حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
تولید ملی از منظر دین پژوهی بررسی شد
شماره 96 دوره جدید "خردنامه همشهری"، ویژه تولید ملی از منظر دین پژوهی با آثار و گفتارهایی از آیت الله عباس محفوظی، علیرضا صدرا، حسن آقا نظری و ... منتشر شد.
در این شماره از مجله خردنامه همشهری مطالب و مقالات متنوعی منتشر شده است. رویکرد به تولید ملی از منظر اندیشه اسلامی عنوان گفت وگو با آیت الله عباس محفوظی است. گسترش تولید ملی براساس کارآمدی ساختاری و راهبری هم عنوان گفت و گو با دکتر علیرضا صدرا عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است.
تولید در بوته آزمایش عنوان مقاله ای از حسن آقا نظری عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه است.

قرآن و توجه به مقوله تولید عنوان یادداشتی است از حسن خیری. همچنین محمدصادق یوسفی مقدم هم مطلبی با عنوان قرآن و توجه به مقوله تولید نوشته است. رویکرد به کار در روایات و سیره معصومان(ع) از علی اکبر ذاکری و مصرف و تولید در نگاه اسلامی از مهدی رجایی نیا و تولید ملی و ریشه های فرهنگی انقلاب اسلامی از عبدالعلی رضایی از دیگر مقالات منتشر شده در این شماره از خردنامه همشهری است.

رضا اسلامی هم مطلبی با عنوان فقه و تولید ملی نگاشته است. اندیشه علوی و فرهنگ کار هم عنوان یادداشتی از محمدزمان رستمی است. جامعه سازی و خودسازی هم عنوان مطلبی از محمد عالم زاده نوری است.

رویکرد به تولید ملی در نگاه اسلامی نوشته سیدرضا حسینی، تولید در قرآن از محسن شیرزاد، جامعه شناسی تولید ملی از محمدحسین پوریانی و تولید ملی؛ زمینه ها و ضرورت ها نوشته حسن عبدی پور هم از دیگر مقالات منتشر شده در این شماره از خردنامه همشهری است.

تولید در نگاه اسلام و غرب از محمدجواد محقق نیا، تولید و وضعیت ما به قلم محمدتی نظرپور، آموزه های دینی و گسترش تولید ملی در گفت و گو با محمود عیسوی، شهید صدر و اقتصاد از عبدالمجید مبلغی و طیبه محمدی کیا، بررسی زمینه هبا اقتصادی رویکرد به تولید ملی در گفت و گو با سیدمحمدرضا سید نورانی از مطالب منتشره در این شماره است.

بررسی زمینه های اقتصادی رویکرد به تولید داخلی در گفت و گو با سید محمدرضا سید نورانی، تولید داخلی و منطق بازار نوشته سید ضیاءالدین کیاالحسینی، آثار گسترش تولید مای از دکتر محمود ملکی و معنویت و انقلاب اسلامی از حسین ایزدی از دیگر مطالب منتشر شده در این شماره است.

عبدالمجید مبلغی، سردبیر خردنامه همشهری در سرمقاله این شماره آورده است: نگاهی به عناوین برگزیده از جانب مقام معظم رهبری، بیش از هر چیز، بیانگر اهمیت و اولویت مباحث این حوزه در سرنوشت آتی کشور است.

وی می افزاید: واقعیت آن است که تولید ملی نه تنها در عرصه مهم اقتصاد؛ بلکه در بسیاری از زمینه‌های دیگر، همچون دانش و آموزش در جریان است؛ همچنان ‌که کار و سرمایه ایرانی نیز، علاوه بر روابط مالی و اقتصادی در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی قابل شناسایی است.

مبلغی در ادامه سخنانش بیان کرد: دین اسلام که اتم ادیان و خاتم آن‌ها است، حاوی افق‌های دید و زمینه‌های شناخت روشنی‌بخشی است که اگر پرتو آن‌ها بر حوزه‌های مطالعات اقتصادی افکنده شود درک ما از مناسبات حاکم بر این دانش، که محل ظهور و بروز مباحث مهم مرتبط با حیات آدمی است، ارتقاء خواهد یافت و به معارف الهی مجهز خواهد گردید.

شماره 96 دوره جدید خردنامه همشهری ویژه اردیبهشت و خرداد ۹۱ در ۳۰۶ صفحه و با بهای 30000 ریال منتشر شد.


منبع: " خبرگزاري مهر " 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.