بیانات مقام معظم رهبری : بيانات مقام معظّم رهبری مدظله‌العالی درخصوص علم، پژوهش و اهمّيّت آن ـ علم‌گرايي‌ و علم‌محوري بايد در همه بخش‌ها گفتمان مسلط جامعه شود. ـ دستيابي به قله‌هاي رفيع علم و رسيدن به جايگاه اولي علم جهان آرماني تحقيق‌يافتني است. ـ مشکلات موجود کشور با تکيه بر علم و پژوهش قابل حل است. ـ تحقيق علمي فقط به معناي فراگيري و تقليد نيست؛ تحقيق ضد تقليد است. ـ رسانه مي‌تواند در نهضت توليد علم، فکر و انديشه در زمينه‌هاي مختلف نقش ايفاد کند. ـ توليد علم و تحقيقات، حيات آينده کشور است. ـ توليد علم در کشور با پشتوانه تحقيق و پژوهش جدّي گرفته شود. ـ پيشرفت علمي بدون تحقيق امکان ندارد. ـ امروز جوان‌هاي ما ميل به تحقيق دارند. ـ فضاي عمومي کشور بايد فضاي ترويج، توليد، گسترش علم، تحقيق و پرورش عالم و محقق باشد.
 

محل برگزاری گردهمایی های  پرسشگران در سالهای گذشته
 

   مشهد مقدس 1386
    زیباکنار 1387
   مشهد مقدس 1388
   زیباکنار 1390
   زیباکنار 1391

 اطلاعات گردهمایی پرسشگران

   معرفی
    اهداف و محورها
    برگزار کنندگان
    زمان برگزاری
    محل برگزاری
    پوستر گردهمایی
    تقویم برنامه ها
    تاریخچه گردهمایی پرسشگران
    نشانی دبیرخانه
 
 
  کمیته ها
 

 

 حدیث روز :
پیامبر اکرم (ص) میفرمایند:
 
خَيْرُ الْأَصْحَابِ مَنْ قَلَّ شِقَاقُهُ وَ كَثُرَ وِفَاقُه‏ .

بهترین یاران کسی است که ناسازگاریش اندک باشد و سازگاریش بسیار.

