برخی شناسه های اصلی فرهنگ اقتصادی

فرهنگ یک نظام منسجم و قوام یافته پیچیده از ارتباطات، آداب و رسوم، اعتقادات، اخلاق ، حقوق و تمامی امکانات وتجارب بدست آمده انسان است که همانند عضوی از جامعه ی بشری تلقی می شود. این مجموعه ی نظام دار هنگام انتقال از نسلی به نسل دیگر، تحت تاثیر تجارب متفادت واطلاعات جدید نسل های نو دستخوش تحول و تغییر می گردد. فرهنگ اجزای متفاوتی دارد که یکی از آنها فرهنگ اقتصادی است.

فرهنگ اقتصادی می تواند به صورت مجموعه ی نظام داری از اعتقادات، باورها، رفتارها، ارتباطات، اخلاق، حقوق و امکانات بشری در زمینه ی مسائل اقتصادی از قبیل خرید، فروش، معامله، معاوضه، استقراض، کار، اشتغال، تولید، بیکاری، قیمت، دستمزد و ... باشد، که همانند عضوی از مجموعه ی به هم پیوسته ی جامعه تلقی می شود و از نسلی به نسل دیگر دستخوش تغییر و تحول گردیده وبه آیندگان آموزش داده می شود. همچنان که در روش ها ی علمی معمول است، هر موضوعی باید بتواند با متغیر هائی،شناسائی و محدوده مناسبی را برای تصرف اذهان به خود اختصاص دهد.


سهراب دل انگیزان


http://www.aftabir.com/articles/view/art_culture/culture/c5c1275300025_culture_economics_p1.php/%D8%A8%D8%B1%D8%AE%DB%8C-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B5%D9%84%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C


 

   
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.