حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
حمايت از داروهاي وطني درسال «توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني»

حمايت از داروهاي وطني درسال «توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني»
اسطوره برتري داروي خارجي حقيقي نيست
زهرا چيذري
اسطوره كيفيت برتر كالاهاي خارجي تنها مختص كفش، لباس و وسايل منزل نيست، اين اسطوره در دنياي سلامت و پزشكي نيزسالهاست براي خودش جا بازكرده است آنچنان كه وقتي بيمار مي شويم و پزشكان براي درمان مان دارو تجويز مي كنند، در اثر القائاتي كه به ما شده است تصور مي كنيم داروي ايراني شفابخش نيست. پس حتي به قيمت صرف نظر ازبسياري ضرورت هاي زندگي، هزينه چندين برابري داروي مشابه خارجي را متحمل مي شويم تا زودتر و بهتر به نتيجه برسيم. اين در حالي است كه برخي داروهاي ايراني حتي در اروپا مشتري دارند و تاكيد برخي از پزشكان و دارو سازان بر كيفيت و برتري داروهاي خارجي گاهي از روي صداقت نيست.
كافي است تا خداي نكرده بيماري به سراغ شما هم بيايد و ناگزير شويد و به پزشك مراجعه كنيد؛ در بسياري از مواقع پيچيدن نسخه يك بيماري ساده، هزينه هاي گزافي را به شما تحميل مي كند زيرا پزشك معالج ترجيح داده داروهاي خارجي برايتان تجويز كند، حتي درسال حمايت از توليد ملي و كار و سرمايه ايراني!
بيماران در برزخ بي كيفيتي داروهاي ايراني
آيا به راستي داروهاي ايراني كيفيت مناسبي ندارند؟ آيا بيماري هاي ساده مان را هم نمي توانيم با داروهاي توليد كشور خودمان درمان كنيم و حتما بايد به سراغ داروي مشابه خارجي برويم؟
اگر داروي ايراني هم خوب و با كيفيت است پس چرا پزشكان از اين داروها چندان حمايت نمي كنند؟ آيا اخباري مبني بر توليد داروهايي با تكنولوژي پيشرفته؛ نانو داروها و داروهاي بيوتكنولوژيك توسط داروسازان كشورمان به معناي پيشرفت دردانش و تكنولوژي داروسازي نيست؟
اينها سوالاتي است كه ممكن است در مواجهه با بحث كيفيت داروهاي وطني در ذهن شما هم شكل بگيرد و براي آن به دنبال پاسخي قانع كننده باشيد به خصوص وقتي كه براي پيچيدن نسخه وارد مي شويد و با چيدمان انواع و اقسام داروها و مكمل خارجي در ويترين داروخانه و واكنش متصدي دربرابر ايراني يا خارجي بودن داروي تجويزي مواجه مي شويم. اين همه تبليغ براي دارو درشرايطي صورت مي گيرد كه براساس آيين نامه مواد غذايي و دارويي هرگونه تبليغاتي براي دارو ممنوع است. اما سود فروش داروها و مكمل هاي خارجي انگار داروخانه داران كشورمان را حسابي نمك گير كرده است، آنقدر كه تلاش مي كنند به گونه اي قانون را دور بزنند.
داروي ايراني مطابق استاندارد جهاني
براي پاسخ به شبهه كيفيت داروهاي ساخت داخل به سراغ معاون داروي سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت مي رويم و از اين مسئول كنترل كيفيت داروهاي وطني،ميزان اثر بخشي داروهاي ايراني را مي پرسيم؛ اينكه شايعات پيرامون كيفيت پايين داروهاي ايراني آن هم از سوي پزشكان و داروسازان چقدر صحت دارد؟
دكتر محمد رضا شانه ساز اما درپاسخ به وضعيت كيفيت داروهاي ايراني مي گويد: داروهاي ساخت داخل همگي تابع استانداردهاي بين المللي هستند و شركت هاي داروسازي براي دريافت مجوز توليد دارو، بايد استانداردهايي مطابق با كتب، منابع و مراجع مورد تاييد بين المللي مانند فارماكوپه اروپا و آمريكا ارايه دهند.
بنا به تاكيد معاون دارويي سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت شايد نتوان ادعا كرد كه تمامي داروهاي ساخت داخل كيفيت برتر دارند، همچنانكه هيچ كشوري نمي تواند چنين ادعايي داشته باشد. با توجه به نظارت هايي كه صورت مي گيرد و با بررسي هاي قبل از توليد، پس از توليد و همچنين آمار و ارقامي كه از كنترل سطح بازار عرضه تحت عنوان PMS يا همان كنترل كيفيت دارو دست مي آيد، كيفيت داروهاي توليد داخل آمارهاي قابل قبول و قابل دفاعي دارد.
ماده اوليه، تجهيزات و نظارت سه ضلع مثلث كيفيت