 تنبیه الخواطر معروف به مجموعه ورام ج 2 ، ص 123
 

 
بیانیه پرسشگران

با سلام و درود بر تمام میهمانان عزیز و گرانقدر و خیر مقدم به شما عزیزان که از شهرهای دور و نزدیک در این گردهمایی حضور پیدا کردید و تقدیر و تشکر از تمام معاونان، مدیران و همکاران محترم صداوسیما که در برپایی این گردهمایی سهیم بودند.
پرسشگری تنها پر کردن چند برگه که شامل چندین سوال می‌شود نیست، شامل انتخاب افراد در بازه‌های مختلف زمان و در مکان‌های متفاوت نیست، بلکه سنجیدن نیازهای ریز و درشت جامعه ا ز زبان مردمی است که هر ثانیه و لحظه از کنارمان عبور می‌کنند ولی ما هیچ توجهی به نیازهای اجتماعی آنها نداریم، پرسشگری لمس درد و دل‌های مردم در میان پاسخ کوتاه سوالهاست، حرف‌هایست گاه تلخ و شیرین که بی‌شک نمی‌توان از ظاهر افراد به آن پی برد، چهره‌های مهربان و سازگار مردم کوچه و بازار، که نشان از سخاوت و سادگی بی‌غل و غش آنان دارد، در مقابل لحن تند و زبان تیز افراد بی‌صبر و حوصله دیگران.
پرسشگری، شاید لغزش قلم روی کاغذ در دل باران دل‌انگیز بهاری، زیر تلألو خورشید تابستان، قدم زدن رو پیاده‌روی پر از برگ پاییز و گاه گرم کردن خودکار در جیب پالتوی زمستانی باشد ولی در دلش تجربیات و آموزه‌های زیادی نهفته، اگر اندکی صبر، بردباری و گوشه چشمی هر چند کوتاه در گذر زمان میان دوستی کاغذ و قلم هزینه کنی می‌آموزی و می‌بینی که چگونه مردم شهر و روستایت با تو هم‌کلام و هم‌گام می‌شوند تا پاسخ تک تک سوالاتت چه سخت و چه آسان را با جان و دل بیان کنند.
پرسشگران از معدود افرادی هستند که به عنوان نمایندگان رسانه ملی ارتباط مستقیم با مردم دارند و نسبت به دریافت نظرات بی‌پرده و بدون واسطه اقدام می‌کنند، به همین دلیل رسانه ملی می‌تواند به خود ببالد که یکی از بالاترین جایگاه را در انجام نظرسنجی‌ها در سطح کشور دارد. این امر میسر نمی‌شود مگر با فعالیت‌های دقیق و منظم پرسشگران.
مفتخریم در چنین روزی بار دیگر جمعی از پرسشگران وظیفه شناس، فرهنگ دوست و سخت تلاش از جای جای میهن اسلامی، دور هم گرد آمده تا بدین وسیله اعلام نماییم وحدت و یکدلی ما پرسشگران در محیطی صمیمی و پر از شور و شوق، عاملی است در جهت رشد و اعتلای فرهنگ پرسشگری. ما افتخار داریم در سازمان صداوسیما، توانسته‌ایم با وجود بسیاری از محدودیت‌ها بر سر اخلاص، علاقه، اراده و پشتکار، خود بایستیم تا بتوانیم به همه ثابت کنیم، عاملی هستیم در جهت ارتقای بزرگترین دانشگاه انسان‌سازی کشور. انتقال آراء و نظرات مخاطبان میلیونی رسانه ملی به مسئولان و برنامه‌سازان، برنامه‌ریزان و دست‌اندرکاران عرصه رادیو و تلویزیون، آنها را کمک خواهد کرد تا از دیدگاه‌های مخاطبان آگاه شوند و بتوانند با برنامه‌ریزی و برنامه‌سازی مناسب با توطئه‌های رسانه‌ای دشمنان ایران و انقلاب اسلامی مقابله و در راه اعتلای فرهنگ ایرانی و اسلامی گام بردارند.
ما ضمن تشکر از مرکز پژوهش و سنجش افکار به جهت گام بر داشتن در زمینه ارتقای جایگاه پرسشگران و رفع مشکلات مالی و اداری و انگیزه بخشی که نمود آن در برگزاری مناسب این گردهمایی نمایان شده است، اعلام می‌داریم که تمام همت، تعهد و تلاش خالصانه خود را به‌کار خواهیم گرفت تا دیدگاه‌ها و نظرات اقشار مختلف مردم را به ویژه در انتخابات پیش‌روی امانتی فرض کرده و آن را در کمال دقت و صحت منتقل کنیم و در ادامه انتظار داریم توجه جدی‌تری نیز به جایگاه و اعتبار پرسشگری و پرسشگران شود. امیدواریم با تلاش مسئولان سازمان و بخصوص مرکز پژوهش و سنجش افکار، مطالبات صنفی و خواسته‌های به حق پرسشگران بیش از پیش پی‌گیری و در جهت رفع مشکلات گام‌های اثربخش‌تری برداشته شود. و در این زمینه درخواست داریم تا رئیس محترم مرکز پژوهش و سنجش افکار و یا سایر مدیران و مسئولان رسانه ملی در جهت تحقق خواسته‌های زیر اقدامات لازم را به انجام رسانند:

1. هویت‌بخشی بیشتر و اعتلای جایگاه پرسشگران در سازمان صداوسیما
2. تلاش در جهت ارتقاء سطح آگاهی علمی و تخصصی پرسشگران بوسیله آموزش‌های مورد نظر
3. بازنگری در هزینه‌های اجرایی نظرسنجی و پرسشگری با هدف کمک به معیشت پرسشگران
4. طراحی سازوکارهای مناسب جهت تأمین نیروی انسانی بخش‌های مختلف مرکز پژوهش و سنجش‌افکار
از بین پرسشگران
5. ساماندهی و ارتقای سطح خدمات بیمه‌ای و سنواتی پرسشگران

در پایان بار دیگر از همت والا و تلاش تمام عزیزانی که در بر پایی این گردهمایی همکاری داشته‌اند کمال تشکر و قدردانی را می‌نماییم و می‌گوییم روزها با خاطرات تلخ و شیرین سپری می‌شوند و آنچه می‌ماند توکل به پروردگار یکتا، صداقت، امانت‌داری، اخلاق حرفه‌ای و وجدان کاری است. به امید روزهای خوب آینده و به امید دیدار شما در فرصتی دیگر.

با تشکر از همه شما
زیباکنار مهر 1394

 
 
   
 

 

 
   
     
 
 
 
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما می باشد.