حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
راهكارهای اقتصاد اسلامی برای «اصلاح الگوی مصرف از منظر اقتصادی»كتاب «اصلاح الگوی مصرف از منظر اقتصادی» با موضوع راهكارهای اقتصاد اسلامی برای اصلاح الگوی مصرف و نظريه‌های مصرف كلان از ديدگاه اسلامی منتشر شد.

برای تأمين هدف‌های اقتصاد اسلامی و به منظور اصلاح الگوی مصرف و در راستای رويكرد جامع، راهبردی، فرايندی، بلند مدت، سنجيده، برنامه ريزی شده و خردورزانه، كتاب «اصلاح الگوی مصرف از منظر اقتصادی» به كوشش ناصر جهانيان از سوی پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامی منتشر شد.

در اين كتاب نشان داده شده است كه الگوی مصرف تمامی جوامع اعم از توسعه يافته، در حال توسعه، كمتر توسعه يافته و حاشيه نشين‌ها و فقرا(جهان چهارم)، سال‌هاست مورد اعتراض سياره زمين قرار گرفته است، به نحوی كه سازمان ملل در برنامه عملياتی قرن بيست و يك خود، برای دستيابی به توسعه پايدار، يكی از پيش نيازهای اساسی را تغيير الگوهای مصرف دانسته است.

در بخشی از اين تحقيق آمده است كه الگوی مصرفی كشورهای نفت خيز در حال توسعه‌ای مانند ايران از مشكلات مضاعفی برخوردار است. مكتب اقتصادی اسلام برای اصلاح اين الگو، ضمن توجه كامل به سالم سازی اقتصاد، به ارزش‌ها، نهادها و سازمان‌های مخصوص به خود تكيه كرده و الگوی مصرف نامطلوب موجود را از طريق ارزش‌های اخلاقی و فقهی، نهادهای دولتی و مردمی و سازمان‌های مردم نهاد و دولت نهاد با عملياتی كردن اين ارزش‌ها از طريق سياست‌ها به نحوی تغيير می‌دهد.

اين كتاب در سه بخش تنظيم شده است؛ بخش اول به مبانی ارزشی و وضعيت مطلوب الگوی مصرف اسلامی اختصاص يافته است. بخش دوم به تبيين آسيب شناسی الگوهای مصرف و بخش سوم به مطالعه راهكارهای اقتصاد اسلامی برای اصلاح الگوی مصرف پرداخته است.

يادآور می شود كتاب «اصلاح الگوی مصرف از منظر اقتصادی» به كوشش ناصر جهانيان، در 440 صفحه، به قيمت 80000 ريال، به تازگی از سوی انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامی منتشر شده است.


منبع:به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)

 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.