کاهش سودهای بانکی نویدبخش روزهای خوب بازار سرمایه است

اصغرزاده اظهار کرد: در صورت توافق هسته‌ای عمر سودهای ۲۲ درصدی بانکی و ۲۷ درصدی بین‌بانکی به درازا نمی‌کشد؛ بدین ترتیب نرخ بهره مؤثر بانک‌ها هم کاهش پیدا می‌کند و همه این موارد نوید‌بخش روزهای خوب برای بازار سرمایه است.

به نقل از پایگاه‌ اطلاع‌رسانی بازار سرمایه، علی اصغرزاده صادق، کارشناس بازار سرمایه، با بیان اینکه بر اساس آمار موجود 68 هزار و 500 میلیارد تومان نقدینگی در جامعه موجود است که بانک‌ها و مؤسسات مالی با رقابت‌های عجیب و غریب در حال جذب این نقدینگی هستند اظهار کرد: در این امر هم در یک‌سال گذشته موفق عمل کردند اما با تغییر سیاست‌های دولت برای کاهش نرخ سود بانکی آرام آرام پول‌های پارک شده در حساب‌های روزشمار به بازار سرمایه تزریق می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حجم معاملات طی روزهای اخیر حتی در روزهای منفی بازار بیشتر شده است، گفت: با توجه به اینکه از لحاظ سیاسی هنوز نتیجه مذاکرات هسته‌ای به قطعیت نرسیده است، بازار این‌بار تصمیم گرفته تا نتیجه قطعی مذاکرات به هیچ خبری چه منفی چه مثبت واکنش هیجانی نشان ندهد اما افزایش ارزش و حجم معاملات خبر از ورود جسته گریخته نقدینگی به بازار دارد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کزد: در حالی‌که طی دو سال گذشته فعالان بازار به خبرهای کمی مثبت و کمی منفی واکنش‌های هیجانی شدید و حتی غیر منطقی نشان می‌دادند عدم واکنش فعالان در شرایط فعلی می‌تواند در صورت توافق هسته‌ای ظرفیت‌های فریز و انباشت شده بازار طی این مدت را به سرعت آزاد کند.

اصغرزاده صادق، ارتباط منفی شدن بازار با تسویه آخر سال معامله‌گران را بی‌مورد خواند و گفت: برخی کارشناسان منفی شدن بازار را به تسویه اعتباری‌ها و سال مالی معامله گران مرتبط می‌دانند اما شخصاً معتقدم منفی‌های بازار هیچ ربطی به کسب نقدینگی بازار ندارد و اگر قرار بود کسی به دلیل تسویه اعتبار یا دریافت نقدینگی مورد نیاز پایان سال فروشنده باشد، تا کنون از بازار خارج شده بود بنابراین به هیچ عنوان فشار فروش از سوی اعتباری‌ها را در این مقطع باور ندارم.

وی با اشاره به تجربه 6 سال گذشته بورس تهران در ماه پایانی سال گفت: در 6 سال گذشته فقط یک سال شاهد افت بازار از 11 اسفند تا 20 اسفند بودیم و اگر بازار بخواهد به منوال گذشته رفتار کند امسال هم با وجود همه اما و اگرها پایان سال خوبی برای سهامداران رقم می‌خورد.

وی با بیان اینکه بازار را در حال رشد می‌بیند، خاطر نشان کرد: صدمه اصلی به بازار را برخی تحلیل‌های صرفاً تکنیکالی زده است که اگر بازار از تکیه صرف به تکنیکال دور شود و موضع‌گیری به بازار بر اساس واقعیت‌های اقتصادی و شرایط بنیادی شرکت‌ها باشد سریعتر شاهد رشد بازار خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه با آسیب‌شناسی فضای مجازی گفت: کف و سقف‌های جدید، حمایت و مقاومت‌ها دست به دست در وایبر و تلگرام می‌چرخد و هیجان فروش و خرید در مقاطع مختلف به سرمایه‌گذاران داده می‌شود که جز آسیب برای بازار ارمغانی ندارد.

وی با تأکید بر اینکه نوسان‌گیری را نمی‌توان از بازار سرمایه دور کرد، اما نباید به بخش اعظم عملکرد بازار تبدیل شود، گفت: نکته اینجاست که سرمایه بیشتر شرکت‌های بورسی 100 میلیارد تومان است پس یکی دو صندوق یا پرتفوی گردان با 10 میلیارد تومان، می‌توانند روند هر سهمی را برگردانند و این تکنیکالیست‌ها که الگو افزایشی یا کاهشی می‌دهند جهت‌دهی و روند سهم‌ها را به شکل مصنوعی تغییر می‌دهند.

اصغرزاده با اشاره به ضرورت رعایت استانداردهای گزارشگری بین‌المللی گفت: تحلیل بنیادی باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد چون به نفع کلیت بازار خواهد بود. در تحلیل‌های بنیادی نیز نباید فقط به سود اصلی شرکت‌ها توجه شود بلکه باید سود تلفیقی شرکت‌ها را مورد توجه قرار داد چون واقعیت شرکت‌ها منتج از سود اصلی و سود تلفیقی شرکت‌هاست.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: دولت در اولین گام بعد از توافق هسته‌ای اقدام به کاهش نرخ سودهای بانکی می‌کند و عمر سودهای 22 درصدی بانکی و بین بانکی 27 درصدی به درازا نمی‌کشد بدین ترتیب نرخ بهره مؤثر بانک‌ها هم کاهش پیدا می‌کند و همه اینها نوید بخش روزهای خوب برای بازار سرمایه است.

http://iqna.ir/fa/News/2929902

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.