کنفرانس «توسعه نظام تأمین مالی در ایران با رویکرد اقتصاد مقاومتی»

هفتمین کنفرانس «توسعه نظام تأمین مالی در ایران با رویکرد اقتصاد مقاومتی»، از صبح امروز یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۳، در مرکز همایش‌های صدا و سیما در حال برگزاری است.

فتوحی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف در ابتدای این نشست اظهار کرد: دانشگاه شریف سعی کرده است با کسب نظر اساتید و صاحبنظران در جهت رفع نقیصه‌های بخش تأمین مالی گام بردارد؛ فعالیت‌های این دانشگاه از جمله همکاری در زمینه برگزاری این همایش هم در این راستا بوده است که تقویت دانش مدیران و کارشناسان کشور در زمینه شیوه‌های تأمین مالی را در پی دارد.
وی افزود: دانشگاه صنعتی شریف در آستانه پنجاهمین سالگرد تأسیس خود مشتاقانه دست نهادهای علاقه‌مند را در جهت تداوم این فعالیت‌ها می‌فشارد و آن را یکی از شروط اصلی فعالیت‌های خود می‌داند.
محمدرضا ساروخانی، مدیرعامل بانک ملت در ادامه اظهار کرد: شاخص‌های تأمین مالی باید به صورت متوازن تغییر پیدا کنند و اگر این اتفاق نیفتد همه شاخص‌های رقابت‌پذیری کشور را در ارزیابی سالانه تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و اگر شاخص‌های تأمین مالی در دنیا را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که ما در وضعیت مناسبی نیستیم.
وی افزود: اگر کشوری بخواهد نظام تأمین مالی‌اش توسعه پیدا کند باید مواردی همانند اینکه نحوه دستیابی به خدمات تأمین مالی، دسترسی بنگاه‌ها به بازار سرمایه و چگونگی وضعیت توسعه نظام بانکی و قوانین حاکم بر بورس را باید مورد بررسی قرار دهیم.
مدیرعامل بانک ملت تأکید کرد: امروزه اتکا به شعبه، در دنیا روش منسوخ شده‌ای است و روش‌های بانکداری الکترونیک توسعه پیدا کرده است اما ما در برخی موارد از اجرای چنین مواردی ناتوان هستیم و به همین دلیل رتبه نظام تأمین مالی ما در شاخص‌های رقابت‌پذیری رتبه پائینی است.
عثمان احمد بابیکر، نماینده بانک توسعه اسلامی سخنران بعدی این همایش بود که در سخنان خود عنوان کرد: بانک توسعه اسلامی از کشورهای فقیری که عضو این بانک هستند حمایت‌های لازم را به عمل می‌آورد؛ چراکه در دین مبین اسلام چنین اقداماتی مورد تاکید قرار گرفته است. همچنین بانک توسعه اسلامی از تأمین مالی فعالیت‌های تجاری حمایت به عمل می‌آورد و در این زمینه خدمات لازم را به کشورهای عضو ارائه می‌دهد.
وی ادامه داد: همانگونه که اطلاع دارید ایران یکی از کشورهای عضو این بانک است و کشورهایی همانند نیجریه، قطر، لیبی، کویت، ترکیه و تونس از دیگر کشورهای عضو بانک توسعه اسلامی هستند.
نماینده بانک توسعه اسلامی اظهار کرد: ابزارهای تأمین مالی اسلامی همانند لیزینگ، استصناع، مرابحه، و مضاربه از جمله ابزارهایی هستند بانک توسعه اسلامی برای فعالیت‌های تامین مالی خود از آنها استفاده می‌کند.
حسین عبده تبریزی، عضو شورای عالی بورس در ادامه اظهار کرد: در گذشته، دولت به انواع مختلف تحت عنوان کمک‌های فنی به پروژه‌های نوآورانه بودجه پرداخت کرده است ولی تمام این هزینه‌ها در نهایت منجر به شکل‌گیری یک نظام تأمین مالی نشد.
