزی‌اش در نهم مرداد ۱۳۶۰ضمن ارتقاء به درجه‌ی سرهنگ دومی به فرماندهی پایگاه هوایی اصفهان نیز منصوب شد.
عباس ضمن فرماندهی پایگاه از پرواز دست نكشید و در بیشتر عملیات‌های برون مرزی شركت داشت و با بیش از سه هزار پرواز، كارنامة درخشانی برای خود و میهنش به جای گذاشت در نهم آذرماه ۱۳۶۲، ضمن ترفیع به درجه سرهنگ تمامی، به سمت معاونت عملیات فرماندهی نیروی هوایی منصوب شد و به ستاد فرماندهی در تهران عزیمت كرد. از ازدواج عباس با دختر دایی‌اش «صدیقه حكمت» سه فرزند به یادگار مانده است.
عباس بابایی پس از چهار سال خدمت در مقام معاونت عملیات نیروی هوایی به علت لیاقت و رشادت‌هایی كه در دفاع از اسلام و میهن از خود نشان داده بود. در اردیبهشت ۱۳۶۶ به درجه سرتیپی نایل گردید.
در پانزدهم مرداد همان سال در حالی كه قرار بود به همراه همسرش در مراسم حج حضور داشته باشد، در سن ۳۷ سالگی در حین یك عملیات برون مرزی به شهادت رسید.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.