حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
شعار سال درصورت تبديل به فرهنگ، از آسيب شعارزدگی مصون می‌ماند


يك كارگردان سينما معتقد است؛ سينما برای پرداختن به مفاهيم ارزشی چون شعار سال بيش از اينكه نيازمند مسائل سخت‌افزاری باشد، نيازمند جريانات نرم‌افزاری است و اين شعار برای مصون‌ماندن از شعارزدگی بايد ابتدا به فرهنگ تبديل شود.

شهريار بحرانی، كارگردان سينما درباره چگونگی نهادينه كردن شعار سال در سينما اظهار كرد: در بخش هنر كه زير مجموعه فرهنگ است، نياز به راهگشايی برای استفاده از توليدات ملی داريم. بدين معنا كه كشورمان كه مركز ادب و فرهنگ بوده و هميشه در توليدات فاخر و معنوی پيش رو بوده، بتوانيم به واسطه چنين سابقه‌ای، فضای فرهنگی مساعدی ايجاد كنيم تا در آن فضا هنر متعالی هدف‌داری ايجاد شود كه جامعه را به واسطه فرهنگ به سمت اينگونه مفاهيم سوق دهد.

وی در پاسخ به اين سؤال كه پرداختن به شعار سال در بحث معنا نمود پيدا می‌كند يا مضامين ظاهری، بيان كرد: شايد در وهله اول تصورمان اين باشد كه مشكل ما در سينما توليد سخت‌افزاری است، اما همانگونه كه مقام معظم رهبری بارها بحث نهضت نرم‌افزاری، بحث كرسی‌های آزادانديشی و كار كردن روی اصول فكری و اعتقادی را مطرح كردند ما نياز به يك جريان قوی و مثبت فكری داريم كه آن نيز يك جريان نرم‌افزاری خواهد بود، جريانی كه نيازهای فكری جامعه را پاسخگو باشد.

كارگردان فيلم «ملك سليمان(ع)» افزود: متاسفانه هم‌اكنون در سينما دچار يك خلأ فكری هستيم كه رفع آن نيز بايد به واسطه آثار خوب پر شود. اين مسئله كمك می‌كند تا جامعه تحت تاثير اين محصولات قرار گيرد؛ بنابراين باورم اين است كه بيشتر نيازمند يك جريان نرم‌افزاری هستيم.

اين فيلمساز قرآنی راه صحيح پرداختن به مفاهيم ارزشی در سينما را چنين تشريح كرد: فاصله‌ای كه بين حوزه معرفت و تفكر با بخش اصلی جامعه وجود دارد حلقه مفقوده‌ای ايجاد می‌كند. پس هرگاه مقام معظم رهبری يك فكر و پيشنهاد جديد را ارائه دادند، اين فكر را قبل از اينكه به صورت مستقيم وارد جامعه كنيم، بايد آن را تبديل به فرهنگ كنيم. يعنی از حالت شعارزدگی خارج و تفكر مورد نظر را به طور واقع درون خود به وجود آوريم تا بتوانيم آن را تبديل به فرهنگ كنيم. فرهنگی كه باعث شود توليداتی در اين حوزه خلق شود.

كارگردان فيلم «مريم مقدس» به جمله فوق اضافه كرد: نبايد در اين گونه پرداخت‌ها شعارزدگی را دخيل كنيم، بلكه می‌بايست ابتدا اين تفكر را تعميق دهيم. رويكردی كه نياز واقعی جامعه (فرهنگ) است. مثال اين گفته را می‌توان در صدر اسلام به وضوح مشاهده كرد.

وی در تكميل توضيح فوق گفت: پيامبر(ص) هنگامی كه می‌خواستند اسلام را تبليغ كنند آن را تبديل به فرهنگ و اخلاق متعالی كردند؛ اخلاقی كه افراد را به سمت اسلام جذب ‌كرد، سپس همان افراد كه جذب اخلاق شده بودند به سمت تفكر نيز متمايل شدند.

بحرانی در پايان خاطرنشان كرد: ما اگر می‌خواهيم اين تفكر عالی (شعار سال) كه نشئت گرفته از تفكر معارفی، مذهبی و قرآنی است را تبدل به محصولی كنيم كه وارد قلب‌ها شود، ابتدا بايد خود تبديل به يك عنصر فعال فرهنگی شويم تا قادر باشيم اين تفكر را به واسطه زبانی فرهنگی به قلب‌ها منتقل كنيم. خواسته‌ای كه اگر به درستی انجام ندهيم، نسبت به آن جفا كرده‌ايم. 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.