وی افزود: اگر نظام تأمین مالی وجود نداشته باشد کسی که می‌تواند یک ایده را تبدیل به یک کسب و کار کند با مشکل مواجه خواهد شد و حال سؤال این است که آیا این نظام تأمین مالی فقط وابسته به دولت است؟ بنده معتقدم اینگونه نیست و کمک‌های مرحله‌ای نمی‌تواند منجر به شکل‌گیری یک نظام تأمین مالی شود.
عضو شورای عالی بورس در پایان اظهار کرد: رسیدن به یک مرحله تأمین مالی دانش‌محور از طریق شرکت‌های تأمین سرمایه ممکن است و منابع دولتی می‌تواند در این زمینه کارساز باشد.
علی سعیدی، معاون سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان سخنران بعدی این همایش اظهار کرد: با توجه به ساختار تعریف شده برای بانکداری، بانک‌ها عموما ریسک را در خود متمرکز می‌کنند و این موضوع الزاماتی را در پی دارد و به همین علت پروژه‌های مختلف به شیوه‌های مختلفی به بازار پول و سرمایه مراجعه می‌کنند.
معاون سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: در بازار پول، بانک و نهاد ناظر وجود دارند اما در بازار سرمایه عموم مردم با قیمت‌گذاری بر روی اوراق بهادار می‌توانند نظارت خود را انجام دهند.
وی ادامه داد: در بازار سرمایه دو نوع اوراق بهادار اسلامی شامل سهام و صکوک وجود دارد و تفاوت ابزارهای تأمین مالی اسلامی از حیث ایجاد مسئولیت چه برای سرمایه‌گذار و چه برای ناشر است. همچنین باید دانست که تأمین مالی از طریق بازار سرمایه، دسترسی به منابع عمومی را فراهم می‌کند اما این امر یک تهدید هم دارد و آن اینکه این منابع عمومی قابلیت تأخیر در بازپرداخت ندارد.
محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، سخنران بعدی این همایش بود که به لوازم توسعه نظام تأمین مالی اشاره کرد و گفت: وجود مقررات دست و پاگیر دولتی، کمبود سرمایه بانک، فقدان نقدینگی بنگاه‌های تولیدی، چگونگی استفاده از بازار سرمایه، لزوم ایجاد شعب بانک‌های معتبر خارجی در کشور، ضرورت مشارکت بانک‌های داخلی و خارجی و لزوم استفاده از شیوه‌های جدید تأمین مالی از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: با ادامه روند موجود بعید است به وضعیت مطلوب حداقل در بخش صنعت و معدن نائل شویم. بنده چند پیشنهاد ارائه می‌دهم که در اولین قدم باید افزایش سرمایه بانک‌های دولتی و خصوصی مورد توجه قرار گیرد؛ چراکه با وجود تورم ده سال اخیر، کفایت سرمایه از بین رفته است.
نعمت‌زاده تاکید کرد: تسریع سرمایه‌گذاری نزد بانک‌ها که حداقل منجر به افزایش سرمایه چند بانک و کمک به رونق اقتصاد شود، پرداخت یارانه تولید برای توسعه صادرات غیر نفتی و مجوز به تاسیس شعب بانک‌های خصوصی از دیگر مواردی است که برای توسعه نظام تأمین مالی در ایران باید مورد توجه قرار گیرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: اصلاح ساختار نظام بانکی در جهت رسیدن به استاندارهای بین‌المللی و تلاش دیپلماتیک در جهت پایان دادن به تحریم‌های ظالمانه از لوازم دیگر توسعه نظام تأمین مالی است که توجه به آنها ضرورتی انکارناپذیر است.
وی در پایان اظهار کرد: اقتصاد ما در شرایط کنونی بانک‌محور است و همه می‌دانیم که نرخ سود بانک‌ها به مراتب از نرخ تورم بیشتر است و دلیل این امر عدم عرضه کافی به علت عدم کفایت سرمایه است.


http://iqna.ir/fa/News/2913146

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.