پرداخت خمس و زکات توجیه مناسبی برای فرار مالیاتی نیست

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی‌لارگانی اظهار کرد: موضوعاتی همانند خمس و زکات، جدای از مالیات هستند و پرداخت آنها توجیه مناسبی برای فرار از پرداخت مالیات نیست.

حجت‌الاسلام والمسلمین والمسلمین سیدناصر موسوی‌لارگانی، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر فریضه دانستن مالیات به بحث درباره اهمیت این موضوع پرداخت و اظهار کرد: مالیات از صدر اسلام تا کنون یکی از قوانینی بوده است که نحوه وصول و پرداخت آن تفاوت داشته است و در جوامع یا کشورهای غیرمسلمان هم به نوعی از مردم مالیات دریافت شده و می‌شود.

وجود فرارهای متعدد مالیاتی در کشور

وی افزود: اکنون در بسیاری از کشورها اقتصاد کشور تقریبا بر اساس مالیات اداره می‌‌شود و مالیات در بسیاری از کشورها در موضوع بودجه حرف اول را می‌زند. در کشور ما هم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از نظریاتی که وجود داشته و مخصوصا در بیانات مقام معظم رهبری شاهد آن بوده‌ایم، این است که از اتکا به نفت فاصله گرفته و به درآمدهای پایدار متکی شویم که یکی از این درآمدها مالیات است.

حجت‌الاسلام موسوی‌لارگانی اظهار کرد:‌ در مورد این نکته که مقام معظم رهبری از مالیات با عنوان یک فریضه یاد کردند باید بگویم که اکنون افرادی در کشور وجود دارند که از پرداخت مالیات فرار می‌کنند. یکی از وظایف یک فرد مسلمان این است که مقلد مراجع باشد و از دستور مجتهد خود و ولی امر مسلمین اطاعت کند و این یاد کردن از مالیات با عنوان فریضه برای افرادی است که در سالیان متعدد به بهانه‌های مختلف از پرداخت مالیات فرار کرده و باعث وابستگی ما به صنعت نفت شده‌اند.

پرداخت خمس و زکات منجر به ساقط شدن پرداخت مالیات نمی‌شود

نماینده فلاورجان در خانه ملت ادامه داد: به دلیل اهمیت این موضوع است که مقام رهبری بر روی این موضوع تأکید جدی دارند که مردم به موقع مالیاتی که به اموال آنها تعلق می‌گیرد را پرداخت کنند. اکنون افرادی وجود دارند که حساب و کتاب آنها مشخص است و به موقع هم از آنان مالیات دریافت می‌شود و اگر بخواهیم فشار را بر آنها زیاد کنیم آنها با مشکل مواجه می‌شوند؛ بنابراین ما باید پیگیر دریافت مالیات از کسانی باشیم که از پرداخت مالیات فرار می‌کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پرداخت مواردی همانند خمس و زکات می‌تواند منجر به ساقط شدن مسئولیت پرداخت مالیات شود؟ اظهار کرد: پرداخت چنین مواردی توجیه مناسبی برای فرار مالیاتی نیست؛ چراکه این موضوع جدای از مالیات است. زکات به موارد خاصی همانند گندم، جو، کشمش، خرما، گاو و گوسفند تعلق می‌گیرد. همچنین به بخشی از درآمد شما که هزینه می‌شود خمس تعلق نمی‌گیرد و اگر اضافه آوردید باید خمس مالتان را پرداخت کنید.

پرداخت مالیات ارتباطی با مسائل شرعی ندارد

عضو هیئت‌رئسه کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان تأکید کرد: مالیات تقریبا جزء هزینه‌های زندگی محسوب می‌شود و جزئی از قوانین حکومتی نظام جمهوری اسلامی ایران است و ارتباطی با مسائل شرعی ندارد.

http://iqna.ir/fa/News/2939271

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.