دكتر فردين بلوچي، مديرعامل سازمان تداركات پزشكي هلال احمر نيزكيفيت دارو را به دو عامل تجهيزات ساخت و مواد اوليه مرتبط مي داند و مي افزايد: مواد اوليه داروهاي ساخت داخل به طور عمده وارداتي است و كيفيت مواد اوليه اي كه از مبادي وارد مي شود، دركيفيت نهايي دارو بسيار تاثيرگذار است.
وي تاكيد مي كند: GMP داروهاي توليد داخل مورد تاييد اروپاست و دستگاه هاي ما تاييديه و استانداردهاي بين المللي اروپـايي دارند.
اين مسئول جمعيت هلال احمر درجايگاه يك داروساز درباره كيفيت كلي داروهاي توليدي در ايران معتقد است:«صنعت داروسازي ما امروز آن قدر دركشور پيشرفت داشته است كه مي توانيم ادعا كنيم كه قادريم داروهايي با كيفيت بالا توليد نماييم. البته حفظ اين كيفيت نيازمند كنترل، بهره گيري از دستگاه هاي به روز و استاندارد و مواد اوليه مرغوب است.»
بلوچي با اشاره به توليد 96 درصدي داروهاي مصرفي در داخل كشور اضافه مي كند: اين درحالي است كه ما در گذشته بخش عمده داروهايمان وارداتي بود اما درحال حاضر سياست وزارت بهداشت بر اين است كه اگر هم دارويي وارد مي شود تحت ليسانس شركت سازنده دارو آن را توليد كنيم و واردات صرف نداشته باشيم.
اين داروساز نگاه مثبتي به داروهاي ساخت داخل دارد و كيفيت برتر داروهاي خارجي را موضوعي داراي جنبه رواني مي داند، زيرا بنا به تاكيد وي مواد اوليه، دستگاه ها و نظارت به
عنوان سه ضلع كيفيت دارو در كشورمان فعال است پس ما قادر به توليد داروهاي خوبي هستيم اما لازم است در بحث مواد اوليه نيز ورود يابيم.
مشتري هاي جهاني داروهاي ايراني
شايد جالب باشد بدانيد همين داروهاي ايراني كه گاهي در مراجعه به برخي از پزشكان يا داروخانه ها كيفيت پايينشان به ما القا مي شود، مشتري هاي جهاني و حتي اروپايي دارند. اين را معاون داروي سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت مي گويد: ما در حال حاضر داروهاي ايراني را به 30 كشور جهان صادر مي كنيم. به گفته وي اين كشورها در هر پنج قاره پراكنده شده اند و حتي كشورهاي خوشنام صنعت داروسازي، مانند ژاپن و تايوان نيز، مشتري داروهاي ايراني هستند.
پديده القايي سد راه
توليد ملي
چنانچه اثربخشي داروهاي ايراني مطابق گفته معاون داروي سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت و همچنين كارخانه هاي داروسازي كشورمان خوب و مورد تأييد است، پس چرا برخي از پزشكان و داروسازان با ديده ترديد دراين باره مي نگرند؟ پاسخ اين پرسش را بايد در روابط ابهام آميز ميان برخي از پزشكان با شركتهاي دارويي جست وجو كرد، پديده اي كه معاون درمان وزارت بهداشت از آن به پديده القايي تعبير مي كند.
به گفته دكتر سيدحسن امامي رضوي گاهي بين پزشكان تخصص هاي مختلف و شركت هاي تجهيزاتي و دارويي ارتباطات ناصحيح مالي برقرار مي شود كه اين ارتباط در شكل هاي مختلفي همچون هديه، سفرهاي خارجي در قالب سمينارهاي علمي و در بعضي موارد هم ارتباطات پولي است. به باور وي در پشت پرده اين ارتباطات، هديه ها يا سفرهاي خارجي، نوعي تعهد پنهان نسبت به داروها يا تجهيزات اين شركت ها در پزشك به وجود مي آيد، بنابراين مي كوشد تا درآمد بيشتري به جيب آنها برسد.
با اين وجود بايد اذعان داشت چنين تخلفاتي هميشه و از سوي همه پزشكان رخ نمي دهد و گاهي وقتها اين خود بيماران هستند كه داروهاي خارجي را ترجيح مي دهند و اسطوره كيفيت برتر اجناس خارجي در ذهنشان حكاكي شده است.
درمسير كيفيت
عقب نمانيم
اثربخشي داروهاي ايراني مناسب و مشابه همان داروهاي خارجي است؛ شاهد اين ادعا ساخت داروهاي ايراني براساس استانداردهاي اروپايي و آمريكايي و صادرات آن به كشورهاي مختلف جهان است.
با اين وجود اما كيفيت يك نقطه نيست بلكه يك مسير است؛ مسيري كه با توجه به رشد و پيشرفت لحظه اي دانش و تكنولوژي در دنياي امروز بايد هماهنگ با دنيا حركت كنيم تا از اين قافله جا نمانيم. درنهايت اينكه دستيابي به توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني با تلاش و كوشش محققان براي ارتقاي كيفيت و ورود به توليد مواد اوليه دارويي امكان پذير خواهدشد.


منبع: http://www.kayhannews.ir

 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.