حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
«اقتصاد مقاومتی» در سايه‌ تورم‌زدايی و حفظ سرمايه ايرانی تحقق می‌يابدابراهيم عباسی با تاكيد بر اهميت كنترل نرخ ارز و تورم و توجه بيش از پيش به سرمايه ايرانی و نيروی انسانی به عنوان زيرساخت‌های اساسی «اقتصاد مقاومتی»، اظهار كرد: تحقق اقتصاد مقاومتی زير سايه تورم‌زدايی و حفظ سرمايه ايرانی امكان‌پذير است.

ابراهيم عباسی، عضو هيئت علمی دانشگاه الزهرا(س) با تأكيد بر اهميت كنترل نرخ ارز و تورم و توجه بيش از پيش به سرمايه ايرانی و نيروی انسانی به عنوان زيرساخت‌های اساسی «اقتصاد مقاومتی» اظهار كرد: «اقتصاد مقاومتی» در مرحله اول نياز به ساختارهايی دارد كه اگر اين ساختارها فراهم نباشد، مدت زمان دستيابی به ايده‌آل‌های «اقتصاد مقاومتی» افزايش می‌يابد.

وی در ادامه با اشاره اهميت حفظ سرمايه ايرانی در فراهم شدن شرايط قابل قبول در جهت رسيدن به چارچوب‌های اقتصاد مقاومتی، افزود: اگر در داخل كشور شرايط لازم فراهم نباشد، سرمايه‌گذار ايرانی ترغيب می‌شود كه به سرمايه‌گذاری در كشورهای ديگر بپردازد.

عضو هيئت علمی دانشگاه الزهرا(س) خاطرنشان كرد: اگر سرمايه ايرانی در داخل كشور مورد استفاده قرار نگيرد، نتيجه آن اين است كه ميزان توليد در كشور كاهش می‌يابد و اين منجر به ‌‌پايين آمدن نرخ اشتغال می‌شود كه طبيعتاً به دنبال آن بيكاری در جامعه نيز افزايش خواهد يافت.

وی با تأكيد بر نقش اساسی دولت در اين مسئله افزود: دولت بايد با ايجاد جذابيت‌های لازم برای سرمايه‌گذاران، سرمايه‌هايی را كه از كشور خارج شده است، به داخل كشور برگرداند و در واقع شرايط لازم را برای بازگشت اين سرمايه‌ها ايجاد كند و در خصوص شرايط ايجاد شده، تضمين‌های لازم را به سرمايه‌گذاران بدهد.

وی خاطرنشان كرد: در دوره‌های مختلف، ميلياردها دلار از سرمايه داخلی به طرق مختلف به كشورهايی نظير امريكا، كانادا و نيز برخی كشورهای اروپايی روانه شده است و متأسفانه در حال حاضر هم اين خروج سرمايه از كشور ادامه دارد كه اگر شرايطی فراهم شود كه اين سرمايه‌ها به داخل كشور برگردد، فی‌نفسه موجب توليد و اشتغال خواهد شد.

ابراهيم عباسی ضمن تشريح ديگر زيرساخت‌های ضروری اقتصاد مقاومتی، اظهار كرد: در مرحله بعد بايد توجه بيشتری به سرمايه‌های انسانی كشور معطوف شود كه از جمله مصاديق آن رسيدگی بيشتر به وضعيت نخبگان و ارائه راهكارهايی در جهت جلوگيری از خروج نخبگان از كشور و توجه بيشتر به نيروی انسانی است.

وی با اشاره به يكی ديگر از زيرساخت‌‌های اقتصاد مقاومتی، افزود: يكی از زيرساخت‌های بسيار مهمی كه به آن توجه كمتری شده، مسئله تورم است كه بعضاً نحوه بودجه‌ريزی و برخی تصميم‌گيری‌ها در نظام پولی و مالی موجب تورم زايی شده است.

عضو هيئت علمی دانشگاه الزهرا(س) ضمن اشاره به تورم‌زدايی به عنوان يكی از زيرساخت‌های مهم اقتصاد مقاومتی، خاطرنشان كرد: تورم در حال حاضر تبديل به بيماری اقتصادی كشور ما شده كه اين مسئله باعث شده كه در عرصه بين‌المللی، صادرات كشور دچار مشكل شود و در طرف مقابل واردات افزايش پيدا كند و دليل آن بالا بودن قيمت كالاها در داخل كشور است.

وی ادامه داد: اقتصاد در شرايط تورمی بازدهی ندارد و به موجب آن توليد داخل افزايش پيدا نمی‌كند و بيكاری افزايش پيدا می‌كند كه نتيجه‌ آن بالا رفتن نرخ بيكاری در جامعه و افزايش مفاسد اجتماعی و متعاقبا هزينه‌های اجتماعی و سياسی و امنيتی كشور است كه اين مسئله كشور را از تحقق «اقتصاد مقاومتی» دور خواهد كرد.


منبع : خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)

 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.