حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
سازماندهی اشتغال 100 هزار زن در بخش‌های مختلف اقتصادی و تعاونی

مدیر عامل بنیاد تعاون و توسعه کارآفرینی زنان خبر داد
سازماندهی اشتغال 100 هزار زن در بخش‌های مختلف اقتصادی و تعاونی
مدیرعامل بنیاد تعاون و توسعه کارآفرینی زنان گفت: با ساماندهی 50 هزار زن جویای کار 15 هزار نفر از آنان در بخش‌های دولتی و خصوصی و 14 هزار نفر نیز در بخش تعاونی فعال هستند.

محمدی در همایش تعاون و بانوان با اشاره به فعالیت‌های این بنیاد، اظهار داشت: این بنیاد در مرحله اول فعالیت سازماندهی اشتغال 100 هزار نفر از زنان جویای اشتغال در سراسر کشور را تعهد نموده است.

وی افزود:‌ مشاوره حضوری انجام شده در 16 استان 34 هزار و 15 نفر، مشاوره غیرحضوری 3 هزار و 590 نفر،‌ اشتغال ایجاد شده 15 هزار و 98 نفر که از این تعداد 915 نفر در بخش‌های دولتی و خصوصی و تعداد 14 هزار و 183 نفر در بخش تعاونی مشغول به کار شده‌اند از جمله فعالیت‌های بنیاد زنان است.

مدیرعامل بنیاد تعاون و توسعه کارآفرینی زنان با بیان اینکه افراد سازماندهی شده در قالب مشاغل خانگی 7 هزار و 499 نفر بوده است، بیان داشت: معرفی افراد جهت اخذ تسهیلات در بخش مشاغل خانگی 3 هزار و 750 نفر، افراد متقاضی تشکیل تعاونی 4 هزار و 540 نفر، تعداد تعاونی‌های در حال تاسیس توسط بنیاد 382 مورد از دیگر کارهای انجام شده است.

به گفته محمدی، تعداد تعاونی‌های تاسیس شده توسط بنیاد 128 مورد، تعداد تعاونی‌هایی که موفق به اخذ تسهیلات شده‌اند 52 مورد و تعداد افراد معرفی شده جهت گذراندن دوره آموزشی یک هزار و 635 مورد بوده است.

وی با اشاره به اینکه در سال همت مضاعف، کار مضاعف بنیاد تعاون و توسعه کارآفرینی زنان ایران با حمایت وزارت تعاون وقت، تحت پوشش قانون تعاون کشور تاسیس شد،‌ عنوان کرد: در راستای تحقق اصل 43 و 44 قانون اساسی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری اهدافی در نظر گرفته شده است.

وی تاکید کرد: به منظور ساماندهی یکپارچه و منظم و هدف‌دار برای بهبود و ارتقاء توانمندی‌ اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و نیز کارآفرینی زنان با تاکید بر حفظ کرامت و شأن مقام زن و مادر و تحکیم بنیان خانواده و همچنین به عنوان نیروی پشتیبان مرد در زمینه‌های اقتصادی با اولویت زنان فارغ‌التحصیل دانشگاهی، زنان سرپرست خانوار و بی‌سرپرست و زنان ساکن در مناطق محروم سراسر کشور به صورت یک شرکت تعاونی فعالیت خود را رسما آغاز نموده است.

محمدی یکی از اهداف بنیاد را کمک به شکل‌گیری و توسعه فعالیت‌های بنگاه‌های اقتصادی رقابت‌پذیر زنان دانست و خاطرنشان کرد: شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و زمینه‌های شغلی برای زنان، تسهیل دسترسی کارجویان و کارآفرینان کم سرمایه و یا فاقد سرمایه به منابع مالی و تسریع در ایجاد بنگاه‌های اقتصادی برای آنان از طریق جلب مشارکت و یا سرمایه‌گذاری اولیه سرمایه‌گذاران حقیقی یا شرکت‌هایی که متعهد می‌شوند با شروع بهره‌برداری فعالیت اصلی، تمام یا عمده سهم‌الشرکه خود را به بهره‌برداران واگذار نمایند از اهداف مد نظر است.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: خرید و انتقال دانش فنی و یا حقوق مالکیت معنوی از اشخاص داخلی و یا خارجی و واگذاری به بنگاه‌های اقتصادی مورد ایجاد به نرخ عادلانه، جلب مشارکت شرکت‌های تامین سرمایه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سایر سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی جهت مشارکت در تعاونی‌های زنان و خرید سهام یا مشارکت در بنگاه‌هایی که به ایجاد یا فعالیت آنها کمک می‌کند نیز از دیگر اهداف در نظرگرفته شده بنیاد است.

به گفته مدیر عامل بنیاد تعاون توسعه کارآفرینی زنان، در حال حاضر در 16 استان کشور (تهران، خراسان رضوی، فارس، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، لرستان، مازندران، سمنان، گلستان، خراسان جنوبی) بنیاد دارای شعبه است.

همچنین در این همایش سید جواد رضویان‌راد عضو هیئت مدیره اتاق تعاون ایران با اشاره به موانع زنان برای مشارکت در تعاونی‌ها،‌ اظهارداشت: عدم توازن جنسیتی در تعاونی‌ها، حضور کم رنگ در تصمیم‌گیری، نگاه سنتی و غیر مولد بودن از جمله مسائلی است که موجب شده تا نقش زنان در اشتغال و بخش تعاونی کم رنگ شود.

وی تاکید کرد:‌ در کشورهایی از جمله آلمان،‌ فرانسه،‌ مالزی و اندونزی نقش زنان در تولید و تعاونی‌ها بسیار زیاد است و این پتانسیل در کشور ما نیز وجود دارد تا بتوان با رفع برخی موانع به رونق این قشر در اقتصاد کشور کمک کرد.


منبع:خبرگزاری فارس

 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.