جستجو :     حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۱، سال جدید را سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» نام‌گذاری کردند
 

بازنمایی اشتغال زنان نقش آن در ساختار خانواده
 شناسنامه
عنوان : بازنمايي اشتغال زنان و نقش آن در ساختار خانواده
پژوهشگران : حبیب‌پور گتابی / طالبی / آهنگران / سجودی
تعداد صفحات : 194
سال انتشار : 1393
                           
چکیده
متن چکیده :
از ديدگاه جامعه شناختي ، تلويزيون نقشي حياتي در الگوي اشتغال زنان و جايگاه اين اشتغال در ساختار خانواده دارد. در پژوهش حاضر تلاش شده است به روش کيفي نشانه شناسي، نحوه بازنمايي اشتغال زنان و نقش آن در ساختار خانواده در دو سريال تلويزيوني "دلنوازان" و "همسايه ها"بررسي شود. نتايج نشان مي دهد، با وجود محتواي يکسان در قبال اشتغال زن و جايگاه آن در زندگي، قالب هايي که در هر يک از اين دو سريال براي بيان و بازنمايي اين موضع و رويگرد برگزيده شده است، متفاوت اند. در کل بايد گفت رسانه در هر دو سريال ، در به تصوير کشيدن الگوي اشتغال زنان متناسب با ساختار خانواده، براساس رسالت خود عمل کرده است. پيشنهاد مي شود در ساخت سريال ها در رسانه ملي به استمرار بخشي به تمايزهاي جنسيتي در خانواده، به عنوان يکي از کارکردهاي مهم نهاد خانواده ، بر ماهيت متفاوت زن و مرد و اقتضائات اين تفاوت ها تاکيد شود.

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
متون اسلامی  
 ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
نشستها  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
امام صادق علیه السلام:
• اخلاق اقتصادی (سخاوت) • اَلسَّخاءُ مِن أخلاقِ الأنبیاءِ ، وهُوَ عِمادُ الإیمانِ ، ولا یَكونُ مُؤمِنٌ إلاّ سَخیّا ، ولا یَكونُ سَخیّا إلاّ ذو یَقینٍ وهِمَّةٍ عالیَةٍ ؛ لأِنَّ السَّخاءَ شُعاعُ نورِ الیَقینِ ، ومَن عَرَفَ ما قَصَدَ هانَ عَلَیهِ ما بَذَلَ؛ سخاوت از اخلاق پیامبران و ستون ایمان است . هیچ مؤمنى نیست مگر آن كه بخشنده است و تنها آن كس بخشنده است كه از یقین و همّت والا برخوردار باشد ؛ زیرا كه بخشندگى پرتو نور یقین است . هر كس هدف را بشناسد بخشش بر او آسان شود . بحارالأنوار، ج71، ص355، ح و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.