حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
اتخاذ سياست واردات بی رويه؛ از بين رفتن خودكفايی و توليد ملی


استعمارگران و شركت‌های خارجی در مقطع كوتاهی برای نابود كردن توليد داخلی كشورهايی كه اوضاع اقتصادی مناسبی ندارند، محصولات خود را با كيفيت خوب و قيمت ارزان در اختيار آنها قرار می‌دهند كه اگر ما هم سياست واردات بی رويه را اتخاذ كنيم، ديگر از خودكفايی و توليد ملی خبری نخواهد بود.

مهدی احمدی، مدير گروه پژهشكده بسيج، با توجه به سخنان مقام معظم رهبری در موضوع حمايت از سرمايه و كار ملی اظهار كرد: بستر را بايد طوری فراهم كنيم تا كار و سرمايه ايرانی، در تركيب توليد، جايگاهشان را حفظ كنند. مقام معظم رهبری فرمودند: توليدكنندگان بايد محصولی داشته باشند كه نظر مردم را جلب كند، البته ممكن است اين امر در كوتاه مدت محقق نشود، پس بايد مقداری تحمل كرد.

وی با اشاره به وضعيت كشورهايی كه اوضاع اقتصادی مناسبی ندارند، گفت: تجربه نشان می‌دهد استعمارگران و شركت‌های خارجی در مقطع كوتاهی برای نابود كردن توليد داخلی آن كشورها محصولات خود را با كيفيت خوب و قيمت ارزان در اختيار آنها قرار می‌دهند.

وی افزود: وقتی استعمارگران به نياز ما به محصولی واقف شدند، ديگر برای قيمت گذاری به منافع ما توجهی نخواهند كرد. ما مجبور می‌شويم به هر قيمت و بهايی كالا را از آنها تهيه كنيم، پس بايد پيش از تحمل هزينه‌های بسيار و بيكاری به فكر توليد داخلی باشيم، زيرا هدف مستكبران نابودی بنيان توليدات داخلی ما است. اگر درصدد راحتی كوتاه مدت مردم و استفاده از اجناس خارجی كه ممكن است كيفيت بهتری نسبت به محصولات خارجی داشته باشند، سياست واردات بی رويه را اتخاذ كنيم، ديگر از خودكفايی و توليد ملی خبری نخواهد بود.

مهدی احمدی با اشاره به نقش دولت و مردم در توليد ملی اظهار كرد: دولت و مردم بايد از توليدكنندگان، كيفيت بالای محصولات توليدی را مطالبه كنند و بهتر است اين موضوع خواست و اراده عمومی شود. مردم هر دو نقش توليد و مصرف را برعهده دارند، توليدكنندگان هم در مواردی خودشان مصرف‌كننده محصولی هستند، پس مردم بايد در مقام توليد كيفيت محصول را افزايش دهند و در جايگاه مصرف كننده كيفيت را مطالبه كنند.

مدير گروه پژهشكده بسيج ادامه داد: بعد از پيروزی انقلاب اسلامی فشارهای دشمن در حوزه اقتصاد كه همان تحريم بود، گسترش يافت، در زمان جنگ صنايع دفاعی و نظامی ما پيشرفت كرد، در حالی‌ كه از لحاظ ادوات جنگی در تحريم كامل بوديم. در هر حوزه‌ای كه دشمن ما را تحريم كرد، پيشرفت خوبی داشتيم و به خودكفايی رسيده‌ايم و حضرت امام(ره) هم در پيام پذيرش قطعنامه 598 سازمان ملل متحد بدان اشاره فرمودند.

دانش‌آموخته رشته اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايی، با اشاره به اينكه در راه خودكفايی، ملت ايران متحمل سختی‌های زيادی شده است، افزود: قابل انكار نيست كه تحريم‌های دشمن آزاردهنده بود، اما نتوانستد همه چيز را از ما بگيرند و اكنون ملت ايران سختی‌ها را پشت سر گذاشته و ثمرات تحمل آن سختی‌ها را لمس می‌كند و در فناوری‌های نوين حرفی برای گفتن دارد و جزء كشورهای اول منطقه است، پس از اين جهت تحريم‌ها برای كشور ما نعمت بوده است؛ «عدو شود سبب خير، اگر خدا خواهد».

وی نقش توليد ملی در افزايش اشتغال را تشريح كرد و گفت: يكی از مهمترين اهداف نامگذاری امسال (توليد ملی، حمايت از كار و سرمايه ايرانی) كاهش بيكاری است و با حل اين معضل، فقر و بزهكاری نيز كمتر خواهد شد. جامعه سالم علاوه بر رفاه نسبی، به اشتغال هم نياز دارد و با كاهش بيكاری در صحنه ملی جامعه ای سالم و در ميدان‌های بين المللی وجه‌ای نمونه خواهيم داشت.

اين مدرس دانشگاه با اشاره به عوامل تأثيرگذار در افزايش توليد ملی گفت: قانون‌گذاری، اجرايی كردن قوانين، فراهم آوردن بستر سالم و مبارزه با مفاسد اقتصادی؛ از وظايف قوای مقننه، مجريه و قضاييه است تا مسئولان كشور هم بتوانند در تحقق شعار امسال نقشی را ايفا كنند. گروههای مرجع جامعه، هم چون دانشگاهيان و فرهيختگان كه نگاه مردم به سخن و ديدگاه آنهاست، بايد در تشويق مردم كوشا باشند تا آنها كالای داخلی را توليد و مصرف كنند؛ يعنی از مصرف كننده بايد خواست تا توليدات داخلی را مصرف و از توليدكننده نيز ارتقا كيفيت توليداتش را مطالبه كرد.

وی در پايان با اشاره به اينكه سرمايه شامل نيروی‌ كار فيزيكی و ذهنی است، خاطر نشان كرد: دانشگاهيان و انديشمندان به عنوان سرمايه‌های فكری كشور بايد در حوزه خود يك توليدكننده باشند، مثلاً در حوزه علوم پايه و بخش مهندسی، با توجه به امكانات داخل كشور توليد بومی را ارتقا بخشند و اساتيد دانشگاه سعی كنند كيفيت تدريس خود را افزايش و دانشجويان نيز مطالعه و تحقيقات خود را با كيفيت و بهتر از قبل انجام دهند.


منبع: خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)

 